انواع عفونت واژن

خطرات زگیل تناسلی | درمان قطعی زگیل تناسلی

3701 0

زگیل تناسلی چیست

در مقاله خطرات زگیل تناسلی به این نکته که زگیل نوعی عارضه پوستی است که هریک از ما ممکن است در دوره ای از زندگی تجربه کرده باشیم.در واقع زگیل یک عارضه پوستی با منشا ویروسی است که میتوان آن را نوعی تومور خوش خیم و غیر سرطانی دانست.منشا زگیل تناسلی ویروس پاپیلوم انسانیست که نام دیگر آن hpv است.
در بین انواع زگیل ها، زگیل تناسلی یا مقاربتی از شیوع بالایی برخوردار است که در دسته بیماری های مقاربتی قرار میگیرد و راه انتقال آن تماس با پوست آلوده و برقراری رابطه جنسی است.قدرت شیوع این بیماری بقدری بالاست که ویروس با اولین تماس از بدن فرد آلوده وارد بدن فرد دیگر می شود و باعث ایجاد زائده هایی در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد می شود.
این ویروس هم در بدن خانم ها و هم در بدن آقایان به یک میزان منتشر می شود.حتی در مواردی امکان ابتلای کودکان نیز به این ویروس وجود دارد که عمدتا به دلیل تماس مستقیم دست آلوده با پوست کودک و یا تجاوز جنسی به کودک ایجاد می شود.
در عین حال که این ویروس بسیار شایع است، درمان آن نیز راحت است و اگر از نوع کم خطر باشد مشکل ساز نیست اما در صورت ابتلا به نوع پر خطر وپیشرفت بیماری، موجب ایجاد سلول های غیر طبیعی بر روی دهانه رحم می شوند که اگر درمان نشوند منجر به سرطان دهانه رحم می گردد.
بانوان برای معاینه در خصوص ابتلا به بیماری زگیل تناسلی میتوانند به مطب خانم دکتر ویدا یوسفیان، متخصص زنان و زایمان تهران مراجعه کنند.

 

مقاله برای مطالعه بیشتر:

روش ها و راهکار های درمان بیماری های عفونی منتقله

روش های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

از آنجایی که مهمترین راه انتقال این ویروس برقراری رابطه جنسی است، بهترین راه پیشگیری از این بیماری پرهیز از رابطه جنسی پر خطر و محدود کردن رابطه جنسی با افراد غیر ایمن می باشد.استفاده از کاندوم نیز می تواند تا حد زیادی از انتقال این بیماری جلوگیری کند، اما چون کاندوم تمام ناحیه تناسلی را نمی پوشاند، پیشگیری از این طریق ایمنی کامل ایجاد نمی کند.
مطمئن ترین راه برای پیشگیری از خطرات زگیل تناسلی این بیماری ، استفاده ازواکسن است.واکسن گارداسیل که مانع از ابتلای نوع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی میشود و در زنان 9 تا 26 ساله و مردان 11 تا 21 ساله استفاده می شود.واکسن دیگری هم بنام سراویکس وجود دارد که مانع از ابتلا به سرطان دهانه رحم می شود اما تاثیری بر روی زگیل تناسلی ندارد و در زنان 10 تا 25 سال مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع زگیل تناسلی

زگیل ها به صورت کلی دو دسته اند:

-انواع زگیل های پوستی:

که بر روی پوست اعضای بدن نظیر پوست بازو، سینه ها، دست ها و پاها ظاهر می شوند و متفاوت از زگیل های تناسلی هستند و بی خطرند.

زگیل های پوستی

 

-انواع زگیل های تناسلی:

که از نوع مخاطی اند و در اطراف سطوح مخاطی بدن نظیر ناحیه تناسلی، مقعد و گاها دهان و گلو رشد می کنند.این نوع زگیل ها در خانم ها در اطراف واژن، مقعد، مادگی و یا نزدیک رحم ظاهر می شوند و در آقایان در نوک آلت تناسلی، داخل مجرای ادراری، زیر پوست ختنه گاه ، رویکیسه بیضه ها و مقعد شکل می گیرند.

زگیل های تناسلی

تیپ های زگیل های تناسلی:

-زگیل های تناسلی کم خطر:

نوعی از زگیل های تناسلی که موجب تغییرات سلولی سرطانی نمی شوند و بر روی ناحیه تناسلی و مقعد خانم ها و آقایان ظاهر می شوند.
12 نوع ویروس زگیل تناسلی کم خطر وجود دارد که شامل تیپ های 6،11،40،42،43،44،53،54،61،72 و 81 هستند که نوع 6 و 11 آن از همه رایج تر است.

-زگیل های تناسلی پر خطر:

در مورد خطرات زگیل تناسلی نوعی از زگیل های تناسلی که موجب سرطان می شوند و بسیار پرخطرند.این نوع ویروس می تواند عامل سرطان های رحم، سرطان واژن، سرطان آلت تناسلی در مردان، سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد شود.
تیپ های زگیل های تناسلی پرخطر عبارتند از 16،18،31،33،35،39،45،51،52،56،58،59،68 و 69 که نوع 16 و 18 آن از همه رایج ترند.

مقاله برای مطالعه بیشتر:

سرطان دهانه رحم و روش های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

علائم زگیل تناسلی

در ابتدای ابتلا به بیماری ممکن است نشانه هایی از وجود بیماری در فرد دیده نشود چرا که اغلب این زگیل ها آنقدر کوچک هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند.اما در بعضی موارد این زگیل ها تکثیر شده و در دسته های کوچک خود را بر روی بدن بیمار نشان می دهند.
که میتوان آن را به صورت زائده های برجسته، سفت و توپر گوشتی شکل در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد به شکل تک زگیل‌هایی پراکنده و ریز و یا برآمدگی های بزرگ تر به شکل خوشه‌ای و متمرکزدید..
رنگ زگیل‌های تناسلی غالبا به رنگ پوست است ولی در برخی موارد ممکن است تیره تر یا روشن تر از رنگ پوست فرد باشد.
در افرادی که رابطه ی جنسی دهانی داشته‌اند این زائده‌ها ممکن است در اطراف نواحی دهان، زبان، لب ها و گلو ایجاد شده باشد.
از دیگر علائم آن احساس خارش و سوزش در محل زگیل‌هاست.
وجود رطوبت و ترشح در محل زگیل‌های تناسلی نیز از دیگر علائم این بیماریست
اگر زائده‌ه‍ا در مسیر مجاری ادراری قرار گرفته باشند می‌توانند باعث ایجاد خونریزی، بروز درد و انسداد مجاری ادراری شوند.

 

خطرات زگیل تناسلی | درمان قطعی زگیل تناسلی

خطرات زگیل تناسلی

یکی از عوارض بیماری با ویروس نوع پرخطر زگیل تناسلی ابتلا به سرطان رحم می باشد.بعضی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان فرج، مقعد وآلت جنسی مردان مرتبط است.گرچه این ویروس همیشه باعث ابتلا به سرطان نمی شود، اما افراد مبتلا نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر قرار دارند به همین جهت به آنها توصیه می شود به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.
یکی دیگر از خطرات بیماری زگیل تناسلی مربوط به بانوان باردار است و ممکن است این ویروس در موارد نادر از مادر به فرزند منتقل گرددگه در موارد خاص کودک نیاز به جراحی پیدا می کند.
همچنین زگیل های بزرگ شده می توانند مشکلاتی را در ادرار کردن بوجود بیاورند.

مشاوره رایگان

درمان قطعی زگیل تناسلی | روشهای درمان زگیل تناسلی

– گاز نیتروژن:

یکی از روش های درمان زگیل تناسلی استفاده از گاز نیتروژن است.در این روش حرارت موضع به دمای تقریبا دویست درجه زیر صفر رسیده و ضایعه از بین می رود.این عمل همچنین سیستم ایمنی بدن را نیز تحریک می کند.این یکی از روش های مفید و موثر برای درمان زگیل های کوچک بر روی شفت آلت مردان و زنان است.روشی ارزان قیمت و ساده که در چند جلسه می توان نتایج خوبی از آن گرفت.همچنین برای تاثیر پذیری بیشتر می توان از TCA هم در کنار ان استفاده کرد.
میزان اثربخشی در این روش بین 79 تا 88 درصد بوده و از عوارض آن زخم، تاول، تغییر رنگ،درد، ایجاد جوشگاه و عفونت می باشد.
در این روش درمان تغییر رنگ می تواند از TCA هم بیشتر شود.

– کرایوتراپی:

کرایوتراپی نیز روشی دیگر برای درمان زگیل تناسلی است.باید توجه داشت که کرایوتراپی نیز مانند دیگر روش ها قادر به از بین بردن ساب کلینیکال نبوده و میزان برگشت ضایعات کرایو شده بین 25 تا 40 درصد می باشد.به همین دلیل درمان با این روش نیازمند به جلسات مکرر می باشد و برای درمان زنان باردار مناسب است.

درمان زگیل تناسلیلیزر CO2 :

یکی از روش های موثرتر در قیاس با کرایوتراپی،استفاده از لیزر CO2 است.زیرا میزان پاکسازی زگیل تناسلی در این روش حدود دو برابر موثر تر از کرایوتراپی است.همچنین میزان عود بیماری در افرادی که لیزر می کنند کمتر از افرادیست که کرایو می کنند.
از دیگر مزایای لیزر CO2 نسبت به کرایو می توان به تعداد جلسات کمتر اشاره کرد.به گونه ای که گاهی زگیل در درمان با لیزر در همان جلسه اول از بین می رود و عود نخواهد کرد اما در روش کرایو ممکن است برای پاکسازی به دو یا تعداد بیشتری جلسات نیاز باشد و حتی گاهی بعد از جلسات این درمان پاسخگو نبوده و نیاز به تغییر روش درمان است.
یک تصور غلط که در مورد لیزر وجود دارد این است که دود ناشی از لیزر باعث پخش شدن ویروس می شود در حالی که درکنار دستگاه های لیزر، دستگاه وکیومی تعبیه شده تادود ناشی از لیزر را به صورت هم زمان به داخل خود کشیده و بعد از تصفیه توسط فیلتر های نانو، از فضای محیط کار خارج می کند و از این طریق از انتشار و پخش شدن ویروس به نقاط دیگر جلوگیری میشود.
مزیت استفاده از لیزر CO2 اثربخشی بالای 90 درصد آن و احتمال عود کم بیماری(17 درصد بعد از 3 ماه) و کاهش خطرات زگیل تناسلی است.
این روش نیاز به بی حسی موضعی دارد و اگر از تکینیک غلط به هنگام درمان استفاده شود ویا بیش از حد از این روش روی موضع استفاده شود،موجب ایجاد اسکار و جوشگاه احتمالی می گردد.

 

خطرات زگیل تناسلی | درمان قطعی زگیل تناسلی

دکتر خوب برای درمان زگیل تناسلی

درمان بیماری زگیل تناسلی و جلوگیری از خطرات زگیل تناسلی باید توسط متخصص زنان و زایمان، متخصص اورلوژی و متخصص پوست انجام شود.ضایعاتی که بزرگ هستند و نیازمند جراحی اند باید توسط متخصص زنان و زایمان برای خانم ها و متخصص اورلوژی برای آقایان درمان شوند.
از آنجایی که این جراحی ها بر روی ناحیه تناسلی انجام می شوند بهتر است فرایند درمان توسط پزشکانی صورت پذیرد که آشنایی کامل با ابعاد وآناتومی ناحیه تناسلی دارند.بنابراین توصیه ما به شما مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان شهرک غرب می باشد.

راه های ارتباطی با دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زیبایی زنان:
02122074065 – 09370786637

ما را در لینک دین دنبال کنید

 

لابیاپلاستی.

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065