جراحی زیبایی واژن (عمل لابیاپلاستی)

جراحی زیبایی واژن (عمل لابیاپلاستی)

1448 0

لابیاپلاستی چیست؟
لابیا به قسمت لبه واژن گفته می شود و لابیاپلاستی به عمل جراحی پلاستیک این قسمت گفته می شود. طی عمل لابیا پلاستی (labiaplasty) یا همان لبیاپلاستی، شکل ظاهری لبه داخلی و لبه بیرونی واژن تغییر می کند و اصلاح می شود. اکثر خانم ها این عمل را برای کاهش طول و سایز لبه های واژن انجام می دهند. عمل لابیاپلاستی برای اکثر افراد به خودی خود یک ضرورت محسوب نمی شود و جزو جراحی های زیبایی زنان به شمار می رود. اما برای برخی خانم ها به دلیل شرایط و فرم واژن انجام آن ضروری است. عمل لابیاپلاستی با تکنیک های مختلفی قابل انجام است که بعد از معاینه دقیق و مشاوره دکتر ویدا یوسفیان، جراح و متخصص زنان و زایمان تهران بهترین روش برای بیمار انتخاب می شود. همچنین در صورت نیاز و صلاحدید پزشک امکان استفاده از تکنولوژی های جدید از جمله لیزر مونالیزا در این عمل وجود دارد.

جراحی زیبایی واژن (عمل لابیاپلاستی)شناخت اجزای ظاهر بیرونی واژن

ظاهر بیرونی واژن از سه بخش تشکیل شده است:
1- کلیتوریس
2- لبه های درونی که به آنها لابیا مینور گفته می شود
3- لبه های بیرونی که به آنها لابیا ماژور گفته می شود
اگر عمل لابیاپلاستی روی لبه های داخلی انجام شود به آن لابیاپلاستی مینور و اگر روی لبه های بیرونی واژن انجام شود به آن لابیاپلاستی ماژور گفته می شود.

چرا باید عمل لابیاپلاستی انجام دهیم؟
طی سالهای اخیر همواره شاهد رشد چشمگیر در تقاضا برای عمل لابیاپلاستی هستیم. اکثر خانم ها این عمل را برای داشتن ظاهری زیباتر در ناحیه واژن انجام می دهند. به گفته افرادی که تجربه عمل لابیاپلاستی را دارند، پس از انجام آن اعتماد به نفس بالاتر و حس بهتری نسبت به خودشان داشته اند. با توجه به اینکه هزینه عمل لابیاپلاستی به گونه ای است که تقریبا همه افراد توانایی پرداخت آن را دارند، این عمل به یکی از اولویت های بسیاری از خانم ها تبدیل شده است.
1- اصلاح بیرون زدگی لبه های واژن: یکی از شایع ترین دلایل مراجعه خانم ها برای لابیاپلاستی، بیرون زدگی لبه های داخلی واژن است. اگرچه بیرون زدگی لبه های داخلی واژن غیر طبیعی نیست ولی در زیبایی ظاهری آن تاثیرگذار بوده و در برخی موارد اگر مقدار آن زیاد و حاد باشد ممکن است مشکلاتی را نیز ایجاد کند. البته تشخیص اینکه میزان بیرون زدگی طبیعی است یا خیر نیازمند تخصص بوده و باید توسط پزشک متخصص زنان بررسی شود.
2- ایجاد تقارن در واژن: یکی دیگر از دلایل تمایل خانم ها برای انجام لابیاپلاستی ایجاد تقارن در شکل ظاهری واژن می باشد. این مورد صرفا جنبه زیبایی دارد و تاثیری در بهداشت و سلامتی ندارد.
3- درمان درد حین روابط زناشویی: گاها بیرون زدگی لبه های واژن باعث مزاحمت و ایجاد درد در حین روابط زناشویی می گردد و در این موارد بهترین درمان انجام عمل لابیاپلاستی است.
4- درمان مشکل تحریک کلیتوریس: در مواردی که در اطراف کلیتوریس پوست اضافه وجود داشته باشد، این پوست به شکل یک پوشش برای کلیتوریس عمل می کند و باعث بروز مشکل در تحریک این ناحیه و در نتیجه کاهش کیفیت روابط زناشویی می گردد. با عمل لابیاپلاستی پوست اضافه ناحیه کلیتوریس برداشته می شود.
5- ناراحتی در زمان پوشیدن لباس های تنگ
6- درمان سوزش در هنگام دویدن و ورزش کردن

روشهای لابیاپلاستی
عمل لابیاپلاستی به روشهای مختلفی قابل انجام است که هر کدام از این روشها نقاط ضعف و قوت خود را دارند و نمی توان یکی از آنها را برای تمام افراد تجویز کرد. انتخاب روش مناسب برای لابیاپلاستی باید توسط پزشک متخصص زنان و بعد از معاینه دقیق انجام شود.
1- لابیاپلاستی به روش تریم: پس از ایجاد یک برش در لبه داخلی واژن، دو لبه به هم دوخته می شوند. عمل به این روش بسیار راحت و سریع انجام می شود.
2- لابیاپلاستی به روش وج: در این روش یک برش وی شکل در مرکز لبه اضافی ایجاد میشود. در این روش مرز طبیعی لبه واژن بهتر حفظ می شود. بهترین محل ایجاد برش در این روش ضخیم ترین قسمت لابیا است.
3- تخلیه بافت اضافه: در این روش برشی با لیزر در لابیا ایجاد می شود و از محل این برش بافت اضافه لابیا برداشته می شود. سپس مجددا لبه ها به هم دوخته می شوند.
4- لابیاپلاستی همراه با برداشتن بافت اضافه کلیتوریس: این عمل که به آن کلیتورال هود ریداکشن هم می گویند برای افرادی مناسب است که در اثر بزرگی بیش از حد پوست کلاهک کلیتوریس دچار مشکلاتی همچون ظاهر نازیبا، مشکل در تحریک جنسی و مشکل در پوشیدن لباس های تنگ هستند.
اگر امکان تردد به منطقه شهرک غرب برای شما فراهم است، برای تصمیم گیری در مورد بهترین روش لابیاپلاستی با مطب دکتر ویدا یوسفیان، متخصص زنان و زایمان شهرک غرب تماس بگیرید.

لابیاپلاستی با لیزر
در واقع از لیزر می توان برای هر دو روش عمل لابیاپلاستی استفاده کرد. منظور از لابیاپلاستی با لیزر این است که برش پوست توسط دستگاه لیزر مونالیزا انجام می شود و از تیغ استفاده نمی شود. در این حالت هم برش دقیق تر است و هم بهبود محل برش پس از عمل سریعتر انجام می شود.

واژینوپلاستی و لابیاپلاستی
واژینوپلاستی به عمل تنگ کردن و سفت کردن واژن گفته می شود. این عمل زمانی مورد نیاز است که واژن در اثر افزایش سن و یا زایمان طبیعی دچار افتادگی و شل شدن می شود. البته ذکر این نکته ضروری است که علیرغم اینکه می توان بافت واژن را کشید و سفت کرد، این موضوع تنها یکی ازعوامل تعیین کننده در کیفیت روابط زناشویی است چراکه عوامل بسیار دیگری در کیفیت این روابط تاثیرگذار هستند.
این جراحی می تواند به تنهایی و یا همراه با واژینوپلاستی انجام شود. همچنین می توان عمل لابیاپلاستی را روی لبه های بزرگتر بیرونی و یا لبه های کوچکتر درونی واژن انجام داد. به طور عمده با عمل لابیاپلاستی لبه های واژن جمع تر شده و تقارن ظاهری بین آنها ایجاد می شود.

هزینه عمل لابیاپلاستی
مانند تمامی جراحی هایی که جنبه زیبایی دارند، هزینه عمل لابیاپلاستی نیز یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در تصمیم گیری مراجعه کنندگان برای انجام این عمل است. عوامل متعددی در تعیین هزینه لابیاپلاستی تاثیرگذار هستند که مهم ترین این عوامل شرایط فعلی واژن می باشد. نوع عمل، میزان پیچیدگی عمل، محل انجام عمل (بیمارستان یا مطب) و تجهیزات مورد استفاده از جمله لیزر و غیره از دیگر عوامل تاثیرگذار بر هزینه عمل هستند.
همچنین اگر همزمان با لابیاپلاستی سایر عملیات ترمیمی و زیبایی را هم انجام دهید مانند واژینو پلاستی، روشن کردن واژن و … این موارد نیز می توانند بر هزینه نهایی عمل شما تاثیرگذار باشند.
تنها راه تعیین دقیق هزینه عمل لابیاپلاستی انجام یک جلسه معاینه توسط پزشک است اما به طور کلی می توان گفت در زمان نگارش این مقاله هزینه این عمل بین 2000000 الی 4000000 میلیون تومان است.

هزینه عمل لابیاپلاستی با لیزر
امروزه می توان به جای ابزار برش جراحی، از لیزر مونالیزا برای ایجاد برش در عمل لابیاپلاستی استفاده کرد. اگرچه استفاده از لیزر موجب افزایش دقت در برشها می شود اما با توجه به مهارت پزشک متخصص زنان نیازی نیست آن را جزو هزینه های ضروری لابیاپلاستی در نظر بگیرید.

پوشش بیمه برای پرداخت هزینه لابیاپلاستی
مانند سایر جراحی های زیبایی عمل لابیا پلاستی نیز چون جنبه درمانی ندارد شامل پوشش بیمه نمی شود و بیمه های درمانی هزینه ای برای آن پرداخت نمی کنند. اما اگر تحت پوشش بیمه های خاص هستید و یا جراحی شما جنبه زیبایی نداشته و جنبه درمانی دارد، قبل از اقدام به عمل با کارگزار بیمه خود مشورت کنید.

فیلم عمل لابیاپلاستی
اگر به دنبال عمل لابیاپلاستی هستید توصیه می شود حتما این فیلم را مشاهده کنید. در این فیلم دکتر ویدا یوسفیان، متخصص زنان سعادت آباد، توضیحات کاملی در مورد مراحل، ملاحظات، جدیدترین روشهای لابیاپلاستی و کیس های مناسب و نامناسب برای این عمل ارائه می دهند. همچنین در این فیلم پاسخ پرسشهای متداول لابیاپلاستی داده می شود.

عوارض لابیاپلاستی
در عین اینکه هر عمل جراحی نیازمند تخصص و مهارت خاص پزشک جراح و رعایت استانداردها و اصول خاص می باشد، بر خلاف بسیاری از عمل ها، لابیاپلاستی یکی از جراحی های بی خطر است. انجام این عمل هیچ آسیبی به سلامتی نمی رساند و همه عوارض آن موقت هستند و طی روزهای بعد از عمل برطرف می شوند. اگر مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی به درستی انجام شوند عوارض موقت بعد از عمل به سرعت برطرف می شوند.
بعد از عمل لابیاپلاستی تا یک روز باید از کمپرس یخ استفاده کنید
تا سه روز بعد از عمل ممکن از دچار در و تورم در این ناحیه باشید. این امر کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر احساس می کنید درد یا تورم این ناحیه به طرز غیر طبیعی زیاد است از انجام خود درمانی به شدت پرهیز کنید و از پزشک متخصص زنان مشورت بگیرید
حداکثر یک ماه بعد از انجام عمل می توانید روابط زناشویی خود را مجددا شروع کنید.

مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی

جراحی زیبایی واژن (عمل لابیاپلاستی)مانند هر عمل دیگری بعد از لابیاپلاستی مراقبت هایی لازم هستند. انجام صحیح مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی باعث می شود که هم عوارض کمتری را تجربه کنید و هم دوره نقاهت پس از عمل با سرعت بیشتری طی شود. بخشی از مراقبتهای بعد از عمل برای همه بیماران یکسان است که در اینجا به آنها اشاره میکنیم و بخشی از مراقبتهای بعد از عمل برای هر بیمار با بیمار دیگر فرق میکند. بیمارانی که نیاز به مراقبتهای خاص دارند حتما این موارد را پس از عمل از پزشک متخصص خود دریافت می کنند و باید به دقت آنها را رعایت کنند.
1- برای رفع حس درد و تورم بعد از عمل معمولا از قرص های خوراکی استفاده می شود
2- بعد از لابیاپلاستی تا زمان ترمیم کامل محل عمل لباس های تنگ و چسبان نپوشید
3- پس از جراحی تا 24 ساعت از حمام و شستن ناحیه جراحی خودداری کنید.
4- پس از گذشت 24 ساعت از عمل، میتوانید عمل شستشو را انجام دهید ولی از تماس و شستن بیش از حد محل جراحی خودداری نمایید.
5- در صورتی که ورزش می کنید تا زمان بهبود کامل از تمرینات و حرکاتی که باعث وارد شدن فشار و یا سایش محل لابیاپلاستی می شوند خودداری کنید.
6- به طور معمول بعد از گذشت یک ماه می توان روابط زناشویی را از سر گرفت. اما این زمان برای افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد و برای شروع دوباره روابط خود باید تا زمان بهبود کامل محل عمل صبر کنید.
7- از خوردن غذاهای تند، بیش از حد چرب، آجیل و مواد غذایی آلرژی زا تا یک هفته پرهیز کنید.
8- پس از عمل لابیاپلاستی سبزیجات و مواد غذایی فیبردار را در برنامه غذایی خود بگنجانید. این مواد باعث تسریع در روند بهبود شما می شوند.

سن مناسب برای عمل لابیاپلاستی
بهتر است لابیاپلاستی در بازه سنی انجام شود که هم از طرفی رشد و تغییرات اندام خانم ها کامل شده باشد و هم از طرفی بدن توانایی ترمیم زخم و جای جراحی را از دست نداده باشد. به همین دلیل بهترین سن برای انجام عمل لابیاپلاستی بین 20 تا 50 سال است. البته در مواردی که انجام این عمل جنبه ضروری داشته باشد، با در نظر گرفتن ملاحظات برای سایر سنین نیز این جراحی انجام می شود.

عمل لابیاپلاستی همزمان با زایمان
به دلیل خونریزی زیاد واژن هنگام زایمان و شرایط خاصی که خانم ها در این دوره زمانی دارند بهتر است لابیاپلاستی در این دوره انجام نشود.

انتخاب بهترین متخصص زنان برای عمل لابیاپلاستی
دغدغه تمامی خانم ها قبل از عمل لابیاپلاستی انتخاب بهترین متخصص زنان برای انجام این عمل است. قطعا نمی توان گفت کدام متخصص بهترین است ولی در انتخاب دکتر زنان خوب نکاتی وجود دارند که حتما باید در نظر گرفته شوند.
مهارت و سابقه کاری: یکی از مهم ترین مسائلی است که باید در انتخاب متخصص در نظر گرفته شود
رضایتمندی بیماران قبلی: به راحتی می توانید با مراجعه به مطب یا کلینیک با بیماران متخصص مورد نظر خود گفتگو کنید و از میزان رضایت آنها نسبت به درمان و پزشک متخصص زنان مورد نظر آگاه شوید.
رعایت اصول حرفه ای و استاندارهای جدید در درمان
موقعیت مکانی: پزشک خود را در موقعیتی انتخاب کنید که امکان مراجعه به آن برای شما فراهم باشد. به عنوان مثال اگر مراجعه به غرب تهران را ترجیح می دهید می توانید دکتر زنان خوب در غرب تهران یا دکتر زنان خوب در شهرک غرب را جستجو کنید.
پاسخگویی و حمایت بیمار پس از درمان: یکی از مهمترین نکاتی که معمولا نادیده گرفته می شود دوره بعد از اتمام درمان است. در این دوره بسیاری از بیماران با سوالات و موقعیت هایی مواجه می شوند که نیاز به راهنمایی و پاسخگویی دارند.

راه های ارتباطی با دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زیبایی زنان:

02122074065 – 09370786637

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065