لیزر کردن واژن

مراقبت های پس از لیزر واژن

79 0

مراقبت های پس از لیزر واژنپس از یائسگی، فقدان استروژن ممکن است باعث بروز تعدادی علائم شود. حدود نیمی از خانم‌ها دچار آتروفی ولوواژینال (VVA) می‌شوند. کمبود استروژن باعث نازک‌شدن و شکنندگی فرج و پوست واژن می‌شود. خانم‌های مبتلا به VVA دارای خشکی واژن، مقاربت دردناک و علائم ادراری از جمله بی‌اختیاری و عفونت مثانه هستند. درمان جایگزین هورمونی یک درمان مؤثر است. استروژن می‌تواند به‌صورت موضعی در دوزهای بسیار کم برای ایجاد اثرات سیستمیک ارائه شود؛ اما بسیاری از خانم‌ها تمایلی به استفاده از درمان هورمونی ندارند و برای برخی خانم‌ها هم پزشکان توصیه می‌کنند که داروهای هورمونی مصرف نکنند. برخی از متخصصین، لیزر واژن را به‌عنوان درمان جایگزین پیشنهاد می‌کنند.

طبق مقاله‌ای که در ۱ اکتبر ۲۰۲۱ در هاروارد منتشر شد، لیزر درمانی می‌تواند باعث جوانسازی واژن شود. پژوهشگران یک تحقیق کوچک را انجام دادند که نتیجه آن در ژوئیه ۲۰۲۱ منتشر شد. این آزمایش روی ۲۵ خانم که به دو گروه تقسیم شده بودند، انجام شد: یک گروه استروژن موضعی دریافت کرد و دیگری لیزر درمانی! این مطالعه نشان داد که «اگرچه استروژن واژینال در برخی اقدامات بهتر عمل می‌کند؛ لیزر درمانی نیز یک درمان مؤثر برای آتروفی واژن است.»

کمتر از ۲ هفته بعد، یک مطالعه بزرگ‌تر نشان داد که لیزر واژن تفاوت زیادی با هورمون درمانی ندارد. این یک کارآزمایی بالینی کنترل‌شده روی ۸۵ خانم در استرالیا (UNSW Sydney) بود و در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) منتشر شد. یک گروه لیزر درمانی دریافت کرد و گروه دیگر تحت هورمون درمانی قرار گرفت. شرکت‌کنندگان در هر دو گروه، ۳ درمان به فاصله یک ماه دریافت کردند و به مدت ۱۲ ماه تحت بررسی و مراقبت قرار گرفتند. بیوپسی انجام شد و بافت‌شناسی تأیید کرد که تفاوت آماری معنی‌داری بین دو گروه وجود ندارد. در هر دو گروه تقریباً نتایج یکسانی یافت شد. در واقع، می‌توان گفت که لیزر درمانی در مقابل درمان هورمونی می‌تواند به‌خوبی عمل کند و گزینه خوبی برای جوانسازی واژن است.

با توجه به تأثیر عالی لیزر درمانی برای جوانسازی واژن، در این مقاله می‌خواهیم در مورد لیزر واژن و مراقبت‌های قبل و بعد از آن صحبت کنیم و هر آنچه که باید بدانید را برایتان خواهیم گفت. با ما همراه باشید تا شما هم اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید.

جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن اصطلاح گسترده‌ای است که روش‌های اصلاحی مختلف واژن را توصیف می‌کند. به دلایل مختلف از زایمان و افزایش سن و یائسگی گرفته تا ژنتیک و …، واژن و بافت‌های اطراف آن ممکن است خاصیت ارتجاعی و قدرت خود را از دست بدهند. این امر منجر به مشکلات متعددی مانند بی‌اختیاری ادرار، خشکی واژن، افتادگی پوست و عدم لذت جنسی می‌شود. بسیاری از خانم‌ها برای بهبود این شرایط و بازگرداندن ظاهر و عملکرد واژن خود به‌سراغ جوانسازی واژن می‌روند. گزینه‌های جراحی و غیرجراحی برای جوانسازی واژن وجود دارد که یکی از مؤثرترین روش‌ها که البته غیرجراحی هم است، لیزر واژن می‌باشد.

مراقبت های پس از لیزر واژندلیل انجام جوانسازی واژن چیست؟

بسیاری از خانم‌ها برای رفع مشکلات رایج مرتبط با بچه‌دار شدن یا یائسگی، از جمله از دست دادن شکل اولیه واژن، بی‌اختیاری ادرار و از دست دادن لذت جنسی، جوانسازی واژن انجام می‌دهند. همچنین دلایل دیگری هم برای جوانسازی واژن وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • شل‌شدن پوست اطراف واژن
 • نشت ادرار هنگام پریدن، عطسه یا خندیدن
 • عدم توانایی در نگه‌داشتن ادرار
 • کاهش میل جنسی
 • خشکی بیش از حد واژن
 • رابطه جنسی دردناک
 • از دست دادن حس و رضایت جنسی
 • عدم اعتمادبه‌نفس یا عزت نفس پایین

نحوه انجام جوانسازی واژن با استفاده از لیزر درمانی

در این نوع جوانسازی واژن، یک پروب به واژن وارد می‌شود یا از طریق دستگاه تناسلی خارجی انجام می‌گردد. این پروب دارای قسمت نور مانندی است که بافت را گرم می‌کند. جراح پروب را می‌چرخاند یا از ضربه‌های ملایم برای توزیع گرما در نواحی آسیب‌دیده استفاده می‌کند.

درمان جوانسازی واژن با لیزر (یا RF) بسته به نوع و شدت امواج لیزر یا RF و روشی که انجام می‌دهید، از ۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

جوانسازی واژن بدون جراحی، بدون درد است و نیازی به بی‌هوشی ندارد. در صورت بروز ناراحتی ممکن است جراح از بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کند. در ناحیه عمل ممکن است احساس گرما کنید یا احساس کنید زنبور شما را نیش می‌زند. برای ۳ تا ۵ روز پس از لیزر واژن باید از رابطه جنسی یا استفاده از تامپون خودداری کنید. برای دستیابی به بهترین نتایج، تمام دستورالعمل‌های پس از عمل را دنبال کنید.

ممکن است بعد از درمان مقداری قرمزی یا تورم را تجربه کنید؛ اما این علائم باید در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت از بین برود.

جوانسازی واژن با لیزر درمانی چه فوایدی دارد؟

جوانسازی واژن می‌تواند فواید زیر را در پی داشته باشد:

 • سفتی واژن
 • کمک به بی‌اختیاری ادرار
 • از بین بردن خشکی واژن و مرطوب نگه‌داشتن آن
 • افزایش احساس لذت در رابطه جنسی
 • تقویت عضلات ضعیف واژن و لگن
 • بهبود مقاربت دردناک
 • بهبود ظاهر ناحیه فرج

مراقبت های پس از لیزر واژن

دستورالعمل‌های پیش از لیزر واژن

پیش از لیزر درمانی باید از چند دستورالعمل ساده پیروی کنید. این دستورالعمل‌ها می‌توانند عوارض جانبی احتمالی مرتبط با این روش را کاهش داده و نتیجه ایده‌آل شما را به ارمغان بیاورند:

 • هیدراته نگه‌داشتن بدن: توصیه می‌کنیم به‌مدت ۷ روز پیش از درمان، صبح و عصر پوست خود را مرطوب کنید، حداقل ۸ لیوان آب در روز بنوشید تا پوست شما کاملاً آبرسانی شده و به نتایج دلخواه خود برسید.
 • غربالگری سلامت واژن: یک سال پیش از درمان، یک آزمایش PAP انجام دهید.
 • قاعدگی: در زمان درمان نباید در دوران قاعدگی باشید.
 • از بین بردن موهای زائد قسمت تحت درمان: موهای زائد ناحیه تناسلی باید کاملاً تراشیده شود.
 • عدم مصرف داروهای بدون نسخه: از مصرف آسپرین، موترین و ایبوپروفن به‌مدت یک هفته پیش از درمان خودداری کنید. در صورت مصرف داروهای رقیق‌کننده خون یا مصرف منظم آسپرین یا ایبوپروفن به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: به‌مدت ۴ هفته پیش از درمان به‌سراغ برنزه‌کننده نروید.
 • داروهای تجویزی: پیش از شروع لیزر درمانی، پزشک داروهایی را برای شما تجویز می‌کند که باید آن‌ها را مصرف کنید. داروهای تجویزی را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید و طبق همین دستورالعمل، مصرف داروها را متوقف کنید.
 • عدم مصرف مکمل‌ها: از مصرف مکمل روغن ماهی، جینکو بیلوبا، سیر، روغن کتان، روغن کبد ماهی، ویتامین A، ویتامین E یا هر مکمل دیگری یک هفته پیش از درمان خودداری کنید.
 • عدم مصرف الکل: ۲ روز پیش از درمان از مصرف الکل خودداری کنید.
 • داروی آکوتان: اگر طی سال گذشته آکوتان (داروهای آکنه خوراکی) مصرف کرده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • بسته‌های یخ: بسته های یخ را در فریزر خود ذخیره کنید تا پس از بازگشت به خانه از آن استفاده کنید.
 • مصرف داروهای ضددرد یا ضداسترس بعد از لیزر واژن: اگر می‌خواهید داروهای ضددرد یا ضداسترس پیش از درمان یا پس از لیزر درمانی مصرف کنید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

مراقبت های پس از لیزر واژن

ممکن است تا چند ساعت پس از درمان، قرمزی و تورم، خونریزی خفیف، جمع‌شدگی بافت و همچنین احساس گرما و سفت‌شدن واژن را تجربه کنید. این علائم، موقتی هستند و چند ساعت تا چند روز بعد از لیزر درمانی از بین می‌روند؛ اما باید به نکات مهمی برای مراقبت‌های پس از لیزر واژن دقت کنید:

مراقبت از ناحیه تحت درمان

دو بار در روز پوست خود را با یک پاک‌کننده ملایم بشویید و خشک کنید (اسکراب نکنید). ممکن است تا چند روز متوجه لکه‌بینی خفیف، سوزش خفیف، خارش یا تورم شوید که طبیعی است و جای نگرانی نیست. به مدت ۱ هفته رابطه جنسی نداشته باشید. تامپون یا هر چیز دیگری را به مدت ۱ هفته بیخیال شوید. به مدت ۱ هفته از دوش، شوینده، شیاف یا هر محصول دیگری در واژن استفاده نکنید. استفاده از ان موارد می‌تواند باعث تحریک واژن شده و روند بهبودی آن را به تعویق بیندازد.

مراقبت های پس از لیزر واژن

مراقبت در منزل

در صورت نیاز از کرم هیدروکورتیزون برای خارش استفاده کنید. همچنین می‌توانید از پماد آنتی بیوتیک برای زخم یا ناحیه تحریک‌شده استفاده کنید. می‌توانید در صورت نیاز از کیسه یخ استفاده کنید. به مدت ۱ هفته از جکوزی، حمام یا شنا خودداری کنید. به مدت ۱ هفته از برنزه‌کننده یا کرم برنزه استفاده نکنید.

بدن و پوست خود را هیدراته نگه‌دارید

پوست و بدن خود را هیدراته نگه‌دارید. برای این منظور، می‌توانید ۸ لیوان آب در روز بنوشید و از کرم مرطوب‌کننده روی پوست خود استفاده کنید.

بهداشت واژن

پس از هر بار مراجعه به سرویس بهداشتی، ناحیه مربوطه را تمیز و خشک کنید. رطوبت می‌تواند باعث عفونت واژن شود که با خشک‌کردن واژن می‌توانید از این امر جلوگیری کنید. همچنین به‌صورت روزانه لباس زیر خود را تعویض کنید. حواستان باشد که لباس زیر از جنس نخ بپوشید و تا زمان بهبودی کامل از لباس زیر تنگ استفاده نکنید. لباس زیر نخی و گشاد بهترین گزینه است.

شستشوی واژن بعد از لیزر

بعد از لیزر بهتر است حمام نروید؛ اما اگر می‌خواهید دوش بگیرید، با آب ولرم حمام کنید و همچنین خیلی سریع دوش بگیرید. حواستان باشد تا زمانی که به‌طور کامل بهبود نیافته‌اید، نباید به استخر بروید و از وان و جکوزی استفاده کنید. به هیچ عنوان، به‌سراغ دوش واژینال نروید. پس از مراجعه به سرویس بهداشتی، واژن را با آب و شوینده‌های غیرآلرژیک بشویید. از صابون استفاده نکنید.

دوران قاعدگی

بهتر است ۳ تا ۵ روز پس از پایان قاعدگی، لیزر درمانی را انجام دهید. با این حال، اگر پس از لیزر واژن پریود شوید، باید نوار بهداشتی را مرتب تعویض کنید تا عفونت واژن ایجاد نشود. به هیچ عنوان از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده نکنید.

رابطه جنسی بعد از لیزر واژن

پس از انجام لیزر درمانی دچار التهاب، سوزش، تورم، درد یا خارش می‌شوید که برقراری رابطه جنسی می‌تواند این علائم را تشدید کند. بدین ترتیب، بهتر است تا زمان بهبودی این علائم، رابطه جنسی نداشته باشید. به‌طور معمول این علائم چند ساعت تا چند روز از بین می‌روند. عدم توجه به این علائم و برقراری رابطه جنسی می‌تواند باعق عفونت واژن یا خونریزی شود. همچنین برای اطمینان می‌توانید با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

انجام کارهای روزانه

لیزر واژن نوعی عمل سرپایی است. پس از لیزر درمانی نیازی به استراحت و بستری‌شدن نیست. از همان روز اول می‌توانید کارهای روزانه خود را انجام دهید. با این حال، تا زمانی که بهبود نیافته‌اید، نباید ورزش و کارهای سنگین انجام دهید و نباید اجسام سنگین بلند کنید. در این باره می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید و پیاده‌روی و کارهایی که سنگین نیستند و به واژن فشاری نمی‌آورند، انجام دهید. ورزش و کارهای سنگین را حداقل به‌مدت ۱ هفته پس از لیزر درمانی نباید انجام دهید.

رفع عوارض لیزر درمانی

طبیعی است که تا چند روز پس از لیزر واژن، احساس درد و سوزش داشته باشید. برای از بین بردن این علائم بهتر است از کمپرس سرد و داروهای مسکن استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از لیزر واژن تا چند روز باید ادامه داشته باشد؟

۲۴ ساعت پس از لیزر درمانی باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید. به‌طور معمول تا ۱ هفته پس از لیزر باید مراقبت‌های ضروری انجام شود؛ اما شما باید حواستان به احساس درد، سوزش یا خارش در واژن باشد و مراقبت‌ها را تا زمانی بهبودی این علائم ادامه دهید.

بهبودی پس از لیزر واژن

جوانسازی واژن با لیزر یک درمان سرپایی است که کمتر از یک ساعت طول می‌کشد تا در بهترین مطلب و توسط یک پزشک متخصص انجام شود. پزشک شما دستورالعمل مراقبت های پس از لیزر واژن را به شما ارائه می‌دهد.

از آنجایی که هیچ برشی ایجاد نمی‌شود، اکثر خانم احساس ناراحتی ندارند و پس از انجام لیزر می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند. با این حال، شما باید به مدت ۳ تا ۴ روز از رابطه جنسی و تامپون دوری کنید تا بافت واژن به خوبی بهبود یابد.

بیماران می‌توانند با پیروی از تمام دستورالعمل‌های پس از درمان و بازگشت برای قرار ملاقات‌های بعدی طبق دستورالعمل، شانس دستیابی به نتیجه دلخواه خود را افزایش دهند.

جوانسازی واژن با لیزر: عوارض جانبی احتمالی چیست؟

هر روش درمانی می‌تواند عوارض و خطراتی داشته باشد و جزئیات این عوارض باید پیش از انجام لیزر با شما مطرح شود. عوارض ناشی از لیزر جوانسازی واژن ممکن است بر زمان نقاهت و بهبودی شما تأثیر بگذارد که پیش از هر تصمیمی باید در نظر گرفته شود.

برخی از عوارض جانبی لیزر واژن عبارت‌اند از:

 • از دست دادن حس (این می‌تواند موقت یا دائمی باشد).
 • باقی ماندن جای زخم: اگرچه برش‌ها داخلی هستند و کوچک اما ممکن است بافت اسکار ایجاد شود.
 • عفونت در محل جراحی.
 • درد یا سوزش مداوم.

پیش از انجام لیزر درمانی برای جوانسازی واژن بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و سؤالات مهمی را از او بپرسید. برخی سؤالاتی که می‌توانید از پزشک بپرسید، به شرح زیر هستند:

 • عوامل خطر فردی و عوارض احتمالی برای من چیست؟
 • مزایای لیزر واژن چیست؟
 • آیا این روش می‌تواند توانایی من برای ارگاسم را کاهش دهد؟
 • آیا در مورد انتظاراتم از جراحی واژن واقع‌بین هستم؟
 • آیا می‌توانم بدون جراحی به نتیجه دلخواهم برسم؟

این سؤالات را بپرسید تا به‌طور کامل با روش درمانی لیزر برای جوانسازی واژن آشنا شوید.

زمان مراجعه به پزشک بعد از لیزر واژن

طبیعی است که پس از لیزر درمانی، احساس درد، خارش، سوزش، ناراحتی یا گرما داشته باشید، چرا که تابش پرتوهای لیزر به واژن باعث ایجاد این علائم می‌شود و جای نگرانی نیست.

این علائم باید تا چند روز پس از لیزر واژن از بین بروند؛ اما در صورتی که علائم از بین نرفتند و اذیت‌کننده بودند، باید سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالا یا لرز
 • خونریزی زیاد
 • ترشحات بد بو
 • ترشحات مایل به زرد، خاکستری یا سبز واژینالی
 • دردهای شدیدی که مسکن هم روی آن‌ها اثری ندارد

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد لیزر واژن صحبت کنیم و همه آنچه باید بدانید را به شما بگوییم. همان‌طور که گفتیم لیزر درمانی یک روش درمانی مؤثر برای جوانسازی واژن است. علاوه بر لیزر، روش درمانی دیگری وجود دارد که از هورمون استروژن استفاده می‌کند. با این حال، تفاوت زیادی در نتیجه این دو درمان وجود ندارد و حتی لیزر درمانی می‌تواند گزینه بهتری باشد، زیر برخی خانم‌ها نمی‌توانند از درمان هورمونی استفاده کنند. از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی کردید، از شما متشکریم. امیدواریم مطالب بیان‌شده در این مقاله برایتان مفید بوده باشد و بتوانید با استفاده از اطلاعات ارائه‌شده، جوانسازی واژن را انجام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065