لیزر واژینال چیست؟و چه کاربردهایی دارد؟

لیزر واژینال چیست؟و چه کاربردهایی دارد؟

9748 0

لیزر واژینال (لیزر مونالیزا تاچ) چیست و عملکرد آن چگونه است؟
این دستگاه با تکنولوژی و روش تابش امواج لیزر به صورت ۳۶۰ درجه در طول کانال واژینال موجب تغییر در ساختار و بافت واژن می شود که همین امر سبب جوانسازی و دوباره شکل گیری و دوباره سازی این ناحیه می گردد. در لیزر واژینال تحریک سلول های فیبروپلاست سبب می شود که الیاف کلاژن والاستین افزایش یافته و خاصیت ارتجاعی واژن در تمام نقاط آن افزایش می یابد و در اصل شلی و افتادگی واژن در روش لیزر واژینال اصلاح می شود و سبب «Tightening» و تنگی واژن می شود.

لیزر واژینال چیست؟و چه کاربردهایی دارد؟
کاربردهای لیزر مونالیرا تاچ چیست؟

۱- تمام بانوانی که تمایل به انجام عمل های جراحی برای تنگی واژن و اصلاح شلی واژن ندارند و یابیماری ای دارند که انجام عمل جراحی در آنها ممنوع است، مثل افراد بسیار چاق(BMI>40) و دیابتی که ریسک عمل جراحی در آنها بالاست و بهتر است برای تنگ کردن واژن به جای جراحی در آنها از لیزر واژینال استفاده کرد.
۲- کسانی که زایمان طبیعی داشته اند ولی پارگی زیادی نداشته اند(به ویژه زایمان دوم به بعد) و دچار درجاتی از شلی و افتادگی واژن شده اند و دچار بی اختیاری ادرار، عدم رضایت از روابط جنسی(خود یا همسر)، خروج توده یا خروج صدا یا هوا از واژن و یبوست های مداوم و خروج ترشحات از واژن شده اند از آن رنج می برند.
۳- خانم های یائسه که دچار آتروفی و خشکی واژن شده اند و در انجام نزدیکی دچار مشکل شده اند و مرتب از خارش و سوزش واژن رنج می برند.
۴- خانم هایی که زایمان نداشته اند اما با گذشت چند سال از روابط جنسی یا تغییرات مکرر وزن و یا چاقی و لاغری شدید یا ضعف و شلی بافت همبند دچار مشکلات بالا شده اند.
۵- خانم هایی که بدلیل کوچکی آلت تناسلی همسرشان(میکروپنیس) در روابط جنسی عدم رضایت دارند و به دلیل میکرو پنیس بودن همسر دچار عدم ارگاسم هستند.
۶- خانم هایی که می خواهند از مشکلات بالا پیشگیری کنند و همواره جوان بمانند.

لیزر واژینال چیست؟و چه کاربردهایی دارد؟
مزایای استفاده از لیزر مونالیزا تاچ
۱- از تیغ جراحی استفاده نمی شود و عوارض جراحی را ندارد.
۲- یک هفته بعد از انجام لیزر مونالیزا تاچ می توان نزدیکی انجام داد.
۳- امکان اینکه دوباره بتوانیم آن را تکرار کنیم(در سال های بعد) هست ولی درمورد جراحی فقط یکبار می باشد.
۴- زمان انجام این عمل کوتاه و سریع(۱۵-۱۰دقیقه) و نیازی به بیهوشی ندارد.
۵- می توان از قلم مخصوص لیزر مونالیزا تاچ جهت کوچک کردن لبیاها(لابیاپلاستی یا لبیو پلاستی) هم استفاده نمود.
عوارض استفاده از لیزر واژن
عوارض خاصی ندارد تنها مسئله اینست که ممکن است در افرادی که زایمان های متعدد داشته اند نتیجه ی مطلوب حاصل نشود که دکتر ویدا یوسفیان در این مورد با معاینه ی خانم و اندازه گیری درجه شلی واژن به ایشان این موضوع را متذکر خواهند شد.
موارد منع استفاده از لیزر مونالیزا تاچ

دکتر ویدا یوسفیان: استفاده از لیزر مونالیزا تاچ منع خاصی ندارد. تنها همان موردی که در بالا ذکر شد یعنی به علت شلی بیش از حد و زایمان های متعدد خانم نتیجه ی مطلوب را نگیرد.
دکتر ویدا یوسفیان می گوید: خانمی به من مراجعه کرده بود که زایمان طبیعی داشت و حدود ۵۰ سال سن که در تمام زایمان ها اپی زیوتومی مرتبی (انجام بخیه در محل برش برای خروج سر نوزاد) هم برای این خانم نزده بودند و کاملاً بافت واژن شل بود و حالت شدیدی از افتادگی رحم هم به چشم می خورد؛ خوب مسلماً در این خانم لیزر مونالیزا تاچ کاربرد ندارد.

لیزر واژینال چیست؟و چه کاربردهایی دارد؟
آمادگی های قبل از لیزر مونالیزا تاچ
یکی از محسنات لیزر مونالیزا تاچ این است که نیازمند هیچ آمادگی ای نیست و مانند جراحی نیست که قبل از آن باید روده پاکسازی شود (انما) اما باید بدانیم نباید عفونت فعال در ناحیه واژن وجود داشته باشد.
تعداد جلسات مورد نیاز لیزر واژینال
معمولا با ۳-۲ جلسه بهبود لازم و مطلوب ایجاد می شود. فواصل بین جلسات بایستی ۳ هفته تا حداکثر ۱ ماه باشد.
مراقبت های پس از درمان با لیزر
مراقبت خاصی ندارد فقط در صورت احساس کمی سوزش دکتر ویدا یوسفیان توصیه به استفاده از کرم میکوزین می کند. البته برای سفید کردن واژن هم اگر از لیزر مونالیزا تاچ استفاده کرده ایم از کرم زینک اکسید استفاده می شود.
دکتر ویدا یوسفیان خاطر نشان کردند: بهتر است ۱ هفته پس از لیزر واژینال چه به منظور تنگ کردن و چه به منظور سفید کردن واژن برای نزدیکی فاصله بیندازیم.
نتایج استفاده از لیزر مونالیزا تاچ چگونه است؟
دکتر ویدا یوسفیان: حتماً قبل از انجام لیزر مونالیزا تاچ باید بافت واژن توسط متخصص زنان معاینه و بررسی شود و میزان پاسخگویی بافت واژن جهت سفید کردن و تنگ کردن سنجیده شده و به خانم مراجعه کننده گوشزد شود. اگر متخصص زنان تایید کند که بافت واژن جهت این منظور و استفاده از لیزر مونالیزا تاچ مطلوب است؛ نتایج بسیار عالی خواهد بود.

مقاله تهیه شده توسط :

خانم دکتر ویدا یوسفیان

ما را در اینستاگرام ببینید

 

لابیاپلاستی

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065