شستشوی واژن چگونه انجام می شود؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌های دستگاه تولیدمثل در خانم‌ها، واژن است که باید برای بهداشت آن اهمیت زیادی قائل شد. برای شستشوی واژن روش‌های مختلفی وجود دارد؛ اما برخی از آن‌ها مفید نیستند و ممکن است عفونت و بیماری‌های مختلفی را در خانم‌ها ایجاد کنند.

گفته می‌شود که واژن می‌تواند خودش را تمیز کند و واقعاً نیازی به تمیز کردن واژن نیست؛ اما کارهایی وجود دارد که می‌توان انجام داد تا مطمئن شد که واژن در سلامت و تمیزی کامل به سر می‌برد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به‌طور کامل در مورد شستشوی واژن صحبت کنیم و بایدها و نبایدهای آن را برایتان شرح دهیم.

شستشوی واژن

وقتی اصطلاح شستشوی واژن را به‌کار می‌بریم، منظورمان شستن بخش داخلی نیست؛ بلکه منظور شستن قسمت فرج و لب‌های داخلی و خارجی است. بخش‌های داخلی واژن دارای باکتری‌های مفید هستند و به همین دلیل، شستشوی بخش‌های داخلی، ضرورتی ندارد. با این حال، بخش‌های خارجی واژن را همیشه تمیز نگه‌داشت تا از ورود آلودگی و باکتری‌های بیماری‌زا به داخل واژن جلوگیری شود.

همان‌طور که توضیح دادیم، واژن قسمت داخلی ستگاه تناسلی بانوان است.

اصطلاح «فرج» به قسمت‌های بیرونی اطراف واژن اشاره دارد، مانند:

 • کلیتوریس
 • هود کلیتورال
 • لب‌های داخلی و خارجی (لب‌های واژن)

همان‌طور که گفتیم، داخل واژن را نباید شست؛ اما فرج که قسمت بیرونی واژن است، باید شسته شود.

شستشوی واژن می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان اشاره می‌کند که واژن با حفظ تعادل pH و تمیز کردن محیط خود با ترشحات طبیعی، خود را سالم نگه می‌دارد. واژن حاوی تعداد زیادی باکتری خوب است. این باکتری‌ها تعادل pH ایده‌آل را در واژن حفظ می‌کنند.

هنگامی که از صابون، اسپری یا ژل و حتی آب برای شستشوی داخل واژن استفاده می‌کنید، تعادل باکتریایی را به هم می‌زنید. این می‌تواند منجر به واژینوز باکتریایی، عفونت قارچی و … شود.

همچنین شستن واژن می‌تواند بر توانایی آن برای تمیز کردن خود تأثیر بگذارد. پس اگر می‌خواهید واژن تمیزی داشته باشید، آن را به حال خود رها کنید تا خودش را تمیز کند! شما فقط و فقط باید فرج و قسمت‌های بیرونی دستگاه تناسلی را تمیز کنید که در ادامه می‌خواهیم به‌طور مفصل در مورد این کار صحبت کنیم.

ترشحات واژن

ترشحات واژن کاملاً طبیعی است. اگر نگران ترشحات هستید، به رنگ آن نگاهی بیندازید. در اغلب موارد، ترشحات شفاف و سفید هستند که واژن آن‌ها تولید می‌کند تا بافت‌ها را مرطوب و سالم نگه‌ دارد. همچنین ترشحات شفاف می‌تواند نتیجه تخمک‌گذاری باشد. این ترشحات تنها نشان‌دهنده سالم‌بودن واژن هستند.

به همین دلیل نباید نگران ترشحات باشید و می‌توانید خیلی راحت آن‌ها را تمیز کنید. تنها کافی است با یک دستکال تمیز یا آب گرم سطح بیرونی واژن را بشویید تا ترشحات از بین بروند و واژن تمیز شود.

هر چند وقت یکبار باید شستشوی واژن انجام شود؟

یک‌بار در روز واژن را تمیز کنید. اگر بیشتر از یک‌بار در روز این کار را انجام دهید، ممکن است تعادل PH ناحیه واژن خود را مختل کنید.

استفاده از یک دستمال تمیز بهتر از شستشو با صابون و انواع شوینده‌های دیگر است که می‌تواند شما را در معرض عفونت قرار دهد (و حتی در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت‌نشده، خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را افزایش می‌دهد). همچنین مراقب خارش، خشکی، تغییرات ترشحات و عفونت‌های قارچی باشید. پاکسازی بیش از حد هم می‌تواند این علائم آزاردهنده را ایجاد کند.

شستشوی فرج چگونه است؟

فرج باید با آب گرم شسته شود. همچنین می‌توان از صابون برای شستشوی فرج استفاده کرد؛ اما ضرورتی ندارد. برای شستشوی واژن باید لب‌های داخلی و خارجی را از هم باز کنید و به‌آرامی اطراف آن را با استفاده از یک دستمال تمیز یا دست‌های خود تمیز کنید. از ورود آب یا صابون به داخل واژن خودداری کنید. علاوه بر شستن فرج، ایده خوبی است که مقعد و ناحیه بین فرج و مقعد را هر روز بشویید. بهتر است این کار را از جلو به عقب انجام دهید: به عبارت دیگر، ابتدا فرج و سپس مقعد خود را بشویید. در غیر این صورت، باکتری‌های مقعد ممکن است به واژن سرایت کنند و باعث عفونت شوند.

اشتباهات رایج در شستشوی واژن

باورهای رایج و اشتباهی در مورد شستن قسمت بیرونی واژن وجود دارد که می‌تواند باعث تحریک و عفونت واژن شود. این اشتباهات را انجام ندهید:

برای شستشوی فرج از صابون استفاده نکنید!

لازم نیست برای شستن فرج از صابون استفاده کنید. اگر می‌خواهید از صابون استفاده کنید، صابونی را انتخاب کنید که بدون بو، ملایم و بی‌رنگ باشد. صابون معطر می‌تواند پوست حساس داخل فرج و اطراف آن را تحریک کند.

اسپری‌های زنانه را فراموش کنید!

در اکثر فروشگاه‌ها می‌توان طیف وسیعی از شوینده‌ها و اسپری‌های زنانه را پیدا کرد که ادعا می‌کنند این محصولات باعث کاهش بو و تمیز کردن واژن می‌شوند. این محصولات را نخرید! برای تمیز کردن واژن به هیچ یک از این محصولات نیاز ندارید. این محصولات اساساً برای واژن مفید نیستند و حتی ممکن است باعث تحریک آن شوند؛ در حقیقت، این محصولات هم غیرضروری و هم مضر هستند، زیرا می‌توانند فرج و واژن را تحریک کنند.

همه محصولات معطر ممنوع هستند!

شما باید به هر قیمتی از خرید محصولات معطر اجتناب کنید! محصولات معطر مانند صابون، شوینده یا اسپری می‌توانند واژن و فرج را تحریک کنند و حتی باعث بروز بیماری‌ها و عقونت‌ها شوند.

از دوش واژن استفاده نکنید

 

شما نباید به‌سراغ دوش واژن بروید. دوش واژن روشی است که در آن آب و/یا صابون به داخل واژن ریخته می‌شود. استفاده از روش دوش واژن برای تمیز کردن واژن توصیه نمی‌شود، زیرا در واقع می‌تواند با برهم زدن تعادل طبیعی واژن، آسیب بیشتری به بار آورد و هیچ فایده‌ای هم ندارد. ممکن است تعجب کنید؛ اما واژن در واقع در مراقبت از خود بسیار خوب عمل می‌کند و در واقع، سیستم ترشحی خاص خود را دارد که به‌طور طبیعی واژن را شستشو می‌دهد، آن را تمیز و عاری از عفونت نگه می‌دارد و در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند! همین ویژگی واژن باعث شده تا نیازی به دوش واژن نداشته باشید.

دوش واژن و در نتیجه ریختن مایع شوینده در واژن ممکن است بی‌ضرر به نظر برسد؛ اما واقعاً این‌طور نیست و می‌تواند بسیار مضر باشد:

 • باعث تحریک واژن می‌شود
 • تعادل pH واژن را از بین می‌برد
 • بیماری التهابی لگن (PID) را باعث می‌شود
 • باعث حاملگی خارج از رحم یا زایمان زودرس می‌شود
 • باکتری‌های خوب واژن را از می‌برد
 • عفونت و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را باعث می‌شود

بخور دادن به واژن اصلاً پیشنهاد نمی‌شود!

برخی بر این باورند که بخور دادن به واژن می‌تواند تأثیر خوبی در تمیز کردن آن داشته باشد؛ اما باید بگوییم که این‌طور نیست! بخور دادن به واژن شامل خیساندن برخی گیاهان در آب داغ و نشستن روی آب است تا بخار وارد واژن شود. برخی بر این باورند که گرفتگی، نفخ و سایر شرایط آزاردهنده را کاهش می‌دهد؛ بخور دادن به واژن ایده خوبی نیست. هیچ مدرک علمی دال بر نتیجه مثبت آن وجود ندارد و می‌تواند مضر هم باشد.

بخار داغ می‌تواند به بافت‌های ظریف داخل و اطراف واژن آسیب برساند و برخی گیاهان دارویی می‌توانند باعث سقط جنین شوند. وقتی صحبت از واژن می‌شود که یکی از حساس‌ترین قسمت‌های بدن است، بهتر است به‌سراغ روش‌هایی بروید که مطالعات زیادی روی آن‌ها انجام شده و ثابت شده که مضر نیستند.

شستشوی واژن با بتادین کار درستی نیست

بتادین نوعی ضدعفونی‌کننده است که در صورت استفاده خودسرانه از آن می‌تواند باکتری‌های مفید واژن را از بین برده و باعث خارش و سوزش در ناحیه واژن شود. با این حال، در صورتی که پزشک توصیه کند، می‌توانید بدون هرگونه نگرانی، از بتادین برای شستشوی واژن استفاده کنید.

از نبات برای درمان عفونت واژن استفاده نکنید

برخی افراد بر این باورند که می‌توان نبات یا شیاف نبات را در واژن قرار داد و نبات با گرم‌کردن این ناحیه می‌تواند عفونت دستگاه تناسلی را از بین ببرد. در حالی که باید بگوییم هیچ تحقیق علمی وجود ندارد که فواید قرار دادن نبات در داخل واژن را تأیید کند! ادعای مفید بودن نبات، فقط و فقط در باورهای قدیمی ریشه دارد. به همین دلیل، بهتر است برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی، به هیچ عنوان از نبات استفاده نکنید.

شستن واژن با سرکه

علاوه بر نبات، برخی بر این باورند که سرکه می‌تواند برای شستن واژن مفید باشد؛ در این باره هم باید بگوییم که سرکه هم فایده‌ای برای واژن ندارد. سرکه می‌تواند محیط داخلی واژن را اسیدی کند و اسیدی‌شدن قسمت داخلی واژن می‌تواند باعث از بین رفتن باکتری‌های خوب شود. این موضوع می‌تواند PH داخلی واژن تغییر دهد و مشکلاتی زیادی را به وجود آورد.

طولانی مدت از نوار بهداشتی استفاده نکنید

از آنجایی که نوار بهداشتی، پودر جاذب زیادی دارد، می‌تواند آلودگی‌ها و خون قاعدگی را به‌سرعت جذب کند. به همین دلیل، استفاده طولانی مدت از نوار بهداشتی می‌تواند باعث رشد باکتری‌ها شود. همچنین دستگاه تناسلی بانوان مانند یک مکنده قوی است که می‌تواند این آلودگی‌ها را در طولانی مدت به خود جذب کند. به همین دلیل، نباید از نوار بهداشتی برای مدت طولانی استفاده کنید، زیرا ممکن است انواع عفونت‌ها ظاهر شوند.

حواستان به مدت زمان استفاده از نوار بهداشتی باشد و به‌موقع آن را تعویض کنید. بهترین زمان تعویض نوار بهداشتی، ۳ الی ۴ ساعت بعد از استفاده است.

روش صحیح شستشوی واژن

برای محافظت از واژن و شستشوی صحیح آن می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

استفاده از آب گرم

واژن را باید با آب گرم بشویید. این ساده‌ترین روشی است که می‌توانید با استفاده از آن، شستشوی واژن را انجام دهید. اگر فکر می‌کنید که باید حتماً از صابون برای تمیز کردن واژن استفاده کنید، صابون ملایم و بدون عطر را انتخاب نمایید.

از جلو به عقب پاک کنید

برای شستن واژن، دستمال را از پشت به جلو نکشید، زیرا می‌تواند باکتری‌ها را از مقعد به واژن منتقل کند. این کار می‌تواند باعث بروز عفونت شود. در عوض، همیشه دستکال را از جلو به عقب بکشید.

استفاده از دستمال کاغذی

یک دستمال کاغذی بردارید و با استفاده از آن واژن را تمیز کنید. همچنین می‌توانید از دستمال مرطوب بدون عطر هم برای تمیز کردن واژن استفاده کنید.

استفاده از دستمال پارچه‌ای برای خشک‌کردن واژن

یکی از دلایل اصلی بروز بیماری‌های دستگاه تناسلی، مرطوب‌ماندن این ناحیه است. به همین دلیل، بهتر است پس از هربار شستشوی واژن، یک دستکال نخی تمیز بردارید و با استفاده از آن، قسمت بیرون واژن را خشک کنید.

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی

پس از رابطه جنسی و حتی قبل از آن، حتماً ادرار کنید. از نظر فنی UTI یک مشکل مجرای ادرار است. ادرار کردن قبل و بعد از رابطه جنسی به شما کمک می‌کند تا تمام ادرار مثانه خود را تخلیه کرده و احتمال ورود و باقی‌ماندن و تکثیر باکتری‌ها در داخل بدن را کاهش دهید.

لباس زیر نخی بپوشید

لباس‌های زیر نخی برای ناحیه حساس دستگاه تناسلی، انتخابی عالی و راحت هستند و قابلیت تنفس دارند. نایلون و سایر پارچه‌های مصنوعی می‌توانند پوست حساس اطراف فرج را تحریک کنند.

لباس‌های عرق‌کرده یا خیس را در اسرع وقت عوض کنید

شرایط مرطوب و گرم برای پرورش باکتری‌های بد ایده‌آل است. برای جلوگیری از رشد بیش از حد این باکتری‌ها و عفونت واژن، در اسرع وقت لباس شنای خیس یا شلوار بدنسازی خود را عوض کنید.

نکاتی برای تمیز نگه‌داشتن واژن

آیا می‌خواهید بدن خود را شاد و سالم نگه دارید؟ نکات زیر را دنبال کنید:

 • واژن خود را مرتب بشویید. شما می‌توانید در طول دوش‌گرفتن روزانه خود، واژن را با آب گرم بشویید و سپس آن را با دستمال تمیز، خشک کنید.
 • از جلو به عقب پاک کنید. تمیز کردن واژن باید یک خیابان یک‌طرفه باشد! مطالعه‌ای که در مورد پاک‌کردن از مقعد به واژن انجام شد، نشان داد که پاک‌کردن از عقب به جلو می‌تواند احتمال عفونت ادراری را تا ۶۴ درصد افزایش دهد.
 • ادرار کردن بعد از رابطه جنسی هرگونه باکتری سرگردان را از بین می‌برد.
 • لباس زیر با قابلیت تنفس بپوشید. نخ بهترین گزینه است. با استفاده از لباس زیر نخی امکان تنفس را برای دستگاه تناسلی فراهم آورده و از رشد و تکثیر باکتری‌ها جلوگیری می‌کنید.
 • از دوش واژن استفاده نکنید! به یاد داشته باشید که دوش واژن غیرضروری و مضر است.
 • محصولات معطر را دور بریزید.
 • لباس‌های عرق‌کرده و خیس را خیلی سریع تعویض کنید. عفونت‌های مخمری در رطوبت رشد می‌کنند.

چه کارهای دیگری می‌توانید برای تمیز و سالم نگه‌داشتن واژن انجام دهید؟

از محصولات تمیزکننده غیرضروری استفاده نکنید و از لباس‌های زیر نخی قابل تنفس استفاده کنید. همچنین بهتر است بلافاصله بعد از ورزش، شلوار و لباس‌های عرق‌کرده را عوض کنید، زیرا تجمع عرق می‌تواند واژن را تحریک کند. اگر لباس زیر توری یا سکسی دوست دارید، زمان استفاده از آن‌ها را محدود کنید. سعی کنید فقط در زمان برقراری رابطه جنسی، لباس‌های زیر زنانه جذاب و توری بپوشید. ابریشم یا مواد مصنوعی را کنار بگذارید، زیرا مهم نیست که چقدر زیبا به نظر می‌رسند، این لباس‌ها ارزش عفونت باکتریایی یا مخمری را ندارند. در مورد لباس خواب هم درست همین‌طور است. لباس خواب راحتی را انتخاب کنید و اجازه دهید بدن شما فضای تنفس داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت تجربه موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • درد هنگام ادرار کردن، رابطه جنسی یا خودارضایی
 • بوی تند و نامطبوع واژن
 • وجود تاول، زخم یا زگیل در اطراف اندام تناسلی
 • ترشحات سبز، زرد یا خاکستری
 • ترشح غلیظی که شبیه پنیر کوتاژ است
 • خارش مداوم واژن
 • خون‌ریزی واژینال بدون توضیح

همچنین بهتر است در صورت داشتن هرگونه سؤال و نگرانی دیگری در مورد سلامت واژن خود و همچنین آزمایش پاپ اسمیر معمولی برای غربالگری سرطان دهانه رحم به پزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد شتشوی واژن صحبت کنیم. دریافتیم که نباید قسمت داخلی واژن را بشویید، چرا که این قسمت دارای باکتری‌های مفیدی است که سطح PH آن را تنظیم می‌کنند. در شستشوی واژن تنها باید قسمت بیرون آن یعنی فرج شسته شود. همچنین گفتیم که نباید از صابون یا مواد شوینده دیگر استفاده کنید، زیرا ممکن است باعث تحریک واژن شوند. بهتر است تنها با آب گرم یا یک دستمال تمیز، واژن را بشویید. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کرده باشید.

 

 

منابع: https://www.healthline.com

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.