عمل لابیاپلاستی برای دختران باکره

لابیاپلاستی یک روش جراحی زیبایی برای کاهش یا افزایش اندازه لابیا (چین‎های پوستی که دور تا دور ورودی واژن را گرفته‎اند) است. معمولا این جراحی برای بهبود ظاهر لابیا، کاهش ناراحتی جسمی یا به‎عنوان بخشی از روند جراحی تغییر جنسیت انجام می‎شود.

دو نوع لابیا یا عنوان لابیا مینور و لابیا ماژور وجود دارد. چین‌های گوشتی بیرونی لابیا ماژور نامیده می‌شوند که از اندام‌های تناسلی خارجی محافظت می‌کنند و بعد از بلوغ با موهای زائد پوشیده می‌شوند. چین‎های پوستی داخلی لابیا مینور نامیده می‎شوند و از دهانه مجرای ادرار و واژن محافظت می‎کنند.

 

در طول لابیاپلاستی، جراح شما ممکن است مقداری از بافت لابیا را برای کاهش اندازه آن جدا کند، یک ماده پرکننده یا چربی به لابیا تزریق کند تا بتواند سایز آن را بزرگ‎تر کند یا به کمک پیوند بافت لابیا را بازسازی کند.

اگرچه این جراحی نباید در دختران کمتر از 18 سال انجام شود زیرا لابیاها پس از بلوغ تا اوایل بزرگسالی به رشد خود ادامه می‎دهند، اما طبق اصول پزشکی انجام عمل لابیاپلاستی برای دختران باکره هیچ ایرادی ندارد. چراکه  عمل در اطراف پرده بکارت انجام می‎شود و دستکاری در این ناحیه رخ نمی‎دهد.

بنابراین، اگر سن شما بیشتر از 18 سال است، باکره هستید و ظاهر لابیای خود را دوست ندارند، بدون نگرانی می‎توانید برای انجام عمل لابیاپلاستی تحت نظر پزشک متخصص زنان و زایمان با جراح پلاستیک اقدام کنید. در ادامه به جزئیات بیشتری از این روش اشاره خواهیم کرد.

تفاوت واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

در واژینوپلاستی هدف سفت کردن بافت واژن است چراکه معمولا در اثر زایمان طبیعی یا پیری سست یا شل می‎شود. درحالی‎که لابیاپلاستی یک جراحی زیبایی برای اصلاح ظاهر لابیاها است و می‎تواند به تنهایی یا همراه با واژینوپلاستی انجام شود.

اصولا برای دختران باکره انجام جراحی ترمیمی واژینوپلاستی جایز نیست زیرا می‎تواند پرده بکارت را تخریب کند، اما لابیاپلاستی ممانعتی ندارد. در طی واژینوپلاستی پزشک مجبور است که ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن کند تا بتواند به کمک آن بافت واژن را باز کند. سپس عضلات افتاده و سست را حذف می‎کند و محل برش را به کمک بخیه می‎بندد.

در مقابل، لابیاپلاستی ارتباطی با واژن ندارد و فقط بافت‎های خارجی اطراف آن (لابیا) دستکاری می‎شوند. در نتیجه آسیبی به پرده بکارت وارد نمی‎شود.

دلایل رایج برای انجام عمل لابیاپلاستی

معمولا سه دلیل اصلی برای انجام عمل لابیاپلاستی برای دختران باکره یا خانم‎های متاهل وجود دارد که در اینجا آنها را شرح خواهیم داد.

دلایل پزشکی و فیزیکی

از علل پزشکی و جسمی می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای کاهش اندازه لابیا مینور به طوری که از لبه‎های لابیا ماژور بیرون نزند. زیرا این بافت اضافی می‌تواند پیچ ​​بخورد یا کشیده شود و باعث ناراحتی و تحریک فیزیکی در حین ورزش، فعالیت‌های فیزیکی (مانند دوچرخه‌سواری یا دویدن) و مقاربت شود. معمولا در اثر ژنتیک، یائسگی، تغییرات هورمونی، بارداری و زایمان و تغییرات وزنی، لابیا افزایش سایز پیدا می‎کند.
 • برای بهبود بهداشت و سلامت بانوان، زیرا بافت اضافی لابیا می‎تواند روند پاکسازی اندام تناسلی را دشوارتر کند و در اثر تکثیر باکتری‎ها منجر به ایجاد عفونت دستگاه ادراری یا واژینال شود.

دلایل زیبایی و احساسی

دلایل زیبایی شایع عبارتند از:

 • برای بازگرداندن ظاهری جوان‎تر به اندام تناسلی پس از افتادگی لابیا در اثر زایمان یا یائسگی
 • برای کاهش عدم تقارن (شکل ناهموار) لابیا مینور یا لابیا ماژور زمانی‎که یک طرف بلندتر یا شکل متفاوتی نسبت به طرف دیگر دارد.
 • برای از بین بردن خطوط و برآمدگی‎ها به ‎خصوص هنگام پوشیدن شلوار یا ساق‎های تنگ
 • برای بهبود راحتی و افزایش اعتماد‎به ‎نفس

تغییر جنسیت

اگر جراحی لابیاپلاستی بخشی از فرآیند تغییر جنسیت باشد، از این روش برای بازسازی اندام تناسلی استفاده می‎شود.

آمادگی برای انجام عمل لابیاپلاستی برای دختران باکره

انجام لابیاپلاستی تصمیم بزرگی است که باید به دقت در مورد آن فکر کنید. به‎همین‎دلیل، ابتدا در طی یک جلسه مشاوره با جراح، در مورد انتظارات و اهداف شما و همچنین خطرات جراحی صحبت خواهد شد. همچنین ممکن است تحت یک معاینه روانشناختی قرار بگیرید و در مورد نگرانی‎ها و احساسات شما نسبت به ظاهر لابیاها صحبت شود.

 

در مرحله بعد جراح جزئیات جراحی شما را توضیح می‎دهد، از جمله اینکه برش‎ها در کجا ایجاد می‎شوند و در مورد تغییرات در اندازه و شکل لابیاها چه انتظاراتی باید داشته باشید. شما ممکن است قبل از جراحی تحت برخی آزمایشات مانند آزمایش خون، آزمایش ادرار و عکسبرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه قرار بگیرید.

به شما دستورالعمل‎هایی در مورد مدت زمان ناشتا بودن، زمان قطع موقت برخی داروها و سایر اطلاعات در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی داده می‎شود. حتما شب قبل از جراحی موهای زاید ناحیه تناسلی را اصلاح کنید.

طبق اصول پزشکی، قبل از جراحی اجازه سیگار کشیدن، خوردن الکل و مصرف داروهای ضدانعقاد و ضدالتهاب را ندارید. زیرا خطر خونریزی را افزایش می‎دهند و در روند بهبودی محل زخم اختلال ایجاد می‎کنند. در صورت ابتلا به بیماری‎های زمینه‎ای مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی و غیره حتما قبل از جراحی به پزشک اطلاع دهید. سوالاتی که بهتر است قبل از لابیاپلاستی از جراح خود بپرسید عبارتند از:

 • آیا من کاندید خوبی برای این جراحی هستم؟
 • فواید و مزایای انجام لابیاپلاستی چیست؟
 • معمولا مدت زمان بهبودی بعد از جراحی چقدر است؟
 • روش لابیاپلاستی چگونه انجام خواهد شد؟
 • لابیاپلاستی چه خطرات و عوارض کوتاه‎مدت و بلندمدتی دارد؟
 • آیا بعد از جراحی با بی‎حسی یا کاهش احساس در لابیا مواجه خواهم شد؟
 • آیا بعد از جراحی محدودیتی برای استفاده از محصولات بهداشتی زنانه مانند تامپون وجود دارد؟
 • چه نتایجی را باید انتظار داشته باشم و چقدر طول می‎کشد تا نتیجه نهایی ظاهر شود؟
 • نتایج لابیاپلاستی چقدر ماندگار هستند و دوام دارند؟
 • آیا این جراحی بر بارداری و زایمان من در آینده تأثیر می‎گذارد؟
 • آیا گزینه‎های غیرجراحی برای اصلاح لابیاها نیز وجود دارد؟
 • هزینه جراحی چقدر است؟
 • آیا این جراحی تحت پوشش بیمه است؟

نحوه انجام عمل لابیاپلاستی برای دختران باکره

پس از اینکه به کلینیک رسیدید، یک لباس جراحی مخصوص به شما داده خواهد شد. سپس پرستار علائم حیاتی شما (دما، نبض، فشار خون و سطح اکسیژن) را اندازه‎گیری می‎کند. ممکن است دوباره لازم باشد که آزمایش خون و ادرار انجام دهید. کاتتر وریدی در بازو یا دست شما قرار داده می‎شود و ممکن است یک کاتتر ادراری (سوند ادراری) نیز در مجرای ادرار شما قرار گیرد.

سپس، لابیا و پوست اطراف آن تمیز و ضدعفونی می‎شود. بسته به تشخیص جراح ممکن است بی‎حسی موضعی یا بیهوشی عمومی داشته باشید. مطمانا جراح شما در مرحله برنامه‎ریزی جراحی در مورد اینکه کدام نوع روش بیهوشی برای شما بهترین است صحبت خواهد کرد.

برحسب اینکه نیاز به چه تغییرات و اصلاحاتی دارید، به کمک چاقو جراحی یا لیزر یا تزریق ماده پرکننده، لابیاها تغییر اندازه یا تغییر شکل داده می‎شوند. برای کاهش اندازه لابیا مینور و ماژور، دو رویکرد کلی وجود دارد:

 • جراح بافت اضافی را از لبه‎های بیرونی لابیاها برمی‎دارد، به شکلی که تناسب خوبی بین لابیا مینور و ماژور برقرار باشد.
 • جراح یک قطعه بافت گوه‎ای‎شکل را از نواحی داخلی لابیا مینور یا لابیا ماژور برمی‎دارد. به‎ طوری‎که وقتی لابیا بخیه زده می‎شود، لبه چروکیده آن دست‎نخورده باقی می‎ماند. این روش ظاهر طبیعی‎تری را برای لابیاها حفظ می‎کند.

برای بزرگ کردن لابیا ماژور، جراح مقدار کمی چربی را از ناحیه دیگری از بدن مانند شکم یا ران (به کمک روش لیپوساکشن) می‎گیرد، آن را تخلیص می‎کند و به لابیا تزریق می‎کند. تزریق ماده پرکننده هیالورونیک اسید نیز یک گزینه جایگزین است. البته جراح شما ممکن است بسته به تخصص جراحی یا نتیجه دلخواه شما، روش‎های ترجیحی دیگری داشته باشد.

تمام برش‎ها در روش‎هایی که در بالا توضیح داده شدند با بخیه‎های قابل جذب بسته می‎شوند که به‎ مرور زمان حل می‌شوند و نیازی به برداشتن ندارند. در نهایت محل جراحی شما با پانسمان استریل پوشانده می‎شود و بعد از ریکاوری می‎توانید به منزل بازگردید. لابیاپلاستی یک روش سرپایی است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا کلینیک ندارد. معمولا کمتر از دو ساعت طول می‎کشد. البته اگر با واژینوپلاستی همراه شود، به مدت زمانی بیش از دو ساعت نیاز دارد.

مراقبت‎های بعد از لابیاپلاستی برای دختران باکره

پس از جراحی، پزشک کاتتر ادراری شما را برمی‌دارد و از نظر میزان خونریزی و تورم محل برش معاینه خواهید شد. ازآنجایی‎که پوست و بافت ناحیه تناسلی زنان بسیار حساس است و نیاز به مراقبت ویژه دارد، قبل از ترخیص دستورالعمل‎هایی در مورد نحوه مراقبت از محل زخم و کنترل درد به شما داده می‎شود. مواردی چون:

 • شما باید از دوش گرفتن طولانی‎مدت خودداری کنید و هر بار پس از شستشو محل زخم را خشک کنید.
 • باید برای پیشگیری از بروز عفونت و کاهش درد و التهاب، آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و موضعی و داروهای ضدالتهاب تجویز شده توسط جراح را به طور کامل مصرف کنید.
 • تا زمانی‎که جراح اجازه نداده است، از دوچرخه‌سواری، دویدن، بلند کردن اجسام سنگین و انجام سایر فعالیت‌های بدنی اجتناب کنید. زیرا بازگشت زودهنگام به فعالیت‎ها می‎تواند بر محل زخم فشار وارد کند و روند بهبودی را بی‎جهت به تاخیر بیاندازد.
 • شما نباید تا چند هفته لباس‎های تنگ یا لباس زیر بپوشید، زیرا باعث ایجاد اصطکاک روی محل زخم می‎شوند.
 • در صورت وقوع پریودی، به جای تامپون از پد بهداشتی استفاده کنید.

خطرات و عوارض احتمالی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی مانند هر روش جراحی زیبایی دیگر ممکن است با خطراتی همراه باشد. از عوارض نادر آن می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حذف اندک یا بیش‎ازحد بافت اضافی لابیا
 • خونریزی
 • کبودی (هماتوم)
 • عفونت
 • عدم ترمیم محل زخم
 • ماندن جای زخم یا اسکار
 • درد مداوم
 • بی‎حسی مزمن در محل جراحی
 • بروز علائم آلرژیک مانند تورم صورت، خارش پوست و مشکلات تنفسی به ماده بیهوشی

پاسخ به سوالات متداول در زمینه دوران نقاهت بعد از لابیاپلاستی

ازآنجایی‎که بسیاری از زنان و دختران نگران وضعیت خود بعد از جراحی لابیاپلاستی هستند، در این بخش به ابهامات رایج در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

آیا روند بهبودی بعد از لابیاپلاستی با درد همراه است؟

شما بعد از جراحی مقداری تورم، ناراحتی و درد خواهید داشت، اما معمولا مصرف داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا داروهای ضدالتهاب تجویز شده توسط جراح کنترل آن را آسان می‎کند. اگر درد و ناراحتی شما با داروهای توصیه شده به خوبی کنترل نشد، حتما با جراح خود تماس بگیرید. زیرا ممکن است درگیر عفونت شده باشید.

درمان‎های خانگی، مانند قرار دادن کمپرس سرد یا کیسه یخ نیز مفید است. برای کاهش درد و تورم، یک کیسه یخ را روی ناحیه عمل (روی لباس زیر پارچه‌ای) به مدت 20 دقیقه قرار دهید. سپس یک تا دو ساعت استراحت کنید و دوباره آن را به مدت 20 دقیقه قرار دهید. خوشبختانه اکثر بیماران بعد از عمل، فقط درد یا حساسیت به لمس خفیف را برای چند روز گزارش می‎کنند.

آیا در دوران بهبودی، خونریزی محل جراحی زیاد است؟

ممکن است از چند روز تا یک هفته یا حتی بیشتر خونریزی داشته باشید. برای کنترل این خونریزی جزئی می‎توانید از پدهای کوچک استفاده کنید.

چه زمانی نتایج لابیاپلاستی در بهترین حالت خود را نشان خواهند داد؟

معمولا طی یک هفته اول تورم، درد و تغییر رنگ پوست محل جراحی به مرور کاهش پیدا می‎کند. با این حال، ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد تا ورم به طور کامل از بین برود. طبق تجربه، قبل از دیدن نتایج نهایی لابیاپلاستی کمی جای زخم باقی می‎ماند.

چگونه باید بعد از لابیاپلاستی ناحیه لابیا را شستشو داد و تمیز کرد؟

برای شستن محل زخم فقط از آب ولرم استفاده کنید (بدون صابون). پس از ادرار کردن، ناحیه مورد نظر را به‎آرامی پاک کنید یا آن را خشک کنید. ناحیه جراحی را مالش ندهید. جراح ممکن است از شما بخواهد که دارو ملین مصرف کنید یا رژیم غذایی را برای جلوگیری از یبوست تغییر دهید. زیرا زور زدن هنگام دفع مدفوع می‎تواند بخیه‎های شما را باز کند و باعث بدتر شدن وضعیت محل جراحی شود.

سعی کنید پس از عمل لابیاپلاستی تمام دستورالعمل‌های جراح را در زمینه ادرار کردن و دفع مدفوع و نحوه تمیز نگهداشتن ناحیه جراحی دنبال کنید. توجه به چنین نکات ساده‎ای می‎تواند احتمال موفقیت عمل را افزایش دهد و روند بهبودی را تسریع کند.

چه زمانی می‎توان فعالیت بدنی را از سر گرفت و به محل کار یا دانشگاه برگشت؟

اصولا پس از گذشت چند روز باید بتوانید انجام فعالیت‎های سبک را از سر بگیرید. اگر شغل شما شامل انجام فعالیت بدنی سنگین یا بلند کردن اجسام است، ممکن است لازم باشد مدت بیشتری در خانه بمانید. شما باید از انجام تمرین‎های ورزشی سخت و فعالیت‎های بدنی مانند دوچرخه‎سواری، دویدن و شنا کردن به مدت چهار تا شش هفته یا تا زمانی‎که جراح اجازه دهد اجتناب کنید. زیرا بازگشت زودهنگام به این فعالیت‎ها می تواند بر محل زخم فشار وارد کند، بخیه‎ها را پاره کند و روند بهبودی را به تاخیر بیندازد.

مدت زمان ماندگاری نتایج لابیاپلاستی چقدر است؟

لابیاپلاستی که برای کاهش اندازه لابیاها انجام می‌شود، یک عمل یک‌باره و طولانی‌مدت است. تا زمانی‎که عوارض خاصی ایجاد نشود، ممکن است دیگر هرگز به انجام این جراحی نیاز نداشته باشید. درحالی‎که لابیاپلاستی که با تزریق چربی یا فیلر برای بزرگ کردن لابیا ماژور انجام می‎شود، اثرات موقتی دارد و با گذشت زمان نیاز به مراجعه مجدد برای تزریق است.

باید بدانید که اگر بعد از لابیاپلاستی تصمیم به ازدواج کردن و بچه‎دار شدن دارید، ممکن است در اثر تغییرات هورمونی بارداری و فشار زایمان نتایج عمل تحت تاثیر قرار بگیرند. به‎همین‎دلیل، توصیه می‎کنیم که پیش از هرگونه اقدامی با جراح خود مشورت کنید.

چه زمانی بعد از لابیاپلاستی نیاز به مراجعه دوباره به جراح است؟

گاهی اوقات جراحی زیبایی ممکن است به اشتباه انجام شود و نتایج آن چیزی که انتظار داشتید نباشد. توصیه می‎کنیم در صورت مواجهه با علائم زیر با جراح خود تماس بگیرید یا به مطب او مراجعه کنید:

 • تورم بیش‎ازحد یا بدتر شدن درد
 • افزایش خونریزی و مشاهده خروج توده‎های خون
 • خروج چرک یا ترشحات سفید یا زرد رنگ
 • درد شدید هنگام دفع ادرار یا مدفوع
 • تب بالاتر از 38.5 درجه سانتی‎گراد
 • باز شدن محل برش جراحی در اثر انجام فعالیت سنگین

هزینه لابیاپلاستی برای دختران باکره

اصولا هزینه لابیاپلاستی برای دختران باکره تفاوتی با زنان متاهل ندارد. زیرا هر دو به یک روش انجام می‎شوند. به طور کلی، هزینه لابیاپلاستی به عوامل مختلفی مانند نوع روش جراحی، نوع روش بیهوشی، سن و شرایط بالینی بیمار و میزان مهارت جراح بستگی دارد. پیشنهاد می‎کنیم در زمان مراجعه به مطب برای مشاوره، علاوه‎بر مشاهده نمونه‎کارهای قبلی در مورد هزینه تقریبی نیز صحبت کنید.

سخن آخر

اگر از ظاهر لابیای خود ناراحت هستید یا هنگام پوشیدن لباس‎های تنگ و انجام برخی ورزش‎ها احساس خوبی نسبت به وضعیت خود ندارید یا به‎دلیل بزرگ بودن لابیا مدام درگیر عفونت هستید، لابیاپلاستی می‎تواند گزینه مطلوبی برای شما باشد. تجربه نشان داده است، دختران باکره یا زنان متاهلی که لابیاپلاستی انجام می‎دهند از اعتماد‎به‎نفس و کیفیت زندگی بالاتری برخوردار هستند.

اگرچه صحبت کردن در مورد اندام تناسلی ممکن است برای شما ناراحت‎کننده باشد اما باید بدانید که جراح برای حمایت از شما به هر دلیلی که ممکن است چنین جراحی را مد نظر داشته باشید، اینجاست. از این فرصت عالی استفاده کنید!

منابع:

https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/labiaplasty/#:~:text=A%20labiaplasty%20is%20surgery%20to,beyond%20puberty%20into%20early%20adulthood.

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21953-labiaplasty

https://www.plasticsurgery.org/news/blog/what-is-a-labiaplasty-and-what-does-it-involve

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.