درمان واژینیسموس یا ترس از عدم دخول

درمان واژینیسموس یا ترس از عدم دخول

2490 0

دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان می گوید ابتدا باید این مشکل را تعریف نماییم.
واژینیسموس (آلت تنشی) یکی از معضلات خانم ها است که از تصور و حتی فکر کردن به نزدیکی جنسی به فرد دست می دهد. در اصل ریشه در ترس و اضطراب دارد و گاه می بینیم که سالها ادامه می یابد.

در این مراحل که فرد دچار انقباضات شدید(بیشتر نیمه خارجی واژن و اطراف ولو) می شود به گونه ای که واژن خانم مانند سنگ سفت شده و اجازه دخول آلت مردانه را نمی دهد و حتی امکان دخول انگشت هم در فرد سلب می شود. این انقباضات عضلانی واژن در اصل ناخودآگاه است و باعث سرد شدن رابطه جنسی بین زوجین می شود.
و زوج خانم را به سردمزاجی و نداشتن عشق و محبت محکوم می کند.‌ حتی بعضی از وقت ها خانم از میل جنسی طبیعی برخوردار است ولی از دخول می هراسد و در اصل خانم شرطی می شود یعنی از تصور نزدیکی کردن هم دچار دلهره و اضطراب می شود.

درمان واژینیسموس یا ترس از عدم دخول
دکتر ویدا یوسفیان، جراح زنان و زایمان، موارد زیادی دیده است که خانم فکر می کند که دچار مشکل حادی در داخل واژن خود است و به این علت نمی تواند رابطه جنسی برقرار کند درحالی که در هنگام معاینه می بینیم که هیچ مشکلی ندارد و کاملاً هایمن(پرده بکارت) و واژن و رحم فرد نرمال و طبیعی است.

حال این واهمه و ترس ریشه در چه دارد، متفاوت است شاید ریشه در کودکی که مثلاً مادر متعصب  او را از نزدیکی ترسانده و گفته مواظب باش اگر کسی به تو نزدیک شود میمیری و یا بعد از آن در جوانی دوست و یا خواهرش که ازدواج کرده گفته است که دردی در حد مرگ تجربه کرده است.
انواع واژینیسموس:

دو نوع اولیه و ثانویه و دو نوع شدید و خفیف دارد.

نوع خفیف وقتی است که فرد در هنگام دخول دچار سوزش و درد خفیف می شود ولی در نوع شدید به حدی است که فرد مثل سنگ واژن را سفت می کند و اجازه هیچ دخولی را نمی دهد.
نوع اولیه واژینیسموس: از ابتدا فرد دچار این معضل است یعنی همان ابتدای جوانی که نزدیکی جنسی را تجربه می کند.
ولی در نوع ژانویه واژینیسموس فرد به دنبال بیماری یا رادیوتراپی و یا یائسگی(که دچار خشکی واژن) می شود و دچار این مشکل می شود. یعنی فرد قبلاً هیچ مشکلی در هنگام رابطه جنسی نداشته است.
علت واژینیسموس چیست؟
– علل روانی
– علل فیزیکی

علل روانی:
۱- ترس از حاملگی، مردن یا درد کشیدن
۲- اضطراب از نداشتن عملکرد خوب در هنگام نزدیکی و یا احساس گناه
۳- مشکلات نداشتن عاطفه و عشق به مرد
۴- وقایعی مثل سو استفاده جنسی و تجاوز که خانم در گذشته تجربه کرده است.
۵- تجربیات کودکی: مادرو پدر سخت گیر و اینکه در کودکی تعلیم درستی از رابطه جنسی نداشته است.

علل فیزیکی:
۱- فرد سابقه زایمان با اپی زیوتومی وسیع و یا سقط دردناک را داشته است.
۲- داشتن رادیوتراپی در لگن و یا یائسگی و خشکی واژن
۳- درد ناشی از عدم آمادگی در هنگام نزدیکی و اینکه واژن به علت عدم پیش نوازی توسط مرد لغزنده و مرطوب نشده است.
۴- استفاده از یکسری داروها مثل داروهای روان گردان و ضد اضطراب و افسردگی که میل جنسی را در خانم کاهش می دهد.
باید بدانیم واژینیسموس در بسیاری از موارد منجر به تیره شدن رابطه زناشویی می شود و لذا باید درصدد درمان آن برآییم‌.
درمان واژینیسموس:
مطلع کردن خانم در درجه اول اهمیت دارد باید شرح حال کوتاهی از فردی که دچار واژینیسموس است گرفته شود و علت واژینیسموس مشخص شود.
باید به خانم بگوییم که عضلات واژن قابلیت ریلکس شدن دارد لذا در هنگام مقاربت بهتر است در پوزیشن دراز کش قرار گیرد و پاهای خود را تاحد امکان باز نموده و خود کمک کند که آلت آقا داخل شود. در جلسه آگاهی دادن بایستی همسر خانم هم باشد و به وی نیز متذکر شویم که بایستی همراهی لازم را داشته باشد زیرا اگر شوهر همراهی و همدلی نداشته باشد و در صدد حل مشکل خانم نباشد این امر(درمان واژینیسموس) میسر نخواهد بود. در اصل بایستی مشاوره از نظر آمادگی روحی و درمانی برای خانم فراهم شود. اگرچه می گویند ورزش کگل موثر است اما تاثیر این امر نمی تواند سریع باشد ورزش کگل انقباض عضلات واژن به مدت ۱۰-۵ ثانیه به مدت ۳۰ بار و کلاً ۳ یا ۴ بار در روز است.
، متخصص زنان زایمان، از روش دیلاتور همراه با بی حسی موضعی و همزمان تزریق بوتاکس سود می برد. این عمل حدود ۳۰ دقیقه وقت می برد ولی همراه با مشاوره روانی تاثیر بخش تا حدود ۱۰۰% دارد. بوتاکس را باید یک جراح زنان متبحر تزریق نماید زیرا اگر در جاهای اشتباه تزریق شود باعث این می شود که تاثیر معکوس داشته باشد دیلاتورها در سایزهای مختلف است که آن هم با نظر متخصص زنان انتخاب و انجام می شود.

تهیه شده توسط:خانم دکتر ویدا یوسفیان

کپی با ذکر منبع مانعی ندارد.

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065