درمان درد حین رابطه جنسی

بدون شک صمیمیت جنسی به معنای تجربه لذت بخشی است که شما و شریک زندگیتان را به هم نزدیک تر می کند. اما زمانی که رابطه جنسی دردناک می شود، ممکن است برای حل این مشکل دست به هر کاری بزنید. چرا که مقاربت دردناک می تواند تأثیر زیادی بر زندگی شما و رابطه شما با شریک زندگی تان داشته باشد. پس در نتیجه چیزی برای عذاب کشیدن یا احساس خجالت نیست. بهتر است بدانید که این مشکل در سطح جهان رایج می باشد و از هر چهار زن، سه زن در مقطعی از زندگی خود درد را در حین رابطه جنسی تجربه می کنند. خوشبختانه این مشکل قابل حل است و در ادامه قصد داریم تا شما را با درمان درد حین رابطه جنسی آشنا سازیم، پس با ما همراه شوید.

علت رایج دیسپارونی چیست؟

 

بهتر است بدانید که علت های مختلفی از جمله فیزیکی و احساسی باعث درد در حین رابطه جنسی می شود. چرا که درد حین رابطه جنسی به دلایل مختلفی از جمله مشکلات جسمی، شرایط زنان و زایمان و مسائل عاطفی برای زنان اتفاق می افتد. احساساتی که برانگیختگی را مهار می ‌کنند و در روانکاری اختلال ایجاد می ‌کنند نیز می ‌توانند مقاربت را دردناک کنند، به ‌ویژه اگر این احساسات آرامش را از آنان بگیرد. خجالتی بودن، خجالت، اضطراب جنسی و کمبود اعتماد به نفس بدن، تنها چند دلیل احساساتی هستند که ممکن است مانع از واکنش فیزیکی طبیعی شوند. تغییر هورمون ها یکی دیگر از مواردی است که می تواند پاسخ جنسی بدن شما را مختل کرده و رابطه جنسی را با درد همراه کند. سطوح پایین استروژن به این معنی است که زنان با نزدیک شدن به یائسگی بیشتر احتمال دارد خشکی واژن و مقاربت دردناک را تجربه کنند، اما یائسگی تنها زمانی نیست که سطح استروژن زنان کاهش می یابد.
برخی از زنان پس از زایمان دچار خشکی واژن و مقاربت دردناک می شوند، زیرا سطح هورمون آنها به آرامی بهبود می یابد. همچنین مادران شیرده نیز ممکن است تا زمانی که به شیردهی ادامه می دهند علائم مشابهی را تجربه کنند. جالب است بدانید زنانی که به سرطان سینه دچار هستند در هنگام درمان سرطان یا تخمدان نیز می تواند بر سطح استروژن تأثیر بگذارد و منجر به رابطه جنسی دردناک شود.

اما علل فیزیکی رایج دیسپارونی عبارتند از:

-خشکی واژن ناشی از یائسگی ، زایمان، شیردهی، داروها یا برانگیختگی بسیار کم قبل از مقاربت
-اختلالات پوستی که باعث زخم ، ترک ، خارش یا سوزش می شود
-عفونت ها، مانند عفونت های قارچی یا مجاری ادراری (UTIs)
-آسیب یا ضربه ناشی از زایمان، تصادف، اپیزیوتومی ، هیسترکتومی یا جراحی لگن
-ولوودینیا یا درد متمرکز در ناحیه فرج
-واژینیت یا التهاب واژن
– سفت شدن عضلات دیواره واژن یکی دیگر از علل رایج دیسپارونی می باشد.
-اندومتریوز
-سیستیت
-بیماری التهابی لگن (PID)
-فیبروم رحم
-سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
-پرتو درمانی و شیمی درمانی

همچنین عواملی که میل جنسی را کاهش می دهد یا بر توانایی فرد برای برانگیختگی تأثیر می گذارد نیز می تواند باعث دیسپارونی شود. این عوامل عبارتند از:

-استرس می تواند منجر به سفت شدن عضلات کف لگن شود
-ترس، احساس گناه یا شرم مربوط به رابطه جنسی
-خود انگاره یا مشکلات بدن
-داروهایی مانند قرص های ضد بارداری
-مشکلات رابطه
-شرایطی مانند سرطان ، آرتریت ، دیابت و بیماری تیروئید
-سابقه سوء استفاده جنسی یا تجاوز جنسی
چند نوع از بیماری های زنانه که باعث درد در حین رابطه جنسی می شود
درد هنگام مقاربت جنسی می تواند علامت هشدار دهنده بسیاری از بیماری های زنانه باشد که شامل موارد زیر می باشد:

اختلالات پوستی

بهتر است بدانید که بعضی از اختلالات پوستی می تواند باعث ترک در پوست و یا زخم فرج شود. درماتیت یک اختلال پوستی شایع است که بر فرج تأثیر می گذارد. این واکنش به یک ماده تحریک‌ کننده مانند صابون‌ های معطر، دوش ‌ها یا روان‌ کننده‌ به وجود می آید در نتیجه ممکن است باعث خارش، سوزش و درد شود. بهتر است بدانید که درمان اختلالات پوستی به نوع اختلال بستگی دارد.
ولوودینیا
یک نوع اختلال درد است که بر فرج تأثیر می گذارد. هنگامی که درد به دهلیز (ناحیه اطراف دهانه واژن) محدود می شود، به عنوان سندرم وستیبولیت ولو (VVS) شناخته می شود. شما می توانید با مراقبت از خود این اختلال را درمان کنید. همچنین در برخی موارد ممکن است نیاز به دارو یا جراحی باشد.

تغییرات هورمونی

نکته ی بسیار مهمی که وجود دارد این است که کاهش سطح هورمون زنانه استروژن در دوران پیش از یائسگی و یائسگی ، می تواند به طور شگفت انگیزی باعث خشکی واژن شود. در نتیجه یکی از گزینه های درمان برای درد در حین رابطه جنسی هورمون درمانی می باشد. استفاده از یک روان کننده در طول رابطه جنسی یا یک مرطوب کننده واژن نیز ممکن است نیز می تواند مفید باشد.

واژینیت

جالب است بدانید که در اثر عفونت باکتریایی و قارچی بیماری به وجود می آید که واژینیت نام دارد. حال علائم آن می تواند ترشح و خارش و سوزش واژن و فرج باشد. به شما پیشنهاد می دهیم که واژینیت را با دارو درمان کنید.

واژینیسموس

واژینیسموس یک انقباض بازتابی (انقباض) عضلات در دهانه واژن شما است. این بیماری می تواند باعث ایجاد درد در هنگام تلاش برای برقراری رابطه جنسی شود. واژینیسموس را می توان با اشکال مختلف درمان نمود.

زایمان

زنانی که در حین زایمان اپیزیوتومی یا پارگی در پرینه انجام داده اند ممکن است در حین رابطه جنسی درد داشته باشند که ممکن است چندین ماه طول بکشد. درمان ها شامل فیزیوتراپی، داروها یا جراحی می باشد.

راه حل برای درمان درد در حین رابطه جنسی

یافتن راه حل مناسب برای دردهای مرتبط با رابطه جنسی به علت اصلی آن بستگی دارد. اگر علت اصلی را خودتان نتوانید تشخیص دهید با یک بررسی جامع تر می توان درد در حین رابطه جنسی را پیدا نمود. علاوه بر انجام یک معاینه فیزیکی جامع، پزشک متخصص در رابطه با سابقه پزشکی شما می ‌پرسد تا بداند که آیا از داروهایی که استفاده می‌ کنید ممکن است پاسخ جنسی طبیعی شما را مختل کرده باشد؟ همچنین پزشک متخصص در مورد سابقه جنسی شما نیز سوال می کند تا بداند آیا رویدادهای گذشته بر احساس شما در مورد رابطه جنسی تأثیر می گذارد یا خیر. همچنین شما می توانید با راه حل هایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم این بیماری را خودتان درمان کنید.
-شما می توانید از روان کننده استفاده کنید. اگر شما دچار تحریک یا حساسیت واژن هستید روان کننده های محلول در آب انتخاب خوبی هستند. چرا که روان کننده های مبتنی بر سیلیکون نسبت به روان کننده های محلول در آب دوام بیشتری دارند و لغزنده تر هستند.
-زمانی رابطه جنسی برقرار کنید که نه خودتان و نه همسرتان مضطرب هستید.
-برای تسکین سوزش بعد از مقاربت، یخ یا یک بسته ژل یخ زده را که در یک حوله کوچک پیچیده شده است، روی فرج قرار دهید

چه زمانی باید برای درمان درد در حین رابطه جنسی به پزشک مراجعه کرد

اگر یک زن پس از مقاربت دچار درد، خونریزی یا ترشحات جدید یا بدتر شد، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کند. درد مربوط به مقاربت، وضعیتی است که به بهترین وجه توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی اولیه یا یک متخصص سلامت زنان (متخصص زنان) بررسی می شود. سایر متخصصان مانند روانپزشک، روانشناس یا اورولوژیست نیز بسته به علت زمینه ای ممکن است مورد مشورت قرار گیرند. یک بیمار در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر باید به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کند:
– درد شدید یا مزمن در حین رابطه جنسی
– درد همراه با علائم دیگری مانند خونریزی، تورم، خارش یا تغییرات نامطلوب دیگر
– درد در حین رابطه جنسی که تأثیر منفی بر روابط جنسی یا بهداشت عمومی شما دارد
– عدم بهبودی با درمان‌های خود درمانی یا تغییرات در روش‌های جنسی
تهوع ، استفراغ ، یا درد مقعدی پس از مقاربت

سوالات متداول

۱-چه عواملی می‌توانند باعث درد در حین رابطه جنسی شوند؟
عواملی مثل ناهنجاری‌های جنسی، عفونت ‌های تناسلی، کیست ‌های تخمدان، عفونت‌ های ادراری یا تنش عضلات کمر و لگن می ‌توانند باعث درد در حین رابطه جنسی شوند.
۲-چه روش‌ هایی برای درمان درد در حین رابطه جنسی وجود دارد؟
روش ‌های درمان درد در حین رابطه جنسی شامل تغییر روش‌های جنسی، استفاده از لوازم جانبی مانند لوسیون ‌ها یا کرم‌ های آندونه، مراجعه به متخصصین جنسی و درمان علت اصلی درد می ‌شود.
۳-آیا درد در حین رابطه جنسی نشانه‌ای از مشکل جدی است؟
درد در حین رابطه جنسی ممکن است نشانه ‌ای از مشکل جدی باشد، بنابراین مهم است که به متخصصین پزشکی مراجعه کنید تا علت اصلی مشکل را تشخیص دهند و درمان مناسب را ارائه کنند.
۴-آیا درمان درد در حین رابطه جنسی موثر است؟
بله، با تشخیص درست و درمان علت اصلی درد، بسیاری از موارد درد در حین رابطه جنسی قابل درمان هستند و افزایش کیفیت زندگی جنسی شما را تضمین می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.