لکه بینی قبل پریود

ترشحات و لکه های قهوه ای قبل از پریود چیست؟

۱- تعریف لکه بینی؟
۲- در چه مواردی یک لکه بینی نرمال است؟
۳- لکه بینی در ارتباط با قرص های ضدبارداری چیست؟
۴- لکه بینی بعد از نزدیکی نشانه چیست؟
۵- چه مواردی از لکه بینی نگران کننده است؟
۶- لکه بینی قهوه ای بارداری چیست؟
۷- برای لکه بینی و ترشحات قهوه ای چه باید کرد؟


تعریف لکه بینی(spotting):
دکتر ویدا یوسفیان، متخصص و جراح زنان در شهرک غرب، در این رابطه می گوید لکه بینی خونریزی های بسیار اندکی است که می تواند کاملا روشن و یا به رنگ قهوه ای باشد. اغلب خانم ها از لکه بینی(همین خونریزی های بسیار اندک در حد قطره) قبل یا بعد از پریود و یا بعد از رابطه جنسی شاکی هستند. زیرا درست در زمانیکه می خواهند از نوار بهداشتی خلاص شوند ناگهان در لباس زیر خود بعد از گذشت مثلاً یک هفته از پریود یه لکه خون می بینند. حال این پرسش مطرح می شود که آیا ترشحات و

لکه های قهوه ای قبل از پریود نگران کننده هستند؟
باید بدانیم این امر بسیار شایع است و کمتر خانمی است که در طول دوران زندگی خود لکه بینی را تجربه نکرده باشد. پس در بسیاری از موارد حتی نیاز به درمان ندارد.

[anchor id=”lp1″ ]

در چه مواردی لکه بینی (spotting) نرمال و طبیعی است؟
۱- لکه بینی به مدت ۲-۱ روز بعد از خونریزی قاعدگی؛ در بسیاری موارد که بانوان عزیز نگران هستند و از خونریزی کم و سبک در حد لکه بینی به رنگ نارنجی یا قهوه ای شاکی هستند و طول این لکه بینی در حد ۲-۱ روز بیشتر طول نمی کشد باید بگوییم عزیزان لطفاً نگران نباشید.
۲- لکه بینی در حد خونریزی اندک و سبک قبل از پریود؛ این مورد نیز از موارد بسیار شایع می باشد که بانوان محترم را مضطرب می کند. دکتر ویدا یوسفیان، متخصص و جراح زنان، در این رابطه می گوید: بارها و بارها خانم های محترم مراجعه می کنند و می گویند هر چه انتظار می کشیم که پریودمان آغاز شود فقط لکه بینی می بینیم تا اینکه بعد از چند روز دچار خونریزی پریود می شویم.
در این مورد هم باید خاطر نشان کنم که اگر مدت spotting و لکه بینی قبل از قاعدگی به مدت ۳-۱ روز باشد معمولاً جای نگرانی نیست.
۳- لکه بینی بدنبال مصرف قرص های اورژانسی: باید بدانیم این موضوع نیز خیلی دیده می شود که فرد بدنبال مصرف قرص اورژانسی(شاید به فاصله یک هفته) دچار لکه بینی می شود اگرچه بیشتر این موارد فقط یک اختلال خفیف هورمونی پیش آمده ناشی از مصرف قرص های اورژانسی است ولی حتماً حاملگی را باید رد کنیم.
۴- لکه بینی در وسط سیکل قاعدگی: این مورد نیز به وفور یافت می شود. و ناشی از تخمک گذاری است و خانم ذکر می کند که درست وسط سیکل قاعدگی دچار درد اندک زیر شکم شده و سپس یک لکه خون دیده است. پس این مورد هم معمولاً نرمال تلقی می شود.

[anchor id=”lp2″ ]
لکه بینی در ارتباط با قرص های ضد بارداری چیست؟

همانگونه که بیشتر ذکر شد مصرف قرص های ضدبارداری مرسوم مثل LD یا HD اگر به صورت اورژانسی مورد مصرف قرار گیرند(۷۲ ساعت بعد از نزدیکی) اختلال هورمونی ایجاد می کنند که باعث لکه بینی به مدت طولانی می شود لذا دکتر ویدا یوسفیان، متخصص و جراح زنان، اکیداً اظهار می کنند که از مصرف قرص های اورژانسی بعد از نزدیکی(چه به صورت LD یا HD و یا لوونژرسترون) خودداری شود زیرا اثری که بر هیپوتالاموس می گذارند به صورت یک شوک است.
و اگر فرد می خواهد از دارو جهت جلوگیری استفاده کند بایستی از روز ۵ قاعدگی به مدت ۲۱ روز از این داروها بهره ببرد. هر چند که مصرف این داروها تا ۴۵ سالگی توصیه می شود و پس از آن به علت خطر ترومبوآمبولی از مصرف این قرص ها بایستی پرهیز کرد.
در بسیاری موارد می بینیم که خانم ها وقتی از قرص های ضد بارداری به صورت منظم(از روز ۵ قاعدگی به مدت ۲۱ روز) استفاده می کند از کم شدن خونریزی قاعدگی و تبدیل شدن خونریزی پریود به لکه بینی شاکی هستند که در این موارد نیز توصیه می کنیم که از روش دیگری جهت جلوگیری از بارداری استفادا شود.

[anchor id=”lp3″ ]

لکه بینی بعد از نزدیکی نشانه چیست؟ لکه بینی بعد از نزدیکی مواردی است که باعث نگرانی فرد می شود اینکه منبع خونریزی از کجاست باید دقیقاً بررسی شود.

علل لکه بینی بعد از نزدیکی:
۱– آسیب ناشی از مقاربت با شدت: اصطکاک و ساییدگی در این موارد می تواند سبب لکه بینی شود.لابیاپلاستی
۲- دیسپلازی دهانه رحم(سرویکس): تغییرات دهانه رحم که به طرف پیش سرطانی می باشد سبب نازکی و تحریک ناحیه سرویکس(دهانه رحم) می شود که خود سبب لکه بینی است.
۳- سرطان دهانه رحم و متاستازها: این نوع بدخیمی ها که منشا گرفته از دستگاه تناسلی هستند و همچنین متاستازها از سایر نقاط(کاشت سلول های سرطانی از جاهای دیگر به رحم) می توانند باعث لکه بینی شوند.
۴- آندومتریوز: آندومتریوز بیماری است که با کاشت بافت آندومتر در سایر نقاط مثل دهانه رحم باعث ایجاد لکه بینی و درد شود.
۵- پولیپ، فیبروم رحم: غده های خوش خیم در داخل رحم که در هر نزدیکی جنسی می تواند با فشار و ایجاد تنش بر رحم سبب لکه بینی باشد.
۶- عفونت ها (Infections): التهاب ها و عفونت ها در هر قسمت دستگاه تناسلی می تواند ایجادگر لکه بینی خصوصاً بعد از مقاربت باشد(از جمله گونوره-کلامیدیا)
۷- خشکی واژن: از مهم ترین و شایع ترین علل لکه بینی بعد از نزدیکی است.
خشکی پوست که در اغلب اوقات بدنبال افت شدید استروژن در بدن است سبب لکه بینی است. علل خشکی واژن شامل(یائسگی و حوالی یائسگی- دوران شیردهی و زایمان- مواد تحریک کننده مثل دوش های واژینال- نزدیکی کردن قبل از آمادگی جنسی خانم که با ایجاد اصطکاک سبب مشکلاتی از این دست می شود).

[anchor id=”lp4″ ]

چه مواردی از لکه بینی نگران کننده است؟
اگر لکه بینی و ترشحات قهوه ای مکرراً به وقوع پیوندد و علائمی چون: درد شدید زیر شکم، حالت تهوع، سردرد و سرگیجه، رنگ پریدگی پوست، سوزش و خارش داشته باشد.
علائم همراه لکه بینی بسیار مهم هستند. به طور کلی کلیه ی علائم در پزشکی حائز اهمیت هستند و باید جدی تلقی شوند.

 

[anchor id=”lp5″ ]

لکه بینی در بارداری چیست؟
در خیلی از موارد لکه بینی در بارداری بعلت وجود کمی لخته در پشت جفت است که مهم هم نیست و خودبخود برطرف می شود. اما در مواردی هم علتش تهدید به سقط است که در این موارد بایستی از شیاف ها یا آمپول های پروژسترون استفاده کرد.(خونریزی بر اثر لانه گزینی).
در موارد اندکی هم پیش می آید که علت خونریزی در بارداری زخم های موجود در دهانه رحم است که با هر مقاربت فرد دچار لکه بینی می شود.

[anchor id=”lp6″ ]

برای لکه بینی و ترشحات قهوه ای چه باید کرد؟
حتماً بایستی در مواردی که فرد دچار لکه بینی های پیاپی می شود پزشک یک شرح حال کامل و معاینه ی فیزیکی جامع انجام دهد پس از روش های تشخیصی مهم که خوشبختانه در دسترس پزشکان هست بهره برد مثل:
۱- سونوگرافی واژینال
۲- کولپوسکوپی و بیوسپی دهانه رحم
۳- بیوسپی از آندومتز
۴- تست های هورمونی
و سپس براساس یافته ها و دست آوردهایی که پزشک خواهد داشت براساس مورد بیمار را تحت درمان قرار دهد.

 

[anchor id=”lp7″ ]
راه های ارتباط با ما:

۰۲۱۲۲۰۷۴۰۶۵
۰۹۳۷۰۷۸۶۶۳۷


تماس با ما:

[contact-form-7 id=”2096″ title=”فرم تماس 1″]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.