بهترین پماد زگیل تناسلی

بهترین پماد برای زگیل تناسلی

بهترین پماد برای زگیل تناسلی زنان به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله توصیه های پزشک متخصص بعد از معاینه و تشخیص وضعیت فردی بیمار.

طبق تحقیقات پزشکی ارائه شده؛ چندین داروی تجویزی وجود دارد که می‌ توان آن ها را مستقیماً روی زگیل ‌ها برای درمان زگیل تناسلی اعمال کرد.

به توصیه دکتر ویدا یوسفیان، جراح و متخصص زنان، استفاده از هر یک از این روش ها باید با تحت نظر پزشک و با تجویز متخصص صورت گیرد.

در ادامه به چند مورد از بهترین پمادهای برای درمان زگیل تناسلی اشاره شده است.

برای درمان زگیل تناسلی زنان در تهران همین حالا با ما تماس بگیرید تا شما را کمک کنیم.

تلفن: 02122074065

بهترین پمادها برای درمان زگیل تناسلی

شناخته شده ترین و بهترین پمادها برای درمان زگیل تناسلی که در بازار وجود دارند؛ پمادهایی هستند که توسط پزشکان متخصص برای بیماران تجویز می شوند.

تعدادی از این پمادها عبارتند از:

ایمیکیمود با نام تجاری پماد آلدارا برای درمان زگیل تناسلی

این کرم توانایی سیستم ایمنی بیمار را برای مبارزه با زگیل تناسلی تقویت می کند. مستقیماً روی زگیل ها اعمال می شود و در هنگام تماس جنسی باید از مصرف آن اجتناب شود.

عوارض جانبی احتمالی ممکن است شامل قرمزی پوست، تاول، بدن درد، سرفه، بثورات و خستگی باشد.

پماد آلدارا

اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک یک ترکیب فنولیک ساده است که در طیف گسترده ای از موجودات پروکاریوتی و یوکاریوتی، از جمله گیاهان سنتز می شود.

برگ و پوست درخت بید  حاوی مقادیر زیادی از این ماده است که به عنوان دارویی برای تسکین درد در دنیای باستان استفاده می شد.

اسید سالیسیلیک از طریق فرآیند کراتولیز لایه های پوستی که توسط ویروس HPV بصورت زگیل بوجود آمده است را نازک کرده و باعث ریزش آن می شود. به عبارتی اسید سالیسیلیک بتدریج باعث لایه برداری از روی زگیل می شود.

نکته مهم:

مصرف این داروها در خانم هایی که شیرده و باردار هستند و همچنین افراردی با بیماری های قلبی و دیابت ممنوع است. در صورت حساسیت به خانواده سالیسیلات مثل بروفن و یا آسپرین، این داروها نباید استفاده شوند.

پماد پودوفیلین برای درمان زگیل تناسلی

پماد پودوفیلین و پودوفیلوکس (Condylox)

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد و پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است اما می تواند در خانه استفاده شود. این پماد در بافت بیرونی واژن برای خانم ها کاربرد دارد.

این پماد با درصدهای 10 و 25 با تجویز پزشک متخصص زنان، بر اساس شکل ضایعه، توسط داروخانه ساخته می شوند.

این داروها هرگز نباید به صورت داخلی استفاده شوند و در دوران بارداری توصیه نمی شوند. عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک خفیف پوست، زخم یا درد باشد.

پماد فلورواوراسیل

این پماد از قدیمی ترین ترکیبات به کاررونده برای درمان زگیل تناسلی می باشد.

پماد فلورواوراسیل

Sinecatechins (Veregen)

این پماد برای درمان زگیل تناسلی خارجی و زگیل های اطراف کانال مقعد استفاده می شود. عوارض جانبی مانند قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد اغلب خفیف هستند.

توجه به این نکته ضروری است که این داروها باید توسط یک متخصص تجویز و تحت نظارت باشد. حذف کننده های زگیل بدون نسخه برای استفاده در ناحیه تناسلی در نظر گرفته نشده اند.

لطفاً برای تشخیص مناسب و توصیه درمانی بر اساس مورد خاص خود با یک متخصص مشورت کنید.

اقدامات لازم برای استفاده از پماد زگیل تناسلی

هنگام استفاده از پمادهای تجویزی برای درمان زگیل تناسلی، رعایت احتیاطات خاصی برای اطمینان از اثربخشی و به حداقل رساندن خطرات احتمالی مهم است. در اینجا برخی از اقدامات احتیاطی کلیدی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

مشورت با متخصص

قبل از استفاده از هر گونه پماد تجویزی، ضروری است با یک متخصص واجد شرایط مشورت کنید. آن ها وضعیت بیمار را ارزیابی می کنند، تشخیص مناسب را ارائه می دهند و مناسب ترین گزینه درمانی را توصیه می کنند.

دکتر ویدا یوسفیان

راهنمایی پزشکی

دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک را به دقت دنبال کنید. پزشک دستورالعمل های خاصی را در مورد نحوه استفاده از پماد، مدت زمان درمان و هرگونه اقدامات احتیاطی لازم به شما می دهند.

اجتناب از تماس جنسی بعد از استفاده از پماد زگیل تناسلی

در طول فعالیت جنسی باید از مصرف برخی از پمادها اجتناب شود. درک دستورالعمل های خاص در رابطه با تماس جنسی در حین استفاده از پماد تجویز شده و رعایت دقیق آن ها بسیار مهم است.

کاربرد صحیح

پماد را دقیقاً طبق دستور پزشک خود بمالید. اطمینان حاصل کنید که کل زگیل و ناحیه اطراف را طبق توصیه می پوشانید. از مقدار توصیه شده بیشتر یا کمتر از پماد استفاده نکنید.

بهداشت دست

قبل و بعد از استفاده از پماد، دست های خود را کاملاً بشویید تا از سرایت عفونت به سایر نواحی بدن یا دیگران جلوگیری کنید.

در دوران بارداری احتیاط کنید

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، خطرات و مزایای بالقوه استفاده از پماد را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از داروها ممکن است در دوران بارداری بی خطر نباشند یا نیاز به اقدامات احتیاطی خاصی داشته باشند.

عوارض جانبی را گزارش کنید

اگر هر گونه عوارض جانبی یا واکنش غیرمنتظره به پماد، مانند تحریک شدید، واکنش های آلرژیک، یا بدتر شدن علائم را تجربه کردید، فوراً با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.

قرار ملاقات‌های بعدی

قرار ملاقات‌های منظمی را با پزشک خود داشته باشید تا پیشرفت درمان را زیر نظر داشته باشید و هرگونه نگرانی یا سؤالی را که ممکن است داشته باشید برطرف کنید.

به یاد داشته باشید، این اقدامات احتیاطی ممکن است بر اساس داروهای خاص تجویز شده متفاوت باشد. بنابراین پیروی از راهنمایی های متخصص برای نتایج بهینه درمان ضروری است.

نحوه استفاده پماد زگیل تناسلی

نکته مهمی که باید درنظر گرفته شود؛ طریقه مصرف پمادهای زگیل تناسلی است. به توصیه های زیر جهت نحوه استفاده از هریک از پمادهای زگیل تناسلی دقت کنید:

  • شستن و خشک کردن دست و محل زگیل تناسلی
  • استفاده از کرم ویتامین آ، برق ناخن و یا وازلین در اطراف زگیل
  • استفاده از گوش پاک کن برای استعمال پماد روی زگیل
  • قرار گرفتن پماد روی ضایعه فعال زگیل تناسلی به مدت 8 تا 10 ساعت (استفاده از پماد در شب هنگام خواب توصیه می شود)
  • استفاده از لباس زیر نخی
  • تعویض لباس زیر چند بار در روز
  • استفاده از لباس زیر نو و یا جوشانده شده
  • عدم تماس دست در هنگام استفاده از پماد با سایر قسمت های پوست
  • عدم برقراری رابطه جنسی

در نظر داشته باشید که تماس پماد با پوست اطراف زگیل بسیار باعث تحریک و سوزش و التهاب پوست می شود.

همچنین تماس دست آلوده به سایر قسمت های پوست، باعث انتشار ویروس خواهد شد.

نکته دیگر اینکه در صورت برقراری رابطه جنسی با وجود زگیل تناسلی فعال، حتماً باید از barrier یا کاندوم استفاده شود.

آیا پمادهای زگیل تناسلی مؤثر هستند؟

بله، پمادها می توانند در درمان زگیل تناسلی مؤثر باشند. اثربخشی پمادها برای زگیل تناسلی بسته به داروی خاص مورد استفاده، عوامل فردی و اندازه و محل زگیل متفاوت است.

توجه به این نکته ضروری است که پمادها معمولاً توسط متخصصان تجویز می شوند و برای درمان زگیل تناسلی بدون نسخه در دسترس نیستند.

پمادهای تجویزی مانند ایمیکیمود، پودوفیلین و پودوفیلوکس، تری کلرواستیک اسید و سینکاتچین معمولاً برای درمان زگیل تناسلی توصیه می‌شوند. این پمادها به روش های مختلفی از جمله تحریک سیستم ایمنی، تخریب بافت زگیل یا سوزاندن زگیل ها عمل می کنند.

میزان تأثیر پماد زگیل تناسلی بر افراد

درک این نکته ضروری است که پاسخ های فردی به این درمان ها ممکن است متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است با استفاده از پمادها بهبود قابل توجهی یا رفع کامل زگیل تناسلی خود را مشاهده کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است اثربخشی یا عود محدودی را تجربه کنند.

در برخی موارد، متخصصان ممکن است ترکیبی از درمان ها یا گزینه های جایگزین مانند کرایوتراپی یا برداشتن جراحی را برای زگیل های شدیدتر یا پایدار توصیه کنند.

در نتیجه انتخاب یک پزشک متخصص و مجرب برای درمان زگیل تناسلی بسیار خائز اهمیت است. پزشک متخصص می تواند راهنمایی هایی در مورد استفاده صحیح از پمادها ارائه دهد و تأثیر پماد را در طول فرآیند درمان زیر نظر بگیرند.

پماد از بین برنده زگیل تناسلی

پماد از بین برنده زگیل تناسلی

درمان دارویی زگیل تناسلی در خانم ها در بیشتر موارد اثر بخشی محدود و بسیار کمی دارند. پماد از بین برنده زگیل تناسلی تنها در مواردی می تواند تا حدودی مؤثر باشد که زگیل ها بسیار کوچک و در تعداد خیلی کم باشند؛ اما معمولاً ضایعه را ریشه کن نمی کند.

در اکثر موارد افرادی که از پمادها استفاده می کنند؛ پس از مدتی با ضایعات بیشتر به پزشک مراجعه می کنند و راه های درمانی کرایوتراپی یا انجماد زگیل تناسلی با نیتروژن مایع می باشد.

عوارض پماد زگیل تناسلی

پمادهای تجویزی برای زگیل تناسلی می توانند عوارض جانبی بالقوه ای داشته باشند، اگرچه ممکن است بسته به داروی خاص مورد استفاده متفاوت باشند.

توجه به این نکته مهم است که این عوارض جانبی روی همه افراد تأثیر نمی‌ گذارد و ممکن است برخی افراد اصلاً عوارض جانبی نداشته باشند. در اینجا برخی از عوارض جانبی رایج مرتبط با پمادهای تجویزی برای زگیل تناسلی آورده شده است:

تحریک پوست

تحریک پوستی خفیف تا متوسط، مانند قرمزی، خارش یا سوزش، یکی از عوارض جانبی رایج بسیاری از پمادهای تجویزی است که برای زگیل تناسلی استفاده می شود. این تحریک معمولاً موقتی است و با ادامه مصرف یا پس از قطع درمان فروکش می کند.

تحریک پوست

تورم یا تاول

برخی از افراد ممکن است تورم یا تشکیل تاول را در محل استفاده تجربه کنند. این می تواند یک واکنش موضعی باشد و به طور معمول خود به خود برطرف می شود.

درد یا ناراحتی

استفاده از پمادهای خاص ممکن است باعث درد، حساسیت یا ناراحتی در محل استفاده شود. این اتفاق معمولاً خفیف و موقتی است.

علائم شبیه آنفولانزا

برخی از افراد ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا مانند بدن درد، خستگی یا تب را در نتیجه پاسخ ایمنی بدنشان به دارو تجربه کنند. این علائم معمولاً خفیف و گذرا هستند.

تغییر در رنگدانه پوست

در برخی موارد، ناحیه تحت درمان ممکن است تغییراتی در رنگدانه، مانند تیره شدن یا روشن شدن پوست داشته باشد. این عارضه معمولاً با گذشت زمان برطرف می شود.

واکنش های آلرژیک

اگرچه کمتر شایع است، گاهی واکنش های آلرژیک به مواد تشکیل دهنده پمادهای تجویزی ممکن است. علائم یک واکنش آلرژیک ممکن است شامل بثورات پوستی، کهیر، تورم، مشکل در تنفس یا خارش شدید باشد. در صورت بروز هر یک از این علائم، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

هنگام استفاده از پمادهای تجویزی برای زگیل تناسلی، مشورت با یک متخصص و رعایت دقیق دستورالعمل های آن ها ضروری است.

آن ها می توانند راهنمایی هایی در مورد مدیریت عوارض جانبی ارائه دهند و تعیین کنند که آیا تنظیمات یا گزینه های درمانی جایگزین بر اساس وضعیت خاص بیمار ضروری است یا خیر.

درمان های جایگزین پماد برای زگیل تناسلی

چندین درمان جایگزین برای زگیل تناسلی وجود دارد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این درمان های جایگزین ممکن است به اندازه درمان های پزشکی تجویز شده توسط یک متخصص مؤثر نباشند.

در اینجا چند درمان جایگزین که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند آورده شده است:

سرکه سیب

سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب رقیق شده روی زگیل ها با استفاده از توپ پنبه ممکن است به کاهش اندازه و ظاهر آن ها کمک کند. با این حال، این درمان می تواند باعث تحریک پوست شود و برای مناطق حساس توصیه نمی شود.

روغن درخت چای

استفاده از روغن درخت چای به طور مستقیم روی زگیل ممکن است به کاهش التهاب و کشتن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که عامل زگیل است کمک کند. با این حال، ممکن است چندین هفته یا چند ماه طول بکشد تا نتایج را ببینید، و همچنین می تواند باعث تحریک پوست شود.

روغن درخت چای

سیر

استفاده از سیر له شده روی زگیل ها و پوشاندن آن ها با بانداژ در طول شب ممکن است به کاهش علائم و کاهش اندازه زگیل ها کمک کند. با این حال، سیر می تواند باعث تحریک پوست شود و ممکن است برای همه مناسب نباشد.

عصاره چای سبز

استفاده موضعی از عصاره چای سبز روی زگیل ها ممکن است به کاهش اندازه و رشد آن ها کمک کند. چای سبز دارای خواص ضد ویروسی است و به طور بالقوه می تواند از رشد ویروس HPV جلوگیری کند. با این حال، تحقیقات در این مورد محدود است و نتایج ممکن است متفاوت باشد.

درمان زگیل تناسلی بدون پماد

برخی موارد با توجه به شرایط بیمار و اندازه و تعداد زگیل ها، پزشک به جای استفاده از پمادهای زگیل تناسلی، روش های جراحی، فریز و سایر روش های درمانی را تجویز می کند.

در ادامه چند روش درمانی به جز پماد آورده شده است:

کرایوتراپی

کرایوتراپی شامل انجماد زگیل ها با استفاده از نیتروژن مایع است. این کار بافت را از بین می برد و زگیل ها را از بین می برد. کرایوتراپی را می توان در مطب متخصص انجام داد.

سوزاندن زگیل تناسلی با الکتروکوتر

الکتروکوتر شامل استفاده از جریان الکتریکی برای سوزاندن و از بین بردن زگیل است. این روش توسط یک انجام می شود و می تواند در از بین بردن زگیل مؤثر باشد.

دکتر ویدا یوسفیان

درمان با لیزر

در لیزر درمانی از پرتو شدید نور برای از بین بردن زگیل استفاده می شود. این روش توسط یک متخصص انجام می شود و در از بین بردن زگیل  بسار مؤثر است.

برداشتن جراحی

در برخی موارد، برداشتن زگیل با جراحی ممکن است ضروری باشد. این شامل بریدن زگیل ها تحت بی حسی موضعی است. برداشتن جراحی معمولاً برای زگیل‌ های بزرگتر یا آنهایی که به درمان‌ های دیگر پاسخ نمی ‌دهند، اختصاص دارد.

 

یادآوری این نکته مهم است که این درمان های جایگزین باید توسط پزشک متخصص زنان انجام شود تا ایمنی و اثربخشی آن تضمین شود. علاوه بر این، مهم است که قرارهای منظم پیگیری با یک پزشک را برای نظارت بر پیشرفت و مدیریت هر گونه عوارض احتمالی داشته باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.