زگیل تناسلی | درمان زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی | درمان زگیل تناسلی در زنان

5473 0

درمان زگیل تناسلی در زنان

این روزها سؤالات کاربران که در سایت های مختلف به چشم می خورد این است که زگیل تناسلی در زنان چگونه درمان می شود؟ آیا زگیل تناسلی با تب خال تناسلی تفاوت دارد؟ چرا بسیاری از افراد این دو را با یکدیگر اشتباه می گیرند؟ اگر شما هم جزء آن دسته از خانم هایی هستید که مدام ترس از این موضوع شما را آزار می دهند و از طرفی هم اطلاعات چندانی درباره زگیل تناسلی، نشانه ها و راه های درمان زگیل تناسلی ندارید پیشنهاد می کنیم حتماً این مقاله را مطالعه کنید.

1- زگیل تناسلی چیست؟

2-چگونه به زگیل تناسلی مبتلا می شویم؟

3-علائم و نشانه های تشخیص زگیل تناسلی چیست؟

4- تست پاپ اسمیر برای تشخیص زگیل تناسلی

5-انواع زگیل تناسلی در زنان

6-زگیل تناسلی در زنان و مردان چه عوارضی را به همراه دارد؟

7- سؤالات کاربران در رابطه با بیماری زگیل تناسلی

8-درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان


زگیل تناسلی چیست؟

به گفته ی دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان و زایمان تهران زمانی که صحبت از زگیل ناحیه تناسلی در زنان به میان آورده می شود مقصود اشکال صاف یا برجسته ای است که از طریق تماس پوست به پوست و یا رابطه جنسی محافظت نشده در ناحیه تناسلی آنان ایجاد می شود. در بسیاری مواقع چنین بیماری به موجب پیدایش دو نوع ویروس پاپی لوم انسانی به وجود می آید. تحقیقات نشان داده که در یک سال بالغ بر 5 میلیون نفر به چنین بیماری مبتلا می شوند که این شمار در میان خانم ها بسیار بیشتر است. باید گفت که ویروس پاپیلومای انسانی که در بسیاری مواقع با علامت اختصاری HPV شناخته می شود یکی از عفونت های رایج در بدن هر انسانی است که معمولاً از راه تماس های جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

درمان زگیل تناسلی

زگیل در حالت عادی هیچ گونه عارضه یا خطری برای بدن ندارد و گاهی اوقات بدون درمان هم به خودی خود از بین می رود. ازآنجایی که چیزی خود 100 نوع از این ویروس در بدن وجود دارد ازاین رو نمی توان کم خطر بودن آن را به تمامی انواعش نسبت داد. زیرا این امکان وجود دارد که بیش از 40 نوع آن باعث بروز عفونت های شدیدتری در بدن به ویژه ناحیه تناسلی شده و موجب پیدایش بیماری هایی همچون زگیل تناسلی می شود.

از جمله نواحی که برای درگیر شدن با این بیماری همواره در معرض خطر هستند می توان دهانه رحم، مقعد، واژن، فرج، آلت تناسلی، مهبل، کیسه بیضه، دهان، و همچنین گلو را نام برد.

راه های انتقال بیماری عبارت است از:

• پیدایش ویروسHPV یا همان پاپلیوم انسانی در فرد
• مقاربت جنسی با فرد آلوده
• استفاده بیش از حد مجاز از قرص های ضد بارداری در خانم ها
• برقراری رابطه جنسی در سنین پایین
• استفاده از اشیاء آلوده به ویروس HPV

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا می شویم؟

همان طور که در مطالب فوق هم از جانب خانم دکتر ویدا یوسفیان دکتر زنان خوب در شهرک غرب به آن اشاره کردیم زگیل تناسلی بسیار راحت تنها از طریق یک تماس ساده یا آمیزش جنسی به بدن فرد انتقال پیدا می کند. برای اطلاع از مبتلا شدن به این ویروس یا بیماری باید در خاطرمان باشد که قرار نیست حتماً آمیزش کامل صورت گیرد تا ویروس از بدن یک فرد به فرد دیگر منتقل شود. اما این نکته هم بسیار حائز اهمیت است که زگیل تناسلی در زنان طی یک رابطه و آمیزش پرخطر و محافظت نشده به وجود می آید و گسترش این بیماری ابتلا به سرطان دهانه رحم در آنان را افزایش می دهد.

این مقاله را هم ببینید:

سرطان دهانه رحم و روش های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

چنانچه شما هم به چنین بیماری مبتلا شدید و یا حتی اینکه مشکوک به ویروس HPV هستید باید در وهله اول شرم و خجالت را کنار گذاشته و بدانید که این ویروس بسیار شایع است و ممکن است برای هر کسی به وجود آید. سپس در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نماید. حواستان باشد که هرگز نباید از روش های درمانی خانگی و یا خود درمانی استفاده کنید. امروزه به لطف پیشرفت هایی که در صنعت پزشکی بوجود آمده است درمان قطعی زگیل تناسلی در کلینیک های پزشکی و از طریق لیزر تراپی یا کرایو تراپی انجام می شود.

علائم و نشانه های تشخیص زگیل تناسلی چیست؟

به طور معمول زگیل های تناسلی در اندازه های مختلف رویش می کنند که گاهی بعضی از آن ها شکل و شمایلی شبیه به گل کلم دارند. اگرچه این بیماری در بسیاری از نواحی بروز می کند اما رایج ترین مکان پیدایش آن کشاله ران، ناحیه تناسلی در زنان و مردان و یا حتی مقعد است. بسیاری مواقع این زگیل ها آن قدر کوچک هستند که قابل رؤیت با چشم نیستند. جالب اینجا است که حتی علائم و نشانه های تشخیص آن هم تا سال ها بعد نمایان می شود.

مشاوره رایگان

این به این معنی است که فرد ممکن است از آلوده شدن خود به ویروس HPV بی اطلاع باشد. در خانم ها نحوه تشخیص زگیل تناسلی به این صورت است که از بافت زگیل به وجود آمده در ناحیه مذکور آزمایش پاپ اسمیر گرفته می شود. چنانچه که نتایج آزمایش غیر طبیعی باشد پزشک مربوطه ضروری می داند تا آزمایش های لازمه HPV را بر روی فرد انجام دهد و به دنبال آن، بیمار تحت مراقبت های درمانی نیز قرار می گیرد.

مقاله پاپ اسمیر رو حتما بخونید:

چه زمانی باید تست پاپ اسمیر را انجام داد؟و چگونه می توان تست پاپ اسمیر را تفسیر کرد؟

اگرچه این ویروس در مراحل ابتدایی خود هیچ گونه علائم و نشانه هایی ندارد اما اگر تبدیل به سرطان شود یک سری نشانه ها در بدن فرد پدیدار می گردد. برخی از این نشانه ها طبق صحبت های دکتر ویدا یوسفیان متخصص زنان سعادت آباد به شرح زیر می باشد:

• زگیل آلت تناسلی: چنانچه زگیل در ناحیه تناسلی فرد رویش کند با علائم و نشانه هایی نظیر تغییر رنگ در آلت تناسلی، تغییر اندازه و ضخامت آن و همچنین درد همراه است

• زگیل مقعد: خونریزی در ناحیه مقعد، درد شدید، خارش و نیز تغییر حالات مربوط به تخلیه

• زگیل رحم: تغییر در رنگ دهانه رحم، تغییر در اندازه و ضخامت دهانه رحم، خارش و دردهای شدید در ناحیه رحم و همچنین پیدایش یک توده در دهانه

• زگیل تناسلی در دهان: زگیل تناسلی در دهان همان گونه که از نامش هم بر می آید بر اثر ارتباط جنسی دهانی از فرد بیمار منتقل شده و به طور کلی لب ها، دهان، زبان و گلو را درگیر می کند

چنانچه چنین علائم و نشانه هایی داشتید بسرعت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

همان طور که گفته شد زمانی یک فرد به وجود بیماری در بدن خود پی می برد که با علائم و نشانه های واضحی برخورد می کند.

نشانه هایی از این قبیل:

• به وجود آمدن زائده های برجسته و توپر گوشتی شکل در نواحی مختلف آلت تناسلی و همچنین رویش زگیل های کوچک و بزرگ متعدد در بخش های دیگر

• در اغلب مواقع رنگ زگیل ها به رنگ پوست می ماند اما در بسیاری مواقع ممکن است این رنگ کمی تیره تر یا روشن تر از رنگ پوست باشد

• احساس سوزش و خارش شدید در نواحی پیدایش زگیل

• پیدایش رطوبت و ترشح مدام در نواحی پیدایش زگیل

• خونریزی، بروز درد و حتی انسداد مجاری تخلیه

تست پاپ اسمیر برای تشخیص زگیل تناسلی

تست پاپ اسمیر

طبق یافته های محققان در حالت کلی به تمامی زنان بالای 35 سال تست پاپ اسمیر برای تشخیص زگیل تناسلی توصیه می شود. در حقیقت تمامی خانم هایی که بالای 35 سال سن دارند باید حداقل سالانه یک بار این تست را انجام دهند. روش انجام آن به این طریق خواهد بود که از سلول های دهانه رحم و واژن فرد بررسی های دقیقی پیرامون بیماری مذکور انجام می شود. ازآنجایی که این تست تمامی بیماری های زنانه، عفونت ها و حتی سرطان دستگاه تناسلی را هم به وضوح نشان می دهد ازاین رو انجام آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

انواع زگیل تناسلی در زنان

در حالت کلی ویروس موجب پیدایش زائده های گوشتی که شباهت بسیاری به تبخال دارند و عموماً به رنگ صورتی یا قرمز می باشد، می شود و زگیل تناسلی را بوجود میاورد. جالب اینجا است که شیوع این بیماری در افرادی که مبتلا به بیماری ایدز و یا سایر عفونت های جنسی هستند بیشتر است.

در ادامه شما را با انواع زگیل تناسلی در زنان آشنا خواهیم کرد:

• زگیل تناسلی کم خطر: این نوع زگیل ها در بسیاری مواقع در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی ایجاد می شوند و احتمال تبدیل آن ها به بیماری هایی نظیر سرطان های ناحیه تناسلی کم است.

• زگیل تناسلی پرخطر: این نوع زگیل همان گونه که از نامش پیدا است در زمره بیماری های پرخطر ناحیه تناسلی قرار دارد. محل پیدایش و نفوذ آن ها عموماً نواحی داخلی تناسلی می باشد. ازاین رو به عنوان عامل اصلی سرطان های این نواحی معرفی شده اند.

• زگیل معمولی: این نوع زگیل ها اندازه ای شبیه به نخود دارند. رنگ آن ها خاکستری و دارای سطحی قاچ قاچ می باشند.

• زگیل مولوسکوم: زگیل مولوسکوم به شکل برجستگی های نرم، کوچک و سفید رنگ هستند که وسط آن ها حالت فرورفتگی دارد و چنانچه به آن فشار وارد شود مقداری ماده سفید رنگ خمیری از آن خارج می گردد

• کندیلوم: این نوع از زگیل ناحیه تناسلی زنان و مردان در اطراف ناحیه تناسلی آنان و مقعد به شکل زگیل های نوک تیز و کوچک که ظاهری شبیه به تاج خروس دارند ظاهر می شوند. اصلی ترین راه سرایت آن از فرد بیمار به فرد دیگر تنها از طریق مقاربت جنسی است.

• زگیل پیران: این زگیل حالتی پهن مانند دارد و به رنگ قهوه ای تا سیاه می باشد. معمولاً افراد بالای 50 سال به این نوع بیماری عفونی مبتلا می شوند.

زگیل تناسلی در زنان و مردان چه عوارضی را به همراه دارد؟

با وجود آنکه تقریباً تمامی افراد فعال از نظر جنسی در معرض ابتلا به ویروس HPV هستند اما معمولاً خانم ها در مقایسه با آقایان بیشتر به آن دچار می شوند. این نوع بیماری همان گونه که از نامش هم بر می آید در ابتدا تمامی بافت های مرطوب ناحیه تناسلی را درگیر نموده و سپس برآمدگی های گوشتی نرم که ظاهری شبیه به گل کلم دارند را بر روی این نواحی ایجاد می کند.

آمارهای به عمل آمده در رابطه با تشخیص عوارض زگیل تناسلی حاکی از آن است که اگرچه قریب به اکثریت مبتلایان دچار عوارض ظاهری نمی شوند؛ اما این بیماری نیز به مثابه بسیاری از بیماری های عفونی دیگر یک سری عوارض مختص به خود را در عده محدودی از افراد بر جای می گذارد.

به طور کلی عوارض جانبی این نوع زگیل ها که با نام زگیل های مقاربتی هم شناخته می شوند به شرح زیر است:

• سرطان:

باید گفت که سرطان دهانه رحم در خانم ها رابطه بسیار نزدیکی با این ویروس دارد. در بسیاری مواقع دیگر نیز زگیل های سرطانی با بیماری هایی همچون سرطان سینه، سرطان آلت تناسلی و حتی سرطان دهان نیز بروز می کنند. اما این بدان معنا نیست که پیدایش یا وجود ویروس پاپیلوما به معنای واقعی سرطان است. با تمامی این اوصاف باز هم انجام تست پاپ اسمیر به مدت سالی یک بار به شدت توصیه می شود

• مشکلات دوران بارداری برای خانم ها:

یکی از مشکلات بارزی که زگیل های تناسلی برای خانم ها بر جای می گذارد پیدایش مشکلاتی خاص در دوران بارداری است. چنانچه این زگیل ها به مرور زمان و به دلیل عدم توجه به آنها بزرگ تر شوند ادرار کردن خانم ها را در دوران بارداری با مشکل مواجه می سازد. همچنین زگیل های بزرگ در هنگام زایمان کشیده شده و با دردهای شدید و خونریزی همراه است.

سؤالات کاربران در رابطه با بیماری زگیل تناسلی

سؤالات رایج و متداول بسیاری در رابطه با بیماری زگیل تناسلی، راه های درمان و چگونگی تشخیص این بیماری به چشم می خورد که در ادامه مطلب به کمک دکتر ویدا یوسفیان متخصص زنان و زایمان شهرک غرب برخی از آن ها را مطرح خواهیم کرد.

پرسش: اگر فردی مبتلا به زگیل ناحیه تناسلی باشد آیا احتمال دارد با بوسیدن فردی که به ویروس HPV مبتلا نیست این بیماری را به او انتقال دهد؟

پاسخ: به یقین نمی توان پاسخ منفی داد. اما در حالت کلی احتمال آن بسیار ضعیف است

پرسش:چنانچه خانمی که از دستگاه های لیزر برای حذف موهای زائد بدن خود استفاده می کند بر اثر استفاده مداوم بدن وی سوختگی شود آیا این سوختگی باعث پیدایش زگیل ناحیه تناسلی می گردد؟

پاسخ: قطع به یقین جواب منفی است. چراکه تمامی این ها جوش های قرمز ناشی از سوختگی خواهند بود و هیچ ارتباطی با زگیل مقاربتی ندارند. باید گفت که درمان این جوش ها بسیار آسان است.

پرسش: آیا اپیلاسیون در پیدایش زگیل های ناحیه تناسلی نقش مؤثری دارد؟

پاسخ: خیر. اپیلاسیون هیچ ارتباطی با این بیماری ندارد. همان طور که گفته شد علت اصلی پیدایش ویروسHPV رابطه جنسی پرخطر و محافظت نشده است. به واقع از راه مقاربت جنسی است که بیماری های عفونی جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

پرسش: چنانچه خانم یا آقایی چندین زگیل ریز و کوچک را در ناحیه کشاله ران خود مشاهده کند در صورتی که هیچ نوع رابطه جنسی مشکوک نداشته باشد آیا این نشانه ای بر پیدایش زگیل ناحیه تناسلی خواهد بود؟

پاسخ: چنانچه فرد مذکور از نداشتن رابطه جنسی خود اطمینان داشته باشد زگیل تناسلی ندارد.

پرسش: اگر همسر فردی که دچار زگیل ناحیه تناسلی شده با وی رابطه جنسی داشته باشد این امکانش برای وی وجود دارد که به این ویروس مبتلا شود؟

پاسخ: بله احتمال آن زیاد است. اما برای اطمینان از اینکه وی به این بیماری مبتلا شده یا خیر باید حتماً معاینات مربوطه را انجام دهد.

مشاوره رایگان

عکس زگیل تناسلی در زنان

همان گونه که در مطالب فوق هم توسط خانم دکتر ویدا یوسفیان دکتر زنان شهرک غرب به آن اشاره شد در بسیاری مواقع عکس زگیل تناسلی در خانم ها به صورت خوشه ای است. اما چنانچه این ویروس ها بزرگ و بزرگ تر شوند شکل و شمایلی شبیه به گل کلم پیدا خواهند کرد اما اندازه آن ها در اغلب موارد کوچک و نرم است.

لابیاپلاستی

درمان قطعی

درمان قطعی زگیل

 

قبل از هر چیزی باید گفت که درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان تنها با مراجعه به کلینیک های درمانی و توسط پزشک مربوطه با در نظر گرفتن محل پیدایش زگیل و اندازه برامدگی آن انجام می شود. بسته به دیدگاه و تشخیص پزشک از داروهای موضعی گرفته تا انواع شیوه های درمانی دیگر برای فرد بیمار به کار برده می شود.

در ادامه شما را با برخی از آن ها آشنا خواهیم کرد.

• محلول موضعی پدوفیلین: این دارو یکی از روش های درمان قطعی زگیل ناحیه تناسلی در زنان است که توسط فرد بیمار به حالت موضعی بر روی زائده مذکور مالیده می شود. اما باید بدانید که این دارو همان گونه که از نامش هم بر می آید استفاده از آن بسیار محدود است و زمان لازم برای تحریکات محل چیزی حدود یک الی سه ماه است.

• کرایوتراپی: امروزه از شیوه کرایوتراپی یا همان منجمد کردن به عنوان روشی مفید، مؤثر و قطعی و در نهایت کم هزینه برای درمان انواع زگیل های ناحیه تناسلی یاد می شود. در این روش با استفاده پروب کرایو و همچنین متدهای سرما درمانی این زگیل ها را درمان می کنند.

• لیزر درمانی نیز یکی از راه های قطعی برای درمان انواع زگیل های مقاربتی است. در این روش پرتوهای فروسرخ به طور کاملاً متمرکز تمامی ضایعات را مورد هدف قرار داده و موجب از بین رفتن آن ها می شود. لیزر درمانی با امکان نفوذ عمیق در زائده قابلیت تهاجمی عمیق تر و کامل تری را در ویروس فراهم می آورد و عوارض جانبی ناشی از درمان زگیل های تناسلی نیز از خارش و سوزش گرفته تا درد و خونریزی نیز با پایین ترین حد ممکن خود می رسد.

• جراحی زگیل : چنانچه سایز و اندازه انواع زگیل های ناحیه تناسلی در زنان و مردان به حدی باشد که به تشخیص پزشک با شیوه های درمانی بالا از بین نروند، به عبارتی ویروس HPV در مقابل آن ها از خود مقاومت نشان دهد باید جراحی زگیل تناسلی نظیر کوتر یا آر اف را برای درمان در نظر گرفت.

راه های ارتباطی با دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زیبایی زنان:

02122074065 – 09370786637

لینک دین مارو ببینید:

لینک دین دکتر یوسفیان

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065