"> هرپس تناسلی HSV2 - دکتر ویدا یوسفیان|جراح و متخصص زنان|لیزر واژینال،لابیاپلاستی

هرپس تناسلی HSV2

1261 0

هرپس تناسلی HSV2

هرپس تناسلی(تبخال تناسلی) که عاملش HSV2 (سیمپلکس ویروس تیپ ۲) می باشد محل ولو را بیشتر از همه جا گرفتار می کند.
بیش از ۳۵% زنان بین ۴۵_۲۰ سال در معرض HSV2 (هرپس تناسلی) هستند. HSV2 یکی از علل شایع وجود زخم (اولسر ) در ناحیه ولو تناسلی است. ( سایر علل: سیفلیس و شانکروئید)


این زخم ها مثل تاول های کوچکی هستند که متعدد می باشد (وزیکول) و به سرعت زیاد شده و بسیار دردناک و همراه با سوزش می باشند.
البته به جز ناحیه ولو (بیرون ناحیه تناسلی) قسمت های سرویکس و واژن هم می توانند درگیر باشند.
علائم هرپس تناسلی:

از علائم دیگر این بیماری سوزش ادرار و بزرگی غدد لنفاوی کشاله ران به صورت دوطرفه می باشد. این ضایعات می توانند تا ۳ هفته پابرجا بمانند. علائم عمومی (سیتمیک) که توسط ویروس هرپس تناسلی (HSV2) ایجاد می شود: تب، خستگی، سردرد و سوزش ادرار است.
*اگر فردی یکبار دچار هرپس تناسلی شود و بهبود یابد ولی برای بار دوم دچار علائم بیماری شود (زخم های ناحیه تناسلی) علائم درد و سوزش این زخم ها کمتر خواهد بود و تعداد ضایعات هم کمتر از دفعه اول خواهد بود.
* ودر ظهور زخم ها برای بار دوم معمولاً علائم سیستمیک (عمومی) مثل تب و خستگی بسیار کمتر ظاهر می شود. 75-85% موارد زخم های ژنیتال هرپس به علت HSV2 می باشد و بقیه به علت HSV1 (یا همان عامل تبخال دهانی) می باشد که اینها در ظاهر قابل افتراق نیستند ( یعنی از ظاهر زخم های تناسلی نمی توان فهمید که عاملش HSV1 است یاHSV2)
دکتر ویدا یوسفیان: بیشترین انتقال از فردی به پارتنرش در مرحله عفونت اولیه رخ می دهد. در مواردی که عفونت برای بار دوم رخ داده (عفونت ثانویه) میزان انتقال متوسط و کم ترین میزان انتقال در موارد ریزش بودن علامت است. تشخیص این بیماری از طریق PCR و آزمایش خون طی ۴۸ ساعت در مواردی که زخم ها تیپیک نیستند و ما در تشخیص بیماری شک داریم صورت می گیرد.
درمان:

آسیکلوویر ( zovirax)) با دوز ۴۰۰mg ،۳ بار در روز) به مدت ۵ روز یا والاسیکلوویر (Valtrex)) با دوز ۵۰۰mg دو بار در روز به مدت ۵ روز فاز زخمی شونده را کوتاه می کند.
آسیکلوویر موضعی هم موثر است (نه به اندازه قرص های خوراکی)
دکتر ویدا یوسفیان: آسیکلوویر HSV را (ویروس هرپس را) ریشه کن نکرده و از عود آن هم جلوگیری نمی کند.
دکتر ویدا یوسفیان درمورد بیمارانی که مرتب دچار ضایعات زخمی و دردناک هرپس تناسلی می شوند (در سال بیش از ۶ بار دچار هرپس تناسلی می شوند) امکان دارد آسیکلوویر خوراکی ۲۰۰mg (۲-۵ بار در روز) یا والاسیکلوویر روزانه ۵۰۰mg به مدت ۱ سال سودمند واقع شود. دکتر ویدا یوسفیان تاکید دارد برای جلوگیری از انتقال بیماری های جنسی در حین مقاربت حتماً از کاندوم استفاده شود.

دیدگاه خود را بنویسید

+ 18 = 28

تماس مستقیم 02122074065