مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی واژن

مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی واژن

40337 8

ضرورت جراحی زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن یکی از جراحی‌هایی است که در چند سال اخیر، بسیار افزایش یافته و یکی از پنج عمل اصلی زیبایی محسوب می‌گردد. با انجام جراحی زیبایی واژن، خانم‌ها احساس بسیار بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنند و همین امر باعث افزایش کیفیت زندگی و نیز بهبود روابط جنسی آن‌ها می‌گردد. لازم به ذکر است برخی از افراد تمایل دارند جراحی زیبایی واژن را در کنار تنگ کردن واژن انجام دهند یا همان جراحی پرینورافی را در کنار لابیاپلاستی انجام دهند و روابط جنسی خود را بهبود بخشند.

به گفته دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان و زایمان تهران، عوامل متعددی وجود دارند که سبب میشود واژن و لابیا شل و یا گشاد شوند، از جمله این عوامل می‌توان به افزایش سن، چاقی، تومور، زایمان، سرفه‌های مزمن، تومورهای لگنی و یا سرفه‌های مکرر اشاره نمود و همچنین برخی از خانم‌ها به دلیل بد بخیه خوردن بعد از زایمان، دچار بدشکلی واژن شده و نیاز به عمل زیبایی واژن و همچنین تنگ کردن دهانه‌ی واژن پیدا کنند. از جمله علائمی که می‌تواند ناشی از گشاد شدن واژن باشد می‌توان عفونت‌های مکرر ناحیه‌ی واژن، نرسیدن به ارگاسم، تکرر ادرار، رضایت نداشتن از رابطه‌ی جنسی، افزایش درد در هنگام رابطه‌ی جنسی، احساس فشار در لگن و احساس پُر بودن زیر دل اشاره کرد که سبب می‌شود فرد نیاز به جراحی زیبایی واژن و تنگ کردن واژن داشته باشد.

مقاله برای مطالعه بیشتر:

گشاد شدن واژن در سزارین

مراقبت‌های پس از جراحی زیبایی واژن، تنگ کردن و افتادگی رحم و مثانه

مراقبت های جراحی

از دید دکتر ویدا یوسفیان دکتر زنان خوب در شهرک غرب، انجام جراحی زیبایی واژن، تنگ کردن و یا افتادگی رحم، نیازمند داشتن مهارت کافی جراح در انجام آن است و پس از آن نتیجه‌بخش بودن جراحی نیازمند مراقبت‌های مخصوصی بوده که در ادامه به تفکیک به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم. توجه داشته باشید که پس از انجام جراحی زیبایی واژن به هیچ وجه خودسرانه دارو، پماد و یا مسکن استفاده نکنید و در صورت بروز عوارض حتما با پزشک خود در این باره مشورت نمایید، همچنین برای مشاهده‌ی نتیجه باید مراقبت خود را تا طی شدن دوره‌ی نقاهت، در نظر داشته باشید. در صورت شستشوی محل توجه داشته باشید که نباید فشاری به آن وارد شود و باید با دستمال کاملا آن را خشک نگه‌دارید.

مشاوره رایگان

مراقبت بعد از عمل افتادگی رحم و مثانه

مراقبت‌های بعد از عمل بالا کشیدن رحم شامل مواردی است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم:

از خوردن غذاهایی که سبب نفخ یا یبوست می‌شوند پرهیز کنید، مصرف سبزیجات و سوپ را افزایش دهید، در روز 8 تا 10 لیوان آب استفاده کنید. دوره‌ نقاهت بعد از عمل افتادگی رحم، دو هفته بوده و پس از آن کم‌کم می‌توانید به انجام کارهای روزمره‌ی خود بپردازید، البته باید توجه داشته باشید که از ایستادن طولانی و یا انجام کارهای سنگین پرهیز کنید.

باید 10 تا 20 بار در روز این ورزش را انجام دهید: عضلات مجرای ادراری و مقعد خود را به مدت 30 ثانیه منقبض و سپس رها کنید، انجام این ورزش به صورت نشسته، خوابیده و ایستاده امکان‌پذیر بوده و باید تا شش هفته پس از انجام عمل آن را تکرار کنید. به منظور ضد عفونی کردن محل بخیه‌ها باید در یک لگن تا نصفه آب ولرم ریخته و 3 پیمانه بتادین در آن بریزید و حدود 15 دقیقه در لگن بنشینید، این کار باید باید 2 تا 3 بار در روز انجام شود.
پس از ترخیص از بیمارستان می‌توانید به حمام بروید اما توجه داشته باشید که برای جلوگیری از بروز عفونت باید بهداشت فردی را رعایت کنید. از پوشیدن شورت و یا شلوار تنگ خودداری کنید و شورت نخی به پا کرده و سعی کنید هر روز آن را تعویض کنید، همچنین توجه کنید که نباید لباس زیر شما مرطوب باشد پس مهم است که همواره خود را خشک کنید.

داروهای مسکن‌ها و پمادها را طبق دستور پزشک استفاده کرده و از انجام کارهای خودسرانه و یا مصرف داروها پرهیز کنید، در این نوع جراحی از نخ بخیه قابل جذب استفاده می‌شود اما در صورت بروز مشکل می‌توانید پس از گذشت ده روز، بخیه‌ها را بکشید. عمل جذب بخیه‌ها حدود دو هفته طول می‌کشد، توجه داشته باشید که پس از گذشت شش هفته می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید، پس از مشاهده‌ی ترشح خونی در هنگام رابطه حتما مسأله را با پزشک خود مطرح کنید.

لازم به ذکر است هرگاه درد ناگهانی، خونریزی، سوزش ادرار، تب، ناتوانی در ادرار کردن داشتید و یا پس از گذشت 12 ساعت ادرار نکردید لازم است نزد پزشک خود رفته و وی را در جریان نشانه‌ها و علائم قرار دهید. این جراحی را می‌توانید همراه با جراحی زیبایی واژن انجام داده و نتیجه‌ی لذت بخش‌تری را تجربه کنید.

مقاله زیر رو توصیه میکنیم بخونید:

 لاپاراسکوپی رحم و تخمدان چیست ؟ 

مراقبت‌های بعد از عمل تنگ کردن واژن

در این نوع عمل، دیواره‌های قسمت پشتی واژن را به یکدیگر وصل کرده و همین امر سبب می‌شود که واژن تنگ شود. مدت زمان انجام این عمل 30 تا 45 دقیقه بوده که با بی‌حسی فرد یا لیزر انجام گرفته و یک نوع عمل سرپایی محسوب می‌شود، این عمل می‌تواند همراه با جراحی زیبایی واژن صورت بگیرد که در این صورت مراقبت‌‌های بعد از تنگ کردن و واژینوپلاستی مشابه بوده و بهبودی تا یک هفته پس از انجام عمل صورت گرفته و بهتر است تا دو ماه پس از عمل، رابطه‌ای نداشته باشید.
به دلیل خونرسانی بیشتر به محل جراحی، زمان بهبود آن بسیار کمتر از نقاط دیگر بدن بوده و همچنین دوره نقاهت کمتری دارد، اما به هر حال نیاز است که مراقبت‌هایی را انجام دهید. مراقبت‌های بعد از تنگ کردن در واژینوپلاستی، 24 ساعت تا نهایتا 3 روز است و فرد پس از 24 ساعت می‌تواند به انجام کارهای روزمره‌ی خود بپردازد، مدت زمان جوش خوردن بخیه واژن طولانی بوده و چون از بخیه‌های قابل جذب استفاده می‌شود، نیاز به کشیدن بخیه وجود ندارد.

طبق تجربه متخصص زنان سعادت آباد، تنها باید توجه داشته باشید که باید همواره تمیز و خشک باشد همچنین در صورت وجود ترشحات بعد از عمل واژن، آن را همواره خشک نگهدارید. در صورتی که درد داشتید می‌توانید از قرص‌های مسکن استفاده نمایید، لازم به ذکر است که مصرف آنتی بیوتیک باید دقیقا سر ساعت مشخص شده انجام بپذیرد و محل جراحی شده را حتما با سرم شستشو داده و سپس خشک کنید.

به توصیه دکتر زنان خوب غرب تهران، به هیچ وجه از تامپون، لگن آب گرم، وان حمام و استخر تا دو ماه پس از جراحی استفاده نکنید و پس از آن نیز حتما با مشورت پزشک می‌توانید از موارد ذکر شده استفاده کنید. از انجام هر فعالیتی که سبب فشار بر واژن می‌شود پرهیز کنید و همچنین غذاهایی که سبب ایجاد یبوست می‌شود را از رژیم غذایی خود حذف کنید. وجود خارش تا یک هفته بعد از عمل کاملا طبیعی بوده و نشان از بهبود و ترمیم زخم است اما در صورت وجود خونریزی، درد و یا تورم، حتما با پزشک خود مشورت کنید.


این مقاله رو هم توصیه میکنم در مورد واژینوپلاستی بخونید:

اطلاعات کامل در مورد واژینوپلاستی و لابیوپلاستی در زنان


مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی

مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی واژن

لابیا به دو زائده‌ی گوشتی در اطراف ورودی واژن اطلاق شده که ممکن است به دلیل تغییر شکل، تغییر سایز و یا رفع تیرگی نیاز به عمل جراحی زیبایی واژن پیدا کنند. بزرگ شدن لابیاها می‌تواند به دلیل داشتن رابطه‌ی جنسی در دراز مدت، زایمان‌های مکرر، نزدیک شدن به سن یائسگی و به دنبال آن آتروفی و خشک شدن واژن، لابیاها بزرگ شده و فرد تمایل به انجام جراحی زیبایی واژن پیدا می‌کند. مدت زمان انجام جراحی زیبایی واژن، یک تا دو ساعت طول می‌کشد و بدون بی‌هوشی بوده و فرد صرفا بی‌حس می‌گردد.

پس از انجام جراحی زیبایی واژن، فرد زمانی را در ریکاوری می‌گذراند تا در این زمان واژن او خنک بماند، پس از آن باید یک بار دفع ادرار داشته باشد تا پانسمان وی تعویض شود و سپس از بیمارستان مرخص می‌شود. فردی که تحت جراحی زیبایی واژن قرار گرفته است باید سعی کند پانسمان را در جای خود نگه دارد. اگر لابیای مینور مورد جراحی قرار گرفته باشد، باید به مدت 14 روز پس از جراحی زیبایی واژن، بین دو لوب کوچک واژن، گاز قرار دهد تا لوب‌ها هیچ برخوردی با یکدیگر نداشته باشند، برخورد لوب‌ها با یکدیگر، روند بهبود و ترمیم را به تعویق می‌اندازد.

روند بهبود جراحی زیبایی واژن، بسیار تحت تأثیر مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی بوده که باید در انجام آن‌ها دقت کافی داشت. توجه داشته باشید که تا 24 ساعت پس از جراحی زیبایی واژن باید استراحت مطلق داشته باشید و در هنگامی که دراز کشیده‌اید، یک بالشت کوچک را در زیر باسن خود قرار دهید، همچنین کمپرس یخ از مواردی است که باید در 24 ساعت اول از آن استفاده کنید تا خونابه‌های آن، کاهش یابد و بهتر است از پد نیز استفاده کنید، پس از آن کمپرس گرم را جایگزین کمپرس یخ کنید. لازم است بدانید که خونریزی بعد از لابیاپلاستی بسیار نادر بوده و اگر چنین اتفاقی رخ دهد به دلیل بخیه مداوم زیر پوستی است، خونریزی ناشی از جراحی زیبایی واژن، بسیار جزئی است و اگر کمی بر روی موضع فشار وارد کنید، رفع می‌گردد.

پس از گذشت 14 روز از جراحی زیبایی واژن، برای رفع تورم بعد از لابیاپلاستی باید خود فرد به لوب‌ها فشار وارد کند تا میزان تورم کاهش یابد، بدین منظور باید لوب به صورت طولی بین دو انگشت قرار بگیرد و توسط انگشتان به آن فشار وارد کنید. ممکن است انجام این کار کمی درد آور باشد، البته توجه داشته باشید که باید تنها فشار وارد شود و هیچ گونه اصطکاکی بین انگشتان و لوب ایجاد نشود. انجام این کار پس از گذشت چهار روز از جراحی زیبایی واژن، به مدت 4 هفته و هر روز دو بار در صبح و غروب توصیه می‌گردد.

خانم های عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره میتونید با شماره های زیر تماس بگیرید:

22074065 – 09370786637

اینستای ما رو هم برای مشاهده ویدئوهای خانم دکتر ببینید.

 

برای جلوگیری از ایجاد عفونت توجه داشته باشید که پس از هر بار شستشو، حتما محل جراحی زیبایی واژن را به صورت کامل خشک کنید، در روزهای اولیه پس از انجام جراحی زیبایی واژن، از نشستن طولانی مدت پرهیز کرده و همچنین از لباس شورت یا شلوار تنگ استفاده نکنید. به منظور تجربه عمل زیبایی واژن رضایت بخش، به مدت یک ماه پس از عمل، سیگار نکشید و سعی کنید مصرف ویتامین‌های C و E در رژیم غذایی خود را افزایش دهید.

به پیشنهاد متخصص زنان و زایمان شهرک غرب، تا یک ماه پس از جراحی زیبایی واژن، مراقبت‌های فوق را حتما رعایت کرده و در این مدت از رفتن به استخر و داشتن رابطه پرهیز کنید. لازم است توجه داشته باشید که عمل جراحی زیبایی، مانند هر جراحی دیگری دارای عوارضی از قبیل درد و تورم بعد از عمل لابیاپلاستی بوده که با مصرف مسکن تا 24 ساعت پس از جراحی رفع می‌شود. تورم بعد از عمل لابیاپلاستی نیز کاملا طبیعی است چرا که عروق لنفاوی در محل جراحی دچار آسیب می‌شوند، همچنین خارش بعد از لابیا نیز امری عادی بوده که به سبب جوش خوردن زخم و ترمیم اعصاب در ناحیه‌ی جراحی شده می‌باشد که ممکن است 4 تا 5 روز بعد از جراحی زیبایی نیز ادامه داشته باشد.

ممکن برای برخی از افراد این سؤال مطرح شود که چند روز بعد از عمل لابیا بخیه‌ها میوفته؟

در جراحی زیبایی واژن، از نخ بخیه مرغوب و ساختار بسیار ریز استفاده می‌کنند، این نوع نخ قابل جذب بوده و نیازی به کشیدن ندارد اما اگر خارش فرد بسیار زیاد و غیرقابل تحمل باشد، تا 10 روز بعد از انجام جراحی زیبایی واژن، می‌تواند بخیه‌ها را بکشد.

روند ترمیم زخم و کم شدن خارش، بستگی به سیستم ایمنی فرد دارد به همین توصیه می‌شود که از ویتامین‌هایی که سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود استفاده نمایید. مصرف داروها و قرص‌ها در زمان مشخص حتما انجام بگیرد تا میزان درد و التهاب افزایش نیابد.

لازم است بدانید که در انواع جراحی زیبایی واژن، تنگ کردن واژن و یا افتادگی رحم، از نخ بخیه جذبی استفاده می‌شود چرا که کشیدن این بخیه‌ها به دلیل عمقی بودن، دشوار است. مدت زمانی که بخیه‌ها جوش می‌خورند به وضعیت جسمی، بافت واژن و میزان سلامت فرد بستگی دارد، مثلا اگر فردی دچار سوء تغذیه باشد و یا بافت وی ضعیف باشد ممکن است روند جذب به کندی انجام گیرد. البته نوع نخ بخیه‌ای که در جراحی استفاده می‌شود و ضخامت آن نیز بر مدت زمان جذب مؤثر است.

نوع بخیه‌ای که در جراحی زیبایی واژن زده می‌شود بسیار حائز اهمیت است، چرا که نباید باعث ایجاد کشش در محل بریدگی‌ها شود، با نوع برش متناسب باشد تا میزان التهاب کاهش یابد، قابل جذب باشد، چرا که کشیده شدن نخ بخیه، ممکن است عوارضی را برای فرد به وجود آورد. سعی کنید تا حد امکان در ساعات اولیه جراحی زیبایی واژن و یا جراحی‌هایی که در این مقاله توسط دکتر زنان شهرک غرب در مورد آن صحبت کردیم، ننشینید، چرا که سبب می‌شود فشار زیادی به بخیه وارد شود. اگر پس از انجام جراحی سیکل پریودی شما شروع شد، در فواصل زمانی کم نوار بهداشتی خود را تعویض کنید.

توجه داشته باشید که به منظور جلوگیری از عفونت در جراحی زیبایی واژن، محل بخیه‌ها همواره باید خشک و تمیز باشد و در صورت وجود هرگونه ترشح و یا خونابه‌ای، پانسمان را تعویض نمایید. مصرف مواد غذایی دارای ویتامین C و همچنین پروتئین‌ها برای ترمیم محل زخم بسیار مؤثر بوده و نباید از آن غافل شوید.

اگر بنا به هر دلیلی از جراحی زیبایی واژن، تنگ کردن واژن و یا افتادگی رحم و مثانه رضایت نداشتید، پس از گذشت شش ماه از انجام جراحی، می‌توانید آن را به صورت ترمیمی انجام دهید. البته توجه داشته باشید که عمل ترمیم را هر پزشکی نمی‌تواند انجام دهد.

مقاله مرتبط:

جراحی ترمیمی واژن و همه چیز درمورد آن

لابیاپلاستی

راه‌‌‌‌‌های ارتباطی با دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زیبایی زنان در شهرک غرب: 22074065 – 09370786637

آیا مقاله مفیدی بود

جراحی زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن یکی از جراحی‌هایی است که در چند سال اخیر، بسیار افزایش یافته و یکی از پنج عمل اصلی زیبایی محسوب می‌گردد. با انجام جراحی زیبایی واژن، خانم‌ها احساس بسیار بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنند و همین امر باعث افزایش کیفیت زندگی و نیز بهبود روابط جنسی آن‌ها می‌گردد.

Sending
User Review
2.6 (5 votes)

8 دیدگاه موجود است

 1. سلام وقتتون بخیر
  من تنگی واژن انجام دادم بعد از ۳ماه موقع نزدیکی خونریزی کردم انگار اصلا نمیشه
  دکتر گفت قرص باکلوفن بخورم و از ژل لیدوکائین استفاده کنم،درسته؟!میترسم بازم خونریزی کنم

  جواب
 2. سلام من هیچ مشکلی ندارم ولی رفتم دکتر زنان گفتن که افتادگی دارم باید عمل کنم خیلی هم ازعمل میترسم بنظرتون چکار کنم

  جواب
 3. سلام ۱۱ روز عمل افتادگی رحم انجام دادم موقع راه رفتن و ایستادن آب خون ازم میاد چند روز پیش هم به دکترم مراجعه کردم میگه مال پریود ولی من قبل از عملم پریودم تموم شد رفتم اقدام به عمل کردم

  جواب
 4. سلام خانم دکتر من 9 روز قبل عمل کردم امروز توی حموم حواسم نبود نشستم احساس سنگینی داخل بدنم احساس میکنم آیا مشکل جدی وجود دارد ؟ نیاز به دکتر رفتن هست یا جای نگرانی نیست ؟

  جواب

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065