عفونت

علت سوزش واژن با ترشح| درمان خارش واژن|عفونت واژن در دختران (عفونت‌های زنان)

47578 21

برای این که اهمیت این موضوع را بفهمیم همین کافی‌ست که بدانیم شایع‌ترین علت مراجعه زنان به پزشک عفونت واژن است. به عبارت دیگر، میلیون‌ها زن برای رفع علائمی مانند خارش و سوزش واژن به پزشک متخصص بیماری‌های زنان مراجعه می‌کنند.

1-عفونت واژن چیست؟
2-دلایل عفونت واژن
3-علائم عفونت واژن
4- تشخیص عفونت واژن
5-درمان خانگی عفونت واژن
6- سایر عفونت‌های واژن
7- درمان عفونت‌های واژن مقاوم به درمان با لیزر

در این نوشتار با علائم عفونت واژن، دلایل ابتلا به خارش و سوزش از جمله سوزش و خارش بعد از نزدیکی، تشخیص عفونت‌های زنان و انواع آنها مانند عفونت‌های قارچی، انواع بیماری‌های مقاربتی که با سوزش و خارش واژن همراه هستند، درمان سوزش و خارش واژن از جمله درمان سوزش و خارش در دختران و روش‌های درمان خانگی و… آشنا می‌شویم

عفونت واژن

عفونت واژن چیست؟

به گفته دکتر ویدا یوسفیان دکتر زنان شهرک غرب، اگر شرایط در واژن یا ولوا (بخش بیرونی عضو تناسلی زنان که از بیرون قابل رویت است فرج یا ولوا نام دارد) یا اطراف آنها، به گونه‌ای باشد که باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها یا ویروس‌ها بتوانند در آن جا تکثیر پیدا کنند و رشد نمایند، عفونت واژن نامیده می‌شود.
عفونت های واژن و ولوا ممکن است با خارش و سوزش ولوا، اطراف ولوا و واژن همراه باشد. گاهی علاوه بر این علائم شاید ترشحات غیرطبیعی واژن هم به این مجموعه علائم افزوده شود.

اصلا جای نگرانی نیست. بیشتر انواع عفونت‌های واژن به سرعت و به سادگی قابل درمان هستند؛ فقط کافی است به محض آغاز علائم به پزشک متخصص بیماری های زنان مراجعه کنیم. پزشک معالج پس از معاینه ممکن است آزمایش‌هایی برای ما درخواست کند و پس از رسیدن به تشخیص درست درمان مناسب را تجویز کند.

این درمان به طور معمول به سرعت با رفع علائم مانند کاهش خارش و سوزش همراه است. گاهی پزشک متخصص بیماری های زنان توصیه‌هایی را بیان می‌کند که به کار گیری آنها باعث کاهش احتمال عود عفونت واژن می‌شود.
گاهی لازم است علاوه بر خودمان، شریک جنسی ما هم درمان دریافت کند. این حالت وقتی بیشتر احتمال دارد که یک بیماری مقاربتی مطرح باشد و بدون محافظت (یعنی بدون استفاده از کاندوم) نزدیکی انجام شده است.

دلایل عفونت واژن

همان گونه که در ابتدای این نوشتار با کمک دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان و زایمان تهران عنوان شد باکتری‌ها، قارچ‌ها و سایر میکروب‌ها می‌توانند باعث ایجاد عفونت واژن شوند.

شرایط زیر باعث می‌شود امکان رشد و تکثیر باکتری ها، قارچ‌ها یا سایر میکروب‌ها فراهم شود:

• کاهش اسیدی بودن محیط واژن

هر دلیلی که باعث شود pH واژن بالا برود ( یعنی محیط واژن از حالت اسیدی خارج شود) محیط واژن را برای رشد و تکثیر باکتری‌ها، قارچ‌ها و سایر میکروب ها آماده کرده است. اما ببینیم چرا کاهش اسیدی بودن واژن باعث افزایش احتمال عفونت واژن می‌شود.
در حال طبیعی در واژن باکتری‌هایی زندگی می‌کنند که برای ما مفید هستند؛ این باکتری‌ها «لاکتوباسیل» نام دارند. پژوهش‌های پزشکی نشان داده است هر گاه تعداد این باکتری‌های سودبخش در واژن کم شود، احتمال بروز عفونت زیاد می‌شود.
با توجه به این که لاکتوباسیل در محیط اسیدی بهتر تکثیر می‌شود، کاهش اسیدیته واژن به هر دلیل باعث کاهش تعدا این باکتری مفید می‌شود و در نتیجه شرایط برای تکثیر عوامل بیماری‌زا بخصوص باکتری‌ها مهیا می‌شود. به همین دلیل، کاهش سطح اسید واژن یکی از علل عفونت واژن با باکتری محسوب می‌شود.

مقاله برای مطالعه بیشتر: تفاوت عفونت های قارچی با عفونت کلامیدیایی

• عدم رعایت بهداشت

اگر ناحیه جنسی تمیز نگه داشته نشود، طبیعی است که باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا به راحتی می‌توانند در این ناحیه رشد کنند و ازدیاد یابند. به همین دلیل عدم رعایت بهداشت و پاکیزگی در ناحیه جنسی زنان احتمال بروز انواع عفونت به‌خصوص عفونت با باکتری را زیاد می‌کند.

• لباس زیر تنگ و غیرجاذب

لباس زیرِ جاذب، رطوبت موجود در سطح بدن از جمله عرق، قطرات ادرار یا ترشحات را به خودش جذب می‌کند اما اگر جنس لباس زیر طوری باشد که رطوبت را به خود جذب نکند یا تنگ باشد، رطوبت در ناحیه جنسی زنانه زیاد می‌شود. محیط مرطوب، محیطی ایده‌آل برای رشد و تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا به شمار می رود.

• آسیب دیدن بافت ناحیه جنسی

بیشتر اعضای دستگاه تناسلی زنان داخل حفره استخوان لگن جای گرفته است. اگر بافت این اعضا آسیب ببینند، سیستم ایمنی بدن در این نقطه بیشتر روی ترمیم این آسیب‌ها متمرکز می‌شود و شرایط برای ظهور عفونت در این نواحی فراهم می‌شود. تومورها، جراحی‌ها، رادیوتراپی (درمان با اشعه)، و ناهنجاری‌های ساختاری مانند اشکالات مادرزادی از جمله مواردی هستند که با تغییر منفی در بافت اعضای داخل لگن احتمال عفونت واژن و سایر اعضای جنسی را زیاد می‌کنند.

فیستول‌ها یکی از مشکلات ساختاری هستند که باعث عفونت مکرر می‌شوند. هر گونه راه غیر طبیعی که دو عضو بدن را به هم راه می‌دهد فیستول نامیده می‌شود. مثلا فیستول روده به واژن یعنی یک راه غیرطبیعی که روده را به واژن وصل می‌کند. فیستول روده به واژن با راه دادن باکتری‌های روده به واژن احتمال عفونت و سایر مشکلات واژن را افزایش می‌دهد.

• آزردگی بافت

طبق تجربه دکتر زنان خوب در شهرک غرب، آزرده شدن بافت واژن ممکن است به ایجاد ترک یا زخم در واژن منتهی شود. این حالت خطرناک است چون شاید از این راه باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا به جریان خون برسند و در همه بدن گسترش یابند.
اما در گروه‌های سنی خاص ممکن است عوامل متفاوتی احتمال بروز عفونت واژن را زیاد کنند. در زیر به بررسی برخی از این عوامل می‌پردازیم:

• علل عفونت واژن در کودکان

در کودکان، شایع‌ترین علت ایجاد عفونت واژن عبارت است از رسیدن باکتری‌های مقعد به واژن. عوامل مختلفی ممکن است باعث شوند که باکتری‌های مقعد به واژن برسند اما شایع‌ترین علت آن شستشوی مقعد پس از دفع مدفوع از عقب به جلو است. این مشکل به خصوص در دختران دو تا 6 سال بیشتر دیده می‌شود.
جهت درست شستشوی مقعد پس از اجابت مزاج در دختران از جلو به عقب است بدین ترتیب احتمال رسیدن باکتری‌های مقعد به واژن وجود ندارد.
از دید متخصص زنان سعادت آباد، یکی دیگر از عواملی که باعث عفونت واژن در دختران کوچک می‌شود عدم شستشوی کافی و خوب مقعد پس از دفع مدفوع است. به طور کلی عدم رعایت بهداشت هم در ایجاد عفونت واژن در دختران کوچک نقش دارد. در نظر بگیرید دختر کوچکی را که پس از دفع مدفوع دست خود را نشسته و در هنگام خارش ناحیه جنسی انگشت آلوده‌اش وارد ابتدای واژن می‌شود. وارد کردن انگشت به واژن در این حالت پاسخی به حس نیاز خارش محسوب می‌شود.
کودکان گاهی به هنگام بازی بخصوص گاهی در سرویس بهداشتی اسباب‌بازی یا دستمال توالت را در ابتدای واژن قرار می‌دهند. اگر این موارد آلوده باشند به راحتی می‌توانند باعث عفونت واژن در دختران شوند.
سوءاستفاده جنسی از دختران ممکن است با انتقال بیماری‌های مقاربتی و همچنین عفونت واژن همراه باشد.
برخی از انواع کرم‌های انگلی هم ممکن است باعث بروز عفونت واژن به‌ویژه در دختران کم سن باشند.

• علل عفونت واژن در سن باروری

تغییرات هورمون‌های زنانه کمی پیش از پریود (عادت ناهیانه) و در هنگام آن و همچنین تغییرات هورمونی مشابه در طول مدت حاملگی خاصیت اسیدی واژن را کم می‌کند. استفاده مکرر از دوش واژینال (شستشوی واژن)، استفاده از مواد اسپرم کُش و مایع منی هم محیط واژن را از حالت اسیدی خارج می‌نمایند. همان گونه که در بخش های بالایی این مقاله گفتیم کاهش خاصیت اسیدی واژن باعث رشد باکتری‌های بیماری‌زا و بروز عفونت واژن می‌شود.
زنانی که از تامپون در هنگام پریود استفاده می‌کنند هم باید دقت کنند که اگر تامپون برای مدت بیش از زمان توصیه شده باقی بماند و تعویض نشود، به یک محیط کِشتِ گرم و مرطوب برای باکتری‌ها تبدیل می‌شود و احتمال بروز عفونت واژن را زیاد می‌کند.

مقاله برای مطالعه بیشتر: ترشحات و لکه های قهوه ای قبل از پریود چیست؟

• علل عفونت واژن در زنان یائسه

پس از یائسگی، یکی از هورمون های زنانه به نام استروژن به شدت کاهش می یابد. کاهش سطح هورمون استروژن در خون باعث نازکی، خشکی و شکنندگی بیشتر دیواره واژن می‌شود. به همین دلیل امکان بروز ترک یا زخم و رشد باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا در این محل ها بیشتر است.
از سوی دیگر با کاهش استروژن، میزان اسیدی بودن واژن هم کم می‌شود و در نتیجه، همه این تغییرات باعث افزایش احتمال عفونت واژن می‌شوند.
زنان سالخورده‌ای که دچار بی اختیاری ادرار هستند یا امکان بیرون آمدن از تخت را ندارند هم نمی توانند بهداشت ناحیه جنسی را به خوبی حفظ کنند و بیشتر از سایرین در معرض عفونت واژن قرار دانرد.

علائم عفونت واژن

علائم عفونت واژن به نوع عامل عفونی بستگی دارد. علائم شایع عفونت واژن عبارتند از:

• ترشحات غیرطبیعی از واژن؛ این ترشحات ممکن است سفید و پنیری شکل یا سفید و رقیق، سبز یا زرد و گاهی بدبو (مانند بوی ماهی)
خارش یا سوزش درون و اطراف واژن
• احساس درد در هنگام فعالیت جنسی و نزدیکی
• احساس درد در حین دفع ادرار
• تکرر ادرار
• احساس درد در بخش پایینی شکم یا لگن
• خونریزی در فاصله بین دو نوبت پریود یا پس از نزدیکی
• برجستگی‌های گوشتی یا زخم در ناحیه ولوا

مشاوره رایگان

ترشحات واژن

داشتن مقداری ترشحات واژن برای همه زنان طبیعی، و حتی نشانه کارکرد درست واژن آنهاست. مقدار و رنگ این ترشحات با نوسانات هورمونی در طول سیکل ماهیانه تغییر می‌کند که این هم طبیعی است. بالا رفتن سن، مصرف قرص ضدحاملگی و حامله شدن هم باعث تغییراتی طبیعی در میزان و رنگ ترشحات واژن می‌شود.
به توصیه دکتر زنان خوب غرب تهران، گاهی اوقات استفاده از صابون‌ها یا شامپو‌های خاص، دوش واژینال (شستشوی واژن با محلول‌های آماده) و سایر محصولات بهداشتی مورد استفاده در ناحیه جنسی باعث التهاب در واژن شده، مقدار و رنگ ترشحات واژن را تغییر می‌دهد.
اما اگر تغییری در میزان یا رنگ ترشحات واژن رخ دهد که هیچ توجیه قابل قبولی برای ان وجود نداشته باشد و به خصوص اگر با علائم دیگر (که در بالا ذکر شد به‌ویژه خارش، قرمزی یا سوزش) همراه باشد، ممکن است علامت عفونت باشد و بهتر است در اسرع وقت به پزشک متخصص بیماری‌های زنان مراجعه کرد.
بوی ترشحات هم مهم است. گاهی تغییر بوی ترشحات واژن می‌تواند در تشخیص عامل عفونت واژن مفید باشد.
پیش از این هم گفتیم که گاهی پزشک متخصص زنان یک عفونت جنسی یعنی یک نوع بیماری مقاربتی را تشخیص می‌دهد. در این صورت، بهتر است از شریک جنسی خود هم بخواهیم که با مراجعه به پزشک متخصص اورولوژی (مجاری ادرار) نسبت به درمان خود اقدام کند یا در هنگام نزدیکی از یک وسیله محافظتی مانند کاندوم استفاده شود.

تشخیص عفونت واژن

گاهی پزشک متخصص بیماری های زنان می تواند از روی شرح حالی که ما برایش بیان می کنیم و پرسش‌هایی که خودش درباره علائم از ما می‌پرسد به تشخیص درست نزدیک شود. پزشک معالج به طور معمول برای اطمینان ما را معاینه می‌کند. دیدن خارج عضو تناسلی اطلاعات خوبی را درباره برخی بیماری‌ها در اختیار پزشک معالج قرار می‌دهد. پزشک متخصص بیماری‌های زنان سپس با استفاده از وسیله‌ای به نام اسپکولوم (speculum) با ظرافت واژن را باز می‌کند تا بتواند داخل آن را مشاهده و معاینه نماید.

خارش واژن
پزشک می‌تواند در صورت نیاز با دسته چوبی بلند که در نوک آن ممکن است پنبه‎ای وجود داشته باشد (شبیه گوش پاک کن) نمونه‌ای از ترشحات یا سلول‌های واژن جمع‌آوری کند و برای ازمایشگاه بفرستد. آزمایشگاه بسته به نوع آزمایش درخواستی آنها را مورد بررسی زیر میکروسکوپ یا سایر تست‌های آزمایشگاهی قرار می‌دهد. همچنین انجام آزمایش آنالیز و گاهی کشت ادرار از موارد دیگری است که پزشک معالج ممکن است از ما درخواست نماید.
همچنین پزشک معالج ممکن است از این فرصت برای معاینه سایر اعضای تناسلی داخل لگن مانند تخمدان ها هم استفاده کند. بنابراین پزشک متخصص بیماری‌های زنان با دستی که دستکش دارد دو انگشت میانی را در واژن قرار می‌دهد و با دست دیگر بخش بیرونی و پایینی شکم را به سمت انگشت‌های خود با ملایمت فشار می‌دهد. در این معاینه وجود درد، به خصوص اگر با تب یا سایر عفونت‌ها همراه باشد تاثیر مهمی در تشخیص و درمان پزشک معالج می‌گذارد.

پرسش‌های پزشک هنگام ویزیت

برای رسیدن به تشخیص درست، پزشک پرسش‌هایی را مطرح می‌کند. هر چه پاسخ ما دقیق تر باشد پزشک راحت‌تر می تواند به تشخیص برسد. برخی از این پرسش‌ها عبارتند از:

• آیا برای کاهش علائم از کرم، محلول یا درمان خانگی خاصی استفاده کرده‌اید؟
• از چه زمانی متوجه تغییر در ترشحات واژن شدید؟
• آیا ترشحات غیرطبیعی با سوزش، خارش، درد یا زخم در ناحیه جنسی همراه بود؟
• بروز علائم عفونت واژن با پریود قبلی در چه فاصله زمانی اتفاق افتاد؟
• آیا ترشحات غیزطبیعی همیشه و هرروز هستند یا گاهی وجود دارد و گاهی وجود ندارد؟
• آیا پیش از این ترشحات غیرطبیعی مشابهی داشته‌اید؟ با درمان چه پاسخی گرفتید؟
• از چه روش‌هایی برای جلوگیری از بارداری استفاده کرده‌اید و هم اکنون از چه روشی استفاده می‌کنید؟
• آیا هنگام نزدیکی درد احساس می‌کنید؟
• آیا پیش از این هم سابقه ابتلا به عفونت واژن داشته‌اید؟
• آیا شریک جنسی شما هم علامت یا شکایتی در ناحیه جنسی خود دارد؟
در صورت شک کردن پزشک معالج به بیماری منتقل شونده از راه تماس جنسی، ممکن است پرسش‌های بیشتری از شما درباره شریک جنسی مطرح شود. علت این پرسش‌ها جلوگیری از گسترش بیماری و عود آن در آینده است. بنابراین بهتر است به این پرسش‌های پزشکی به درستی پاسخ بگوییم.

این مقاله برای مطالعه بیشتر توصیه می شود: عفونت ادراری در دوران بارداری

در بیشتر موارد، پزشک معالج در این مرحله متوجه شده است که آیا عفونت واژن وجود دارد و آیا ناشی از باکتری یا تریکومونا واژینالیس (نوعی انگل تک سلولی که از راه نزدیکی منتقل می‌شود) یا قارچ‌هاست. بدیهی است در صورت شک پزشک به تریکومونا در دختران کم سن احتمال سوئاستفاده جنسی مطرح است و شاید پرسش‌های بیشتر ادامه یابد.
هم اکنون وقت آن رسیده است که درباره انواع عفونت‌های زنان و انواع بیماری‌های مقاربتی یا عفونت‌های قارچی که باعث سوزش یا خارش واژن می‌شوند بخوانیم و بدانیم.

مشاوره رایگان

عفونت باکتریایی واژن

اگر محیط واژن برای رشد و تکثیر نوعی از باکتری‌های بیماری‌زا آماده باشد، عفونت باکتریایی واژن رخ می‌دهد. عفونت باکتریایی شایع‌ترین نوع عفونت واژن است و جالب است بدانیم که نیمی از زنانی که به عفونت باکتریایی واژن مبتلا می‌شوند هیچ علامت و شکایتی ندارند.
زنی که به دنبال عفونت واژن باکتریایی دچار علائم می‌شود، به طور معمول از ترشحات بدبو و غلیظ به رنگ سفید تا خاکستری که بوی ماهی می‌دهد شکایت دارد.
بیشتر افراد مبتلا به عفونت واژن ناشی از باکتری سوزش، خارش یا آزردگی واژن را گزارش نمی‌کنند.
عفونت باکتریایی واژن یک بیماری منتقل شونده از راه نزدیکی جنسی نیست اما کسانی که به لحاظ جنسی فعال‌تر هستند یا به تازگی شریک جنسی خود را عوض کرده‌اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت باکتریایی واژن هستند.

عوامل خطرزای عفونت واژن باکتریایی

علاوه بر آنچه در بخش بالا گفتیم، عوامل زیر هم احتمال بروز عفونت باکتریایی واژن را بیشتر می‌کنند:

• استفاده از صابون‌های معطر، اسپری بهداشتی زنانه یا دوش واژینال مکرر
• داشتن آی یودی مسی (وسیله‌ای که داخل رحم قرار می‌گیرد و با کشتن اسپرم‌ها از حاملگی جلوگیری می‌کند)
• استعمال دخانیات شامل سیگار و قلیان

چه زمانی به پزشک متخصص بیماری‌های زنان مراجعه کنیم؟
با مشاهده ترشحات غیرطبیعی و دارای بوی بد بهتر است در اولین فرصت به پزشک متخصص زنان مراجعه کنیم.

درمان عفونت باکتریایی واژن

پزشک معالج با توجه به باکتری شایع که عامل ایجاد بیماری است، داروی مناسب را که معمولا نوعی آنتی بیوتیک است تجویز می‌کند. در بیشتر موارد داروی تجویز شده آنتی بیوتیک خوراکی است اما گاهی انواع کرم یا پماد برای استعمال در واژن هم ممکن است تجویز شود که به باکتری ایجادکننده عفونت و شرایط هر فرد بستگی دارد.
در مورد عفونت ناشی از باکتری به طور معمول نیازی به درمان شریک جنسی وجود ندارد.
شاید شنیده باشید که اگر این عفونت درمان هم نشود خودبه‌خود برطرف می‌شود اما این کار با عوارض ماندگار همراه است. عدم درمان بموقع عفونت باکتریایی واژن توسط پزشک معالج ممکن است باعث عوارض مختلفی در هنگام حاملگی زنان در آینده شود. از جمله مهمترین این عوارض حاملگی باید به زایمان زودهنگام اشاره کرد. بیشتر این افراد پس از زایمان به عفونت التهابی لگن مبتلا می‌شوند که درمان آن بسیار دشوار است. بنابراین نباید شک کرد، اگر علائم بالا را داریم در اسرع وقت به پزشک متخصص بیماری‌های زنان مراجعه کنیم.

درمان خانگی عفونت واژن

درمان خانگی عفونت واژن می‌تواند شامل پوشیدن لباس زیر گشاد و اسیدی نگه داشتن محیط واژن باشد که شاید مصرف محصولات پروبیوتیک مانند ماست تا حدودی مفید باشد. استفاده از محلول آب اکسیژنه هم برای شستشوی واژن شاید مفید باشد.

کلامیدیا

کلامیدیا نوعی عفونت باکتریایی است که از راه فعالیت جنسی منتقل می‌شود. برای این که با اهمیت این بیماری آشنا شویم همین کافی است که بدانیم کلامیدیا شایع‌ترین بیماری مقاربتی باکتریایی در انگلستان محسوب می‌شود.
بسیاری از زنان بدون این که بدانند، به کلامیدیا مبتلا هستند. کلامیدیا مردان را هم گرفتار می‌کند. 70 درصد زنان مبتلا و نیمی از مردان دچار کلامیدیا هیچ علامتی ندارند.

کلامیدیا

اما زنانی که به دنبال ابتلا به کلامیدیا دچار علامت می‌شوند از برخی یا همه موارد زیر شکایت دارند:

• افزایش میزان ترشحات واژن
• خونریزی در فاصله بین دو پریود (عادت ماهیانه)
• خونریزی بعد از نزدیکی
• احساس درد هنگام نزدیکی
• احساس درد حین دفع ادرار

چه زمانی برای درمان باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بنابراین با مشاهده یک یا چند علامت فوق بهتر است در اسرع وقت به پزشک متخصص بیماری‌های زنان مراجعه کنیم.

درمان کلامیدیا

کلامیدیا نسبت به آنتی بیوتیک بسیار حساس است. پزشک معالج بر اساس شرایط آنتی بیوتیک خوراکی را برای یک تا دو هفته یا گاهی با تکرار دوره درمان پس از یک دوره قطع درمان توصیه می‌کند.
با توجه به این که این بیماری از راه مقاربت منتقل می‌شود، لازم است حتما شریک جنسی ما هم به یک پزشک متخصص اورولوژی (مجاری ادرار) مراجعه نماید و با شرح بیماری ما، درمان لازم را دریافت کند.

پیگیری کلامیدیا

در بیشتر موارد، پزشک معالج برای اطمینان بیشتر از سلامتی شما درخواست می‌کند که 3 تا 6 ماه پس از پایان درمان برای معاینه و اطمینان از عدم عود بیماری به وی مراجعه نمایید.
متاسفانه عدم درمان کلامیدیا با عوارض جدی همراه خواهد بود. بیماری التهابی لگن یکی از این عوارض است که می‌تواند به نازایی منجر شود. یکی دیگر از عوارض درمان نکردن کلامیدیا احتمال بیشتر زایمان زودرس در حاملگی‌های آینده است.

تبخال واژن

تبخال تناسلی که در زنان می‌توان به آن تبخال تناسلی گفت یک عفونت است که به طور معمول از راه تماس جنسی منتقل می‌شود. عامل ایجاد این بیماری یک ویروس است که نام آن Herpes Simplex Virus است که به اختصار به آن HSV هم می‌گویند.

تبخال تناسلی

علائم تبخال واژن

برخی از کسانی که به ویروس تبخال تناسلی آلوده می‌شوند، هرگز علامتی از خود نشان نمی‌دهند و بی علامت باقی می مانند. اما بیشتر افراد دچار ضایعات تاولی ریز و دردناکی در ناحیه جنسی می‌شوند. گاهی علاوه بر این ضایعات، تب و سردرد هم در فرد را گرفتار می‌کند.
متاسفانه برای پاک کردن ویروس تبخال تناسلی از بدن هیچ درمانی در حال حاضر وجود ندارد. اما نکته مثبت این است زیرا ضایعات تبخال تناسلی همیشگی نیستند؛ به عبارت دیگر گاهی ضایعات وجود دارند و پس از چند روز ناپدید می‌شوند و دوباره در صورت فعال شدن دوباره ویروس ظاهر می‌گردند. بیماری، استرس، استعمال دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی ظهور تبخال تناسلی را تسهیل می‌کنند.

درمان تبخال واژن

پزشک متخصص بیماری‌های زنان با تجویز داروهای ضدویروس خوراکی می‌تواند ما را از ضایعات تبخال واژن و درمان تبخال تناسلی آسوده سازد. به‌خصوص اگر به محض احساس سوزش و در اسرع وقت با اولین علائم، داروی ضدویروس را مصرف کنیم، می‌توانیم جلوی بروز وسیع ضایعات را بگیریم و مدت باقی ماندن آنها را به حداقل ممکن برسانیم. این داروها تعداد دفعات ظاهر شدن عوارض تاولی را کم می‌کنند و عوارض آن را به حداقل ممکن می‌رسانند.
پزشک معالج ممکن است برای ما یک کرم بی‌حسی موضعی تجویز کند که هنگام بروز علائم تبخال تناسلی سوزش و درد کمتری را تحمل کنیم.

زگیل واژن

عامل ایجاد زگیل تناسلی ویروسی موسوم به HPV یا Human papilloma virus است. این ویروس به طور معمول از راه تماس جنسی منتقل می‌شود. زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی در اکثر کشورهاست اما به دلیل وجود واکسن زگیل تناسلی و واکسیناسیون بسیاری از دختران علیه این ویروس، امید آن می‌رود که شیوع آن کم شود.

زگیل تناسلی

علائم زگیل واژن

زگیل تناسلی در زنان به صورت برجستگی‌های گوشتی روی و اطراف ولوا، واژن و گردن رحم (سرویکس) ظاهر می‌شود. این برجستگی‌ها ممکن است با درد یا خارش همراه باشند و گاهی خونریزی داشته باشند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی افراد پس از چند ماه یا گاهی سال زگیل واژن خودبه‌خود برطرف می‌شود اما بهتر است برای رفع ناراحتی حاصل از آن زودتر به پزشک متخصص بیماری‌های زنان مراجعه کنیم.

درمان زگیل واژن

برای از بین بردن ضایعات ناشی از ویروس زگیل تناسلی می‌توان از کرم‌ها، پمادها، کرایوتراپی یا سرمادرمانی (منجمد کردن ضایعات گوشتی زگیل)، جراحی یا استفاده از الکتروکوتر (استفاده از چاقوی الکتریکی) استفاده کرد. این درمان‌ها ضایعات زگیل را حذف می‌کنند اما ویروس همچنان در بدن باقی می‌ماند.

کاندیدیازیس واژن یا برفک واژن

قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس ممکن است در صورت فراهم شدن شرایط، یک عفونت قارچی در واژن به نام کاندیازیس واژن ایجاد کند. بیشتر از نیمی از زنان این قارچ را در حالت طبیعی و در زمان سلامتی در واژن خود دارند که هیچ مشکلی هم پدید نمی‌آورد. عوامل خاصی باعث می‌شوند که این قارچ بیش از حد تکثیر شود و رشد نماید و آن زمان، کاندیدیازیس واژن رخ می‌دهد.

علائم کاندیدیازیس واژن

کاندیدیازیس واژن با خارش سوزش و التهاب اطراف ولوا و ترشحات غلیظ سفید مانند پنیر همراه است؛ به همین دلیل این بیماری با نام‌های پنیرک واژن یا برفک واژن هم خوانده می‌شود. به طور معمول نزدیکی و ادرار کردن هم با احساس درد توام است.
برخی عوامل باعث بروز کاندیدیازیس واژن می‌شوند که عبارتند از:
• مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها
• حاملگی
• دیابت کنترل نشده
همچنین از دید متخصص زنان و زایمان شهرک غرب، استفاده از محلول‌ها و اسپری‌ها برای دوش واژینال یا بهداشت زنانه و پوشیدن لباس زیر تنگ می‌تواند در ایجاد برفک واژن یا بدتر کردن علائم آن، موثر باشد.
کاندیدیازیس واژن یک بیماری مقاربتی نیست اما نزدیکی جنسی ممکن است بروز آن را تسریع کند. به طور معمول شریک جنسی به درمان نیاز ندارد.
کرم‌ها یا وسایل واژینال حاوی دارو یا قرص‌های ضدقارچ برای درمان کاندیدیازیس واژن کاربرد دارند.

سایر عفونت‌های واژن

گنوره ( موسوم به سوزاک) یک عفونت منتقل شونده از راه مقاربت جنسی است که توسط نوعی باکتری ایجاد می‌شود. نیمی از زنان علامت ندارند اما بقیه ترشحات عفونی، درد پایین شکم و سوزش ادرار و درد هنگام نزدیکی دارند. درمان شریک جنسی ضروری است. به راحتی با آنتی بیوتیک برطرف می‌شود.
تریکومونا یک عفونت مقاربتی است که توسط یک میکروارگانیسم انگلی پدید می‌آید. بیشتر افراد بدون علامت هستند اما برخی زنان دچار سوزش و خارش واژن و ترشحات زرد یا سفید و گاهی کف‌آلود و سوزش ادرار می‌شوند. این بیماری با مصرف یک هفته آنتی بیوتیک و تکرار آن مدتی بعد برطرف می‌شود. برای جلوگیری از عود، شریک جنسی هم باید درمان دریافت کند.

درمان عفونت‌های واژن مقاوم به درمان با لیزر

به کار بردن لیزر واژن برای درمان خارش و سوزش واژن مقاوم به درمان دارویی باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن در این ناحیه می‌شود. لیزر کمک می‌کند بافت طبیعی واژن حالت مقاوم و طبیعی خود را داشته باشد و ایمنی بدن در این ناحیه را تقویت می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند که عفونت مکرر یا مقاوم به درمان واژن درمان شود.

 

لابیاپلاستی

راه‌‌‌‌‌های ارتباطی با دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زیبایی زنان در شهرک غرب: 22074065 – 09370786637

ما را در یوتیوب دنبال کنید

21 دیدگاه موجود است

 1. سلام من ۱۷سالمه و زمانیکه پریود میشم از داخل احساس سوزش میکنم و حتی گاهی در زمانی که پریود نیستم هم چنین میشم

  جواب
 2. سلام من سوزش و خارش دارم جوری که قسمت لابیا ورم کرده و از اطرف خون میاد 30سالمه خواهشا درمان دارویی بفذمایید تو کرونا نمیشه دکتر رفت
  قبلاهم تبخال تناسلی رو تجربه کردم علامت داشت اما الان بدون علامته و احتمال نمیدم تبخال باشه

  جواب
 3. سلام. از حدود دوهفته پیش سوزش واژن به همراه حجم زیادی از ترشح سفید مایل به زرد، بدون بو دارم، به توصیه ماما، قرص فلوکونازول ۱۵۰ روزی یکی ناشتا خوردم و یک تیوپ ژل واژینال مترونیدازول هر شب استفاده کردم. ولی هنوز سوزش برطرف نشده. چه کنم؟ آیا داروی دیگری نیاز است؟

  جواب
 4. با سلام. از حدود دوهفته پیش سوزش واژن به همراه حجم زیادی از ترشح سفید مایل به زرد، بدون بو دارم، به توصیه ماما، قرص فلوکونازول ۱۵۰ روزی یکی ناشتا خوردم و یک تیوپ ژل واژینال مترونیدازول هر شب استفاده کردم. ولی هنوز سوزش برطرف نشده. چه کنم؟ آیا داروی دیگری نیاز است؟

  جواب
 5. سلام من یه دخترم و دو ماهه پریود نشدم و الان بعد دو ماه سوزش دارم و لکه می بینم این سوزش هنگام ادرار بیشتر می شه لطفا بگین چرا این طوری شدم

  جواب
  1. سلام شما حما باید تست هورمونی بدید و سونوگرافی بشیدو قرص های مدروکسی پروژسترون 5 میلی به تعداد 10 عدد روزی دوتا بخورید تا پریود شید و روز سوم پریود تست هورمونی بدید و بعد از اتمام قاعدگی سونوگرافی بدید و به پزشک زنان مراجعه کنید

   جواب

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065