مزایا و معایب جراحی لابیاپلاستی (لبیوپلاستی) چیست؟ و چه کسانی نمی توانند این جراحی را انجام دهند؟

مزایا و معایب جراحی لابیاپلاستی (لبیوپلاستی) چیست؟ و چه کسانی نمی توانند این جراحی را انجام دهند؟

1278 0

آشنایی با لابیا پلاستی
امروزه با افزایش آگاهی عمومی خانم ها بیش از پیش به اهمیت توجه به ظاهر خود در قسمت های مختلف پی برده اند و هر روزه تمایل بیشتری برای انجام جراحی های زیبایی از خود نشان می دهند. لابیاپلاستی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی زنان است. خانم ها در اثر عوامل متعددی از جمله افزایش سن، زایمان و بسیاری عوامل دیگر تغییرات در ظاهر واژن خود را تجربه می کنند. برخی خانم ها نیز بطور مادر زادی عیوبی در ظاهر واژن خود دارند. عمل لابیاپلاستی به خانم ها کمک می کند عیوب ظاهری واژن را برطرف کنند و ظاهری زیبا در این ناحیه ایجاد کنند. عمل لابیاپلاستی علاوه بر اینکه به بهبود ظاهر واژن کمک می کند باعث بهبود بهداشت و کاهش ریسک ابتلا به عفونت در این ناحیه نیز می شود. در این مطلب با دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان و زایمان تهران همراه باشید تا از پیش شرط های لابیاپلاستی، افرادی که می توانند و افرادی که نمی توانند این عمل را انجام دهند و مزایا و معایب لابیاپلاستی آگاه شوید.

در این مقاله به بررسی موضوعات زیر میپردازیم:

1-مزایای لابیاپلاستی

2-شرایط قبل از انجام عمل لابیاپلاستی

3-لابیاپلاستی با لیزر

4-عوارض لابیاپلاستی

5- آیا دختران باکره می توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟

6-علت لابیاپلاستی در دختران باکره

7-تاثیر لابیاپلاستی بر افزایش میل جنسی و بهبود کیفیت رابطه

8- عفونت زنانه بعد از عمل لابیاپلاستی


مزایای لابیاپلاستی
عمل لابیاپلاستی معمولا به دو منظور انجام می شود. بیشتر خانم ها این عمل را برای مقاصد زیبایی انجام می دهند و گروهی نیز به منظور رفع مشکلات ناحیه تناسلی اقدام به انجام عمل می کنند. در این قسمت به مزایای انجام لابیاپلاستی برای هر دو گروه اشاره می شود.
1- ایجاد ظاهر زیبا در واژن: در افرادی که لابیا مینور یا همان لبه داخلی واژن نسبت به لابیا ماژور یا لبه بیرونی واژن دچار بیرون زدگی باشد، انجام لابیاپلاستی باعث رفع این مشکل شده و ظاهر زیباتری در اندام تناسلی خانم ها ایجاد می شود.
2- ایجاد حس اعتماد به نفس: داشتن ظاهر زیبا در ناحیه تناسلی نیز مانند سایر نقاط بدن در خانم ها باعث ایجاد حس اعتماد به نفس می شود.
3- ایجاد تقارن در لبه های واژن: در برخی خانم ها عدم تقارن در لبه های واژن به حدی است که زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد خجالت در خانم ها می شود. عمل لابیاپلاستی با ایجاد تقارن باعث ایجاد زیبایی در ناحیه تناسلی می شود.
4- بهبود کیفت رابطه جنسی: لابیاپلاستی از جهات مختلف باعث بهبود کیفیت رابطه جنسی می شود. این بهبود کیفیت هم به طور مستقیم و هم به طور غیر مستقیم ایجاد می شود.
5- امکان بیشتر برای تحریک ناحیه کلیتوریس: با برداشتن پوست اضافه کلاهک کلیتوریس در خانم هایی دارای کلاهک بزرگ کلیتوریس هستند، مشکل عدم تحریک کلیتوریس حل می شود و لذت رابطه جنسی دو چندان می شود.
6- ایجاد سهولت در بهداشت ناحیه تناسلی: بزرگ بودن لابیا و وجود بافت اضافه در این ناحیه باعث تعریق بیش از حد می شود و هم بهداشت ناحیه تناسلی را دشوار می کند و هم باعث ایجاد بود بد می شود. با عمل لابیاپلاستی این مشکلات حل شده و بهداشت ناحیه تناسلی بهبود پیدا می کند.

 

شرایط قبل از انجام عمل لابیاپلاستی

لابیاپلاستیاگرچه لابیاپلاستی جزو عمل های سبک محسوب می شود و به راحتی و با کمترین عوارض انجام می شود، با این وجود برای انجام لابیاپلاستی نیز مانند هر عمل دیگری پیش شرط هایی وجود دارد که بدون در نظر گرفتن آنها انجام این عمل توصیه نمی شود و تنها با رعایت این شروط است که یک خانم می تواند کیس مناسبی برای انجام جراحی زیبایی واژن باشد.1- سپری کردن دوران بارداری: افرادی که در دوران بارداری هستند و یا به تازگی زایمان را تجربه کرده اند بهتر است انجام لابیاپلاستی را به زمان دیگری موکول کنند. به گفته دکتر ویدا یوسفیان متخصص زنان و زایمان شهرک غرب، خانم هایی که به تازگی زایمان داشته اند بهتر است لابیاپلاستی را به زمانی موکول کنند که تغییرات و خونریزی های واژن به حالت عادی باز گشته باشد.
2- عدم وجود مشکل یا عفونت خاص: اگر در بدن خود مشکل یا عفونت زنانه خاصی دارید، خصوصا اگر این مشکل مربوط به واژن یا اجزای تناسلی باشد حتما قبل از انجام عمل باید با پزشک متخصص زنان موضوع را طرح کنید و در صورت لزوم قبل از انجام عمل اقدام به حل مشکل خود نمایید.
3- رعایت شرط سن: متقاضیان لابیاپلاستی باید در محدوده سنی قرار داشته باشند که از طرفی تغییرات بدن آنها کامل شده باشد و از طرفی وارد سن کهنسالی نشده باشند. به همین دلیل دکتر ویدا یوسفیان دکتر زنان شهرک غرب توصیه می کنند این عمل چنانچه صرفا برای زیبایی انجام می شود در محدوده سنی 20 تا 55 سال انجام شود. با این وجود اگر جزو افرادی هستید که به لحاظ درمانی نیاز به لابیاپلاستی دارید می توانید تحت نظر متخصص زنان این عمل را انجام دهید.
4- عدم ابتلا به اختلالات روانی دیسفورمیک: از آنجائیکه مهم ترین دلیل انجام عمل لابیاپلاستی در خانم ها، ایجاد حس رضایتمندی در خودشان است، بهتر است افرادی که دچار اختلال روانی دیسفورمیک هستند قبل از اقدام به عمل نسبت به درمان اختلال خود اقدام کنند. چرا که این اختلال باعث می شود این افراد هرگز احساس رضایت نکنند.

لابیاپلاستی با لیزر
در گذشته تنها راه ایجاد برش برای عمل لابیاپلاستی استفاده از تیغ های جراحی بود اما امروزه با بهره گیری از تکنولوژی جدید این امکان فراهم شده تا این برشها توسط دستگاه لیزر مونالیزا تاچ انجام شود. استفاده از لیزر در عمل لابیاپلاستی مزایای بسیاری دارد. ایجاد برش توسط لیزر حالت تهاجمی کمتری نسبت به تیغ جراحی دارد و آسیب کمتری به بافت ناحیه تناسلی وارد می کند. از طرفی دقت برش با لیزر بسیار بالاتر از برش با تیغ جراحی است و نتیجه عمل از نظر ظاهری بهتر خواهد بود.

 

عوارض لابیاپلاستی
به طور کلی لابیاپلاستی جزو عمل های سبک و کم عارضه محسوب می شود و عوارض خاصی ندارد. عوارض لابیاپلاستی در صورت رعایت نکات پس از عمل همگی موقت هستند و خیلی زود از بین می روند و بیمار می تواند روال عادی خود را از سر بگیرد. به هر حال مشاهده این عوارض بعد از عمل طبیعی است و خارج از انتظار نیست:
1- خونریزی زخم جراحی: این مورد در اغلب جراحی ها طبیعی است اما اگر به صورت غیر طبیعی باشد حتما موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.
2- بوجود آمدن لخته های خون: تشکیل لخته های خون در محل زخم رفتار طبیعی بدن برای جلوگیری از ادامه خونریزی است و در صورت مشاهده آن نیازی به نگرانی نیست
3- پاره شدن بخیه های جراحی: در صورتی که بخیه های جراحی قبل از جوش خوردن محل برش باز شوند باید موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.
4- تورم ناحیه عمل: معمولا پس از عمل لابیاپلاستی بیمار شاهد تورم ناحیه عمل خواهد بود. این مورد در اثر تشکیل هماتوم است و به مرور با جذب لخته خونی رفع می شود.
5- تب و لرز: در برخی موارد بیمار بعد از عمل دچار تب و لرز می شود. تب و لرز بعد از عمل ممکن است نشانه بروز عفونت باشد و در این صورت حتما مورد را با پزشک متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید.
6- بی حالی و سرگیجه: این مورد می تواند در اثر خون از دست دادن باشد و خیلی زود به خودی خود خوب می شود و جای نگرانی نیست.

 

آیا دختران باکره می توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟
اصولا جراحی لابیاپلاستی روی لبه های واژن انجام می شود. پرده بکارت فاصله زیادی با لبه های بیرونی واژن دارد و تنها در صورتی که شیئی به داخل مجرای واژن داخل شود امکان آسیب دیدن آن وجود خواهد داشت. به همین دلیل دختران باکره بدون هیچ مشکلی می توانند لابیاپلاستی را انجام دهند و نگران آسیب دیدن پرده بکارت نباشند.

 

علت لابیاپلاستی در دختران باکره
دختران باکره نیز مانند سایر خانم ها می توانند هم به دلایل زیبایی و هم به منظور رفع مشکلات ناشی از بزرگ بودن یا بیرون زدگی لابیا ها یا لبه های واژن اقدام به عمل لابیا پلاستی می کنند. البته به دلیل اینکه اکثریت دختران باکره در شرایط برقراری روابط زناشویی نیستند اغلب به منظور رفع مشکلاتی که بزرگ بودن یا بیرون زدگی لابیا برای آنها ایجاد می کند مراجعه می کنند تا بتوانند به راحتی از لباسهای تنگ استفاده کنند، لباسهای ورزشی چسبان بپوشند و در عین حال از زیبایی ایجاد شده در بدن احساس رضایت و اعتماد به نفس کسب کنند.

 

تاثیر لابیاپلاستی بر افزایش میل جنسی و بهبود کیفیت رابطه

مزایا و معایب جراحی لابیاپلاستی (لبیوپلاستی) چیست؟ و چه کسانی نمی توانند این جراحی را انجام دهند؟به گفته دکتر ویدا یوسفیان، جراح و متخصص زیبایی زنان، انجام عمل لابیاپلاستی از جهات مختلف روی میل جنسی و کیفیت رابطه زناشویی تاثیر گذار است. این سوال که آیا لابیاپلاستی روی کیفیت رابطه و میزان تحریک خانم ها تاثیر منفی می گذارد یا خیر همواره یکی از سوالات مهم و رایج خانم ها بوده است. در پاسخ به این سوال باید گفت که نه تنها لابیاپلاستی هیچ گونه تاثیر منفی روی رابطه و حس جنسی ندارد بلکه از جهات مختلف تاثیر شگفت انگیزی روی این رابطه خواهد داشت.
1- اولین لازمه داشتن یک رابطه جنسی با کیفیت داشتن وضعیت روحی خوب است. انجام لابیاپلاستی نیز با افزایش حس خوب و اعتماد به نفس باعث بهبود کیفیت رابطه می شود.
2- بسیاری خانم ها به دلیل ظاهر نازیبا در ناحیه واژن از دیده شدن و لمس شدن آن توسط شریک جنسی شان احساس خجالت و شرم می کنند. این مشکل بعد از انجام عمل لابیاپلاستی به طور کامل رفع شده و باعث می شود پس از آن بتوانند بطور کامل از رابطه خود لذت ببرند.
3- لابیاپلاستی باعث از بین رفتن بوی بد ناحیه واژن می شود و این موضوع باعث می شود کشش و میل طرف مقابل به برقراری رابطه بیشتر شده و در حین رابطه لذت بیشتری را تجربه کنند
4- با کوچک شدن لابیا یا همان لبه های واژن لمس کلیتوریس افزایش یافته و تحریک و لذت جنسی در حین رابطه افزایش می یابد.
5- بزرگ بودن لابیا بعضا باعث ایجاد حس ساییده شدن و سوزش حین رابطه می شود که این امر می تواند کیفیت رابطه را از طرف خانم ها به شدت تحت تاثیر قرار دهد. با کوچک کردن لابیا ها این مشکل برطرف می شود.
6- در برخی خانم ها اندازه کلاهک کلیتوریس به گونه ای است که مانع عملکرد اصلی آن می شود. در عمل لابیاپلاستی برای این گروه از خانم ها امکان کوچک کردن کلاهک کلیتوریس وجود دارد. بعد از این عمل کلیتوریس به عملکرد طبیعی خود بر می گردد و لذت و کیفیت رابطه جنسی به طرز چشمگیری افزایش می یابد. لازم به ذکر است کوچک کردن کلاهک کلیتوریس برای همه افراد لازم نیست و تنها افرادی باید این عمل را انجام دهند که دچار بزرگی بیش از حد کلاهک کلیتوریس هستند.


مقاله زیر جهت مطالعه بیشتر:

تاثیر لابیاپلاستی بر میل جنسی و کیفیت رابطه


عفونت زنانه بعد از عمل لابیاپلاستی
یکی از مواردی که بعد از عمل لابیاپلاستی احتمال وقوع دارد بروز عفونت است که البته در صورت رعایت کامل و دقیق دستورات پزشک متخصص زنان احتمال آن بسیار کم است. با این وجود لازم است بیمار از علائم عفونت زنانه بعد از لابیاپلاستی آگاهی داشته باشد و در صورت مشاهده به پزشک متخصص زنان مراجعه کند.

هر یک از این عوامل نشان دهنده احتمال وجود عفونت است و تشخیص قطعی آن تنها با مراجعه به پزشک متخصص باید انجام شود.
1- درد در ناحیه لابیا: اگرچه بروز درد بعد از عمل کاملا طبیعی است، اما اگر این درد در حدی باشد که با مسکن قابل کنترل نباشد و یا برای روزهای طولانی بعد از عمل ادامه داشته باشد باید موضوع را با پزشک متخصص مطرح کنید.
2- تورم: این مورد نیز بعد از عمل طبیعی است که معمولا با کمپرس یخ کنترل می شود. اما اگر مقدار آن بیش از حد باشد و برای مدت طولانی ادامه دار باشد ممکن است نشانه عفونت باشد.
3- ترشحات غیر طبیعی: عموما بروز ترشحات غیر طبیعی در زنان می تواند نشانه وجود عفونت باشد که این مورد پس از انجام عمل لابیاپلاستی نیز صادق است.
4- بوی بد در محل زخم: محل زخم معمولا بوی بد تولید نمی کند هرچند که این مورد نمی تواند نشانه قطعی برای وجود عفونت باشد ولی با این وجود بهتر است با پزشک متخصص زنان در میان گذاشته شود.

راه های ارتباطی با دکتر ویدا یوسفیان

جراح و متخصص زیبایی زنان در شهرک غرب: 22074065 – 09370786637


تماس با ما:


    دیدگاه خود را بنویسید

    تماس مستقیم 02122074065