درمان زگیل تناسلی یا HPV تناسلی

درمان زگیل تناسلی یا HPV تناسلی

24634 0

درمان زگیل تناسلی یا HPV تناسلی
زگیل های تناسلی خارجی یکی از صورت های تظاهر ویروس HPV است. باید بدانیم نظر دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان زایمان این است که تقریباً همه ی ما این ویروس HPV را داریم و درصورتیکه که با پارتنر آلوده نزدیکی نموده و یا نقص ایمنی و یا دیابت داشته باشیم تظاهراتش به شکل زگیل تناسلی نمایان می شود. انواع غیر سرطان زا و سرطان زا دارند که در اکثریت موارد انواع غیر انکوژن (غیر سرطان زا) عامل تظاهرات زگیل های تناسلی خارجی می باشند. زگیل ها بیشتر در جاهایی تظاهر می یابند که بیشترین تماس و برخورد را با پارتنر یا همسر آلوده دارند مثل مناطق اطراف ولو و لبیاها.

درمان زگیل تناسلی یا HPV تناسلی
اگر فرد نزدیکی از مقعد داشته باشد تظاهرات زگیل در تماس با فرد آلوده در اطراف مقعد خواهد بود. تروما و ضربه خفیف ایجاد خراش می نماید و همین خراش باعث می شود که در تماس با فرد آلوده ویروس از مرد آلوده به لایه ی اپیدرم خانم مستعد منتقل شود. باید بدانیم طبق نظر دکتر ویدا یوسفیان، متخصص زنان، زگیل تناسلی خارجی بسیار مسری است. بیشتر از ۷۵% شرکای جنسی، درصورت تماس جنسی و نزدیکی با شریک جنسی آلوده دچار این مشکل از تظاهرات HPV (زگیل تناسلی) می شوند.
درمان زگیل تناسلی: هدف از درمان از بین بردن زگیل های تناسلی است و ریشه کنی عفونت HPV در بدن غیر ممکن است.

درمان زگیل تناسلی یا HPV تناسلی

در چه کسانی درمان زگیل تناسلی بیشترین موفقیت را دارد؟

دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان در این رابطه می گوید: اگر زگیل ها کوچک باشد و کمتر از ۱ سال از تظاهراتشان گذشته باشد بیشترین درصد موفقیت در درمان ایجاد می شود. اینکه درمان کنیم یا نه تاثیری در میزان انتقال HPV به فرد دیگر (پارتنر یا شریک جنسی) ندارد‌.

درمان زگیل تناسلی یا HPV تناسلی

اینکه چه رژیم درمانی را انتخاب کنیم بستگی به تعداد و اندازه و ناحیه آناتومیک تظاهرات HPV دارد.
عود عفونت HPV بیشتر از اینکه ناشی از انتقال عفونت مجدد توسط پارتنر یا شریک جنسی باشد بیشتر ناشی از فعال شدن مجدد عفونت تحت بالینی در خود فرد است. به خاطر همین موضوع وقتی خانم دچار تظاهرات HPV به صورت زگیل تناسلی می شود نیاز به معاینه ی پارتنر و شریک جنسی نمی باشد. با جود این در اکثریت موارد وقتی همسر یا پارتنر را ویزیت نماییم می بینیم که او هم تظاهرات HPV را دارد.

درمان زگیل تناسلی یا HPV تناسلی
درمان های زگیل تناسلی:
۱- امروزه از کرایوتراپی یا فریز استفاده ی زیادی در این رابطه می شود خصوصاً در خانم های باردار با تظاهرات HPV (خانم باردار با زگیل تناسلی) زیرا استفاده از کرم ها و داروهای موضعی در خانم های باردار به علت عوارض روی جنین ممنوع است.
۲- کرم Imiquimod ۵% که بسیار موثر است در کنار کرایوتراپی و با کمترین میزان عود زگیل تناسلی همراه است.
۳- پودوفیلین ۲۵-۱۰% که در کنار کرایوتراپی بسیار موثر است.
۴- پودوفیلوکس ۵/.% که این هم در کنار کرایوتراپی بسیار موثر است و از محسنات آن این است که می توان به بیماران توصیه کرد که در منزل از این دارو استفاده نمایند.
۵- داروی موضعی که با دستور پزشک متخصص زنان ساخته می شود شامل ترکیباتی با اسید تری کلرواستیک ۹۰-۸۰%.
۶- کوتر یا Electrodessication بیشترین کارایی را دارد.
۷- لیزر روشی گران است ولی کارایی خوبی دارد.
۸- پماد ۱۵ درصد Sinecatechin که در ایران موجود نیست.
باید متذکر شویم که نوع رژیم درمانی بستگی به نظر متخصص زنانتان دارد.

مقاله تهیه شده توسط :

خانم دکتر ویدا یوسفیان


تماس با ما:


    دیدگاه خود را بنویسید

    تماس مستقیم 02122074065