روشهای درمان زگیل تناسلی

روشهای درمان زگیل تناسلی

3952 0

زگیل تناسلی، ناشی از ویروسی عفونی است که بر اثر تماس پوست فرد سالم با پوست شخص آلوده، در روابط جنسی خود را نشان می دهد و از سرعت پخش بالایی برخوردار است. زگیل تناسلی، از HPV ایجاد می گردد که به عنوان یکی از رایج ترین عفونتهای جنسی واگیردار شناخته می شود. در خانم ها اغلب این نوع زگیل ها را می توان، در ناحیه مابین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد، دیواره های داخلی و سطح خارجی واژن و همینطور در دهانه رحم مشاهده نمود. برای شناخت و بررسی بیشتر زگیل تناسلی در زنان و روش های درمان آنها، با ما همراه باشید.

شناختی بیشتر از زگیل تناسلی (Genital Warts)

به گفته ی دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان و زایمان تهران باید بدانید که عامل این بیماری، از پاپیلومای انسانی است که موجبات زگیل تناسلی می شود. شما می توانید نقش ویروس پاپیلومای انسانی را که به صورت خلاصه HPV نامیده می شود، در دو حالت بدخیم و خوش خیم مشاهده نمایید. همچنین بعد از اولین تماس مقاربتی با شریک جنسی آلوده، امکان عدم بروز علائم نیز وجود دارد. این علامت ها به صورت نهفته بوده و ممکن است این دوره از 6 هفته تا چند سال هم به درازا بکشد. البته گاهی نیز زگیل تناسلی، به صورت مسطح و غیر قابل دید با چشم غیر مسلح می باشد.

شاید زگیل تناسلی به صورت تورم یا ضایعات گوشتی توپر و سخت، به رنگ خاکستری یا قهوه ای و یا حتی ضایعات پوستی همرنگ پوست خود را نشان دهد. در این صورت احتمال دارد با خارش، درد و سوزش در ناحیه تناسلی، رطوبت در مکان زگیل ها و یا خونریزی پس از مقاربت نیز همراه باشد. باید بدانید در صورت نقص و ضعف سیستم ایمنی، ممکن است زگیل تناسلی به حالت خوشه ای متمرکز و حتی گاهی در تجمع چند زگیل به صورت گل کلم نیز مشاهده شوند. همچنین شایان ذکر است که زگیل تناسلی، در سه نقطه امکان بروز می یابد. یکی از این نقاط در قسمتهای تناسلی، دیگر در ناحیه مقعد و سوم در ناحیه دهان بخصوص در زبان، گلو و لبها می باشد که از طریق مقاربت، ارتباط جنسی مقعدی یا ارتباطات جنسی دهانی انتقال می یابد.

روشهای درمان زگیل تناسلی

راه های صحیح تشخیص زگیل تناسلی

HPV به وجود آورنده زگیل تناسلی، در چند مورد بسیار خطرناک بوده و امکان سرطان زا بودن نیز دارد. لذا تشخیص به موقع زگیل تناسلی در زنان، دارای اهمیت زیادی می باشد. گاهی فقط در یک معاینه معمولی، پزشک قادر نخواهد بود تا از وجود این زگیل ها اطمینان بیابد. زیرا ممکن است این ضایعات در نواحی داخلی، نظیر درون واژن رشد نمایند که به آسانی قابل رویت نیستند. در این صورت امکان بررسی و معاینه بوسیله دستگاه امکان پذیر می شود.

دیگر راههای تشخیص زگیل تناسلی

گرچه وجود بسیاری از بیماری ها نظیر سرطان تا اندازه زیادی ترسناک است، ولی با تشخیص سریع و به موقع زگیل تناسلی می توانید به بهبود نتایج امیدوار باشید. انواعی از ویروس پاپیلومای انسانی می تواند منجر به بیماری سرطان سرویکس شود. طبق گفته های دکتر ویدا یوسفیان دکتر زنان خوب در شهرک غرب یکی از راه های تشخیص زگیل تناسلی، روش بیوپسی می باشد. البته این کار اغلب در مواقعی که ظاهر زگیل ها غیر طبیعی است و همچنین جواب تست HIV فرد مثبت باشد، انجام می پذیرد.

در این هنگام با برداشت قسمت کوچکی از ضایعه، پاتولوژیست ها به بررسی نوع بافت و ساختار زگیل تناسلی توسط میکروسکوپ در آزمایشگاه می پردازند. همچنین پزشک می تواند برای تشخیص برخی بیماری های جنسی همزمان، اقدام به یک آزمایش خون جهت بیماری HIV و بیماری سفیلیس نیز بنماید.

مقاله برای مطالعه بیشتر:

سرطان دهانه رحم و روش های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

آزمایش HPV و تست پاپ اسمیر(Pap Smear)

پاپ اسمیر

این ویروس شامل حدود 100 نوع مختلف می باشد که حدود چهل نوع آن قادر به آلوده کردن دستگاه تناسلی و مقعد افراد می باشد. گروهی نیز موجب وقوع سرطان های دهانه رحم و رحم می شوند. هر کدام از انواع این ویروس، با یک شماره خوانده می شوند. به عنوان نمونه HPV16 و HPV18 می توانند در بسیاری از سرطان های دهانه رحم نقش داشته باشند. ویروس 6 HPVو HPV11 که اغلب باعث ایجاد ضایعات خوش خیم نظیر زگیل های تناسلی می شوند، به نام ویروس نسبتاً کم خطر شناخته می شوند. ویروسHPV تنها در سطوح پوستی و قسمتهایی از بدن که مرطوب است، رشد می کند. همچنین آزمایش HPV جهت بررسی سلول های دهانه رحم است که مورد تأیید سازمان غذا و دارو امریکا نیز قرار گرفته است.

از این آزمایش برای بررسی و تشخیص ویروس، از طریق نمونه برداری از زگیل های تناسلی در زنان استفاده می شود. در آزمایش HPV پزشک متخصص زنان ابتدا از یک برس نرم استفاده می کند. سپس سلول های دهانه رحم را جمع آوری کرده و آنها را به آزمایشگاه ارسال می کند. در آزمایش پاپ اسمیر پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم واژینال، برای باز کردن واژن استفاده می کند. وقتی متخصص قادر به دیدن دهانه رحم و واژن شد، سلول هایی از ضایعات مسطح و زگیل تناسلی در زنان را برای نمونه جمع آوری می کند و به آزمایشگاه ارسال می کند.

نمونه تصویرهای زگیل تناسلی

باید بدانید که فرد از هنگام مقاربت و ارتباط جنسی با یک فرد آلوده، شاید علامتی ناشی از عفونت ویروسی را نشان ندهد. زمان لازم برای بروز علائم زگیل تناسلی، اغلب بین 1 تا 3 ماه به طول خواهد انجامید. همچنین شاید از زمان آلوده شدن به ویروس HPV تا زمان بروز علائم زگیل تناسلی، سالها طول بکشد. زگیل تناسلی با برجستگی ها و ضایعات کوچکی به رنگ قرمز، در پیرامون ناحیه تناسلی آغاز می شود و بتدریج بزرگ می گردد. در ادامه می توانید تصویرهای زگیل تناسلی را مشاهده نمایید.

انواع زگیل تناسلیانواع زگیل تناسلی
انواع زگیل تناسلیانواع زگیل تناسلی

روشهای درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی
به توصیه ی دکتر ویدا یوسفیان متخصص زنان سعادت آباد، اگر شما جزء افرادی هستید که به بیماری زگیل تناسلی مبتلا شده اید، بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص به فکر روشهای درمان زگیل تناسلی در زنان باشید. گرچه بهتر است بدانید که بعضی از زگیل های تناسلی امکان دارد طی چند ماه یا چند سال ناپدید شوند، ولی گونه هایی از آنها برای از بین رفتن نیاز به درمان دارند. بهتر است توجه داشته باشید که انتخاب بهترین روشهای درمان زگیل تناسلی، بر اساس تعداد، میزان و اندازه مکان درگیر، همینطور ریخت شناسی یا مورفولوژی ضایعات است.

پماد برای درمان زگیل تناسلی

یکی از روشهای درمان زگیل تناسلی، استفاده از پمادها، ژل ها و کرم های مخصوص می باشد. البته باید بدانید که گاه ممکن است، برخی از این پمادها، با عوارضی نظیر خارش، سوزش، حساسیت های پوستی و … نیز همراه باشد. در رابطه با پماد برای درمان زگیل تناسلی می توانید، با انواع آنها به کنترل بیماری بپردازید. همچنین توجه به این نکته ضروری و لازم است که هرگز نباید بدون تجویز قطعی پزشک متخصص، اقدام به استفاده از هیچ یک از پمادها، ژل ها، کرم و یا محلول ها جهت درمان زگیل تناسلی نمود.

همینطور با توجه به پیشنهاد دکتر ویدا یوسفیان متخصص زنان و زایمان شهرک غرب، در هنگام استفاده از کرم آلدارا، باید تا زمانی که پماد بر سطوح پوست قرار دارد، از ارتباط جنسی خودداری نمایید. این کرم باعث کاهش اثر کاندوم و دیافراگم، در جهت جلوگیری از بارداری می شود. از عوارض جانبی این کرم می توان به خستگی، قرمزی پوست، درد و سرفه نیز در برخی افراد اشاره کرد.مشاوره رایگان

از دیگر پمادها برای درمان زگیل تناسلی، می توان از پودوفیلین و پودوفیلوکس نیز نام برد. البته باید بدانید که این ژل ها و محلول ها، به منظور از بین بردن زگیل طراحی و تولید شده اند. پودوفیلین با استفاده از خصوصیت آنتی بیوتیکی خود، باعث تخریب بافت زگیل تناسلی خارجی شده و از تکثیر سلولی آن جلوگیری می نماید. محلول پودوفیلوکس را باید در زمان درمان زگیل تناسلی خارجی، در روی سطح پوست استفاده کرد.

توجه کنید که از بکار بردن آن در نقاط مخاطی مانند دهان، واژن و مجرای تناسلی اجتناب کنید. همچنین از عوارض سطحی و خفیف این دارو می توان، به تحریکات ضعیف پوست و زخم اشاره داشت.
از دیگر پماد های موثر در درمان زگیل تناسلی، می توان به نوعی کرم که از عصاره چای سبز تولید می شود، به نام سینکاتچیز نام برد. این پماد موضعی برای زگیل های تناسلی خارجی استفاده می شود و تا زمانی که روی پوست قرار دارد، هیچگونه ارتباط جنسی نباید صورت بگیرد. از عوارض جانبی خفیف این پماد می توان به میزان اندکی قرمزی پوست، خارش، سوزش و وجود درد کم اشاره نمود.
یکی دیگر از انواع پماد برای درمان زگیل تناسلی، اسید تری کلرو استیک نام دارد. با استفاده از این نوع پماد که امکان درمان زگیل تناسلی داخلی را نیز دارد، در واقع زگیل تناسلی در زنان سوزانده می شود. در مورد عوارض این پماد می توان از تحریکات مختصر در پوست، درد و یا زخم نام برد.

استفاده از عمل جراحی در روشهای درمان زگیل تناسلی

در صورت پاسخ نگرفتن از پماد و کرم های موضعی جهت درمان زگیل های تناسلی می توانید به پزشک متخصص مراجعه نموده و از دیگر راه های درمان این بیماری استفاده نمایید. این روش ها می تواند، شامل مواردی چون جراحی یا برداشتن زگیل با وسایل مخصوص، الکتروکوتر، کرایوتراپی و استفاده از لیزر باشد. بر طبق تجربه ی دکتر ویدا یوسفیان دکتر زنان شهرک غرب امکان عود دوباره زگیل تناسلی پس از درمان، بیشتر به واسطه وجود زگیل ها به صورت نهفته و همچنین بودن آنها در نقاطی است که از دید خارج است.

جراحی زگیل تناسلی
در این روش پزشک به برداشتن زگیل تناسلی، اقدام می نماید و این کار را با ابزاری خاص جراحی انجام می دهد. البته باید بدانید که پزشک از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی، برای این جراحی استفاده می کند.

مقاله برای مطالعه بیشتر:

درمان زگیل تناسلی در زنان

 

طریقه الکتروکوتر از روشهای درمان زگیل تناسلی

در روش الکتروکوتر پزشک متخصص از جریان الکتریکی جهت سوزاندن و از بین بردن زگیل تناسلی استفاده می کند. انجام این کار می تواند در مطب پزشک متخصص نیز، انجام شود. در این روش از وسیله ای که دارای نوکی داغ و سوزن مانند است، استفاده می شود. این ابزار بر روی زگیل قرار می گیرد سپس سلول های مورد نظر تحت تأثیر دمای بسیار بالا قرار گرفته و تخریب می شود.

همچنین پزشک متخصص می تواند جهت کنترل و مدیریت درد، از داروی بی حسی موضعی قبل از انجام الکتروکوتر در درمان زگیل های تناسلی استفاده کند. اگرچه این کار روشی بی خطر به حساب می آید، ولی مانند هر عمل دیگری ممکن است از عوارض کمی نیز برخوردار باشد. همینطور بیمار ممکن است بعد از الکتروکوتر، کمی درد و تورم در ناحیه مورد درمان، داشته باشد.

مشاوره رایگان

روش بکارگیری انجماد (فریز کردن) در درمان زگیل تناسلی با کرایو

یکی از روشهای درمان زگیل تناسلی خارجی کرایوتراپی نام دارد. در این روش پزشک معالج در انجماد زگیل های تناسلی، از نیتروژن مایع با دمای 196- درجه سانتی گراد استفاده می نماید. در درمان زگیل تناسلی با کرایو، یک اپلیکاتور پنبه ای و دستگاه کرایوپارب در انجماد بکار می رود.

پزشک معالج معولا در مواجه با تعداد زیاد زگیل تناسلی و یا زمانیکه اندازه زگیل بزرگ باشد می تواند از بی حسی موضعی قبل از عمل کرایو استفاده کند. در طی کرایو تراپی سلول های زگیل تناسلی، در تماس با نیتروژن مایع به اندازه 10 الی 20 ثانیه در معرض انجماد قرار می گیرند، سپس نیتروژن به عمق بافت و ساختار زگیل تناسلی، راه می یابد و دیواره سلول های آن را تخریب می سازد.

آنگاه با مرگ سلول، التهاب ایجاد شده و ساختار زگیل تناسلی شروع به ریزش می نماید و موجب مرگ ویروس در آن ناحیه می گردد. به علت آسیب های کم وارده بر پوست در در درمان کرایوتراپی، از نظر زیبایی پوست شاید بتوان آن را از بهترین روشها محسوب نمود و همچنین زگیل تناسلی امکان پخش نیز پیدا نمی کند. شاید بتوان روش کرایوتراپی را، یکی از روشهای قطعی درمان زگیل تناسلی دانست.

لابیاپلاستی

استفاده از لیزر(Laser) در روشهای درمان زگیل تناسلی

در لیزر، از اشعه بسیار شدید نور در درمان زگیل ها استفاده می کنند. شاید بتوان لیزر را یک درمان قطعی زگیل تناسلی، دانست. لیزر با رسوخ به عمق بافت، اجازه اظهار وجود را از ویروس پاپیلومای انسانی می گیرد. حتی اگر افرادی دچار نقص سیستم ایمنی نیز باشند، استفاده از لیزر CO2 روشی مؤثر در درمان شمرده می شود. اما بهتر است بدانید که روش لیزر در درمان زگیل ها، از هزینه نسبتاً بالایی برخوردار می باشد که این هزینه با توجه به تعداد زگیل ها، میزان پخش، مکان وجود زگیل و نوع ضایعه گوشتی متفاوت است. همچنین در زگیل هایی که دارای مشکل هستند و در سطح وسیعی نیز افراد را درگیر خود می نمایند، استفاده از لیزر بسیار تأثیر گذار است. همینطور از عوارض لیزر می توان، به وجود درد و تورم بعد از درمان نیز اشاره نمود.

عکس واضح از زگیل تناسلی در زنان

با تماشای عکس واضح از زگیل تناسلی در زنان، پیشنهاد ویژه دکتر ویدا یوسفیان دکتر زنان خوب غرب تهران، این است که اگر دارای علایم زگیل های تناسلی کم ریسک می باشید، بهتر است به اتفاق شریک زندگی خود برای تزریق واکسن تحت نظر پزشک اقدام نمایید. این واکسن در پیشگیری از خطرات جدی سرطانی می تواند، مؤثر باشد. البته این را نیز بدانید که بهترین زمان تزریق واکسن، قبل از درگیر شدن با زگیل تناسلی می باشد. اما در صورت درگیری با این ویروس آگاه باشید که قبل از آنکه دیر شود، با مراجعه به پزشک متخصص در رشته های پوست، اورولوژی و زنان به یکی از روشهای درمان زگیل تناسلی با صلاحدید پزشک متخصص، بیاندیشید.

 

زگیل تناسلی در بارداری (Genital Warts In Pregnancy)

زگیل تناسلی بر روی بارداری تأثیر زیادی نمی گذارد. اما اگر در مواردی با نوع زگیل های فعال مواجه شوید، این گونه زگیل ها می توانند به رشد خود ادامه دهند. آنگاه آنها در اندازه ای بزرگتر از حالت معمول، مشاهده می شوند. ممکن است در دوران بارداری، تعداد زگیل ها افزایش یابد. البته در اغلب اوقات زگیل تناسلی بر روی جنین، اثرات مخربی نخواهد داشت و به نوزاد شما نیز انتقال نمی یابند. در اکثر مواقع درمان زگیل های تناسلی، به دوران پس از زایمان محول می گردد. از آنجا که این ویروس خطری برای سلامت جنین ایجاد نمی کند، بنابراین بهتر است در زمان بارداری از درمان دارویی برای از بین بردن زگیل ها استفاده نکرد.

آزمایشات HPV در دوران بارداری

در دوران بارداری تا زمانیکه پزشک مجبور نباشد، هیچگونه آزمایشی را جهت بهبود و درمان زگیل بکار نمی برد. در حالتی که زگیل تناسلی بسیار بزرگ باشد و سبب ناراحتی فرد گردد، می توان آزمایش پاپ اسمیر را جهت تشخیص نوع زگیل برای بیمار باردار انجام داد. همچنین پزشک متخصص ممکن است به درمان از طریق کرایوتراپی، لیزر و یا جراحی های کوچک اقدام کند. معمولاً درمان زخمها، یا دیسپلازی دهانه رحم که تغییرات پیش سرطانی ایجاد می کند، به علت جدا کردن بخش زیادی از دهانه رحم به بعد از تولد نوزاد موکول می شود. زیرا این موضوع ممکن است، در حین بارداری ریسک خطراتی را برای جنین فراهم آورد.

راه های ارتباطی با دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زیبایی زنان: 02122074065 – 09370786637

لینک دین مارا دنبال کنید

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065