جوانسازی واژن با لیزر

جوانسازی واژن با لیزر

2138 0

جوانسازی واژن (Vaginal Rejuvenation)

زمانی که صحبت از جوانسازی واژن می‌شود، تعاریف متفاوتی در ذهن افراد تداعی می‌شود و به احتمال زیاد تعریفی که یک فرد سی و پنج ساله از جوان سازی واژن خود دارد با فردی که با تغییرات دوران یائسگی مواجه است تفاوت‌هایی دارد. لذا ابتدا توضیح دهیم منظورمان از جوانسازی واژن چیست و شامل چه مواردی می‌شود و چه مشکلات و دغدغه‌هایی را می‌تواند برطرف سازد.
بصورت سیر طبیعی و غیرقابل اجتناب، بعد از گذشت زمان اعضای بدن رو به پیری و افتادگی می‌روند و دچار تغییراتی می‌شوند که ممکن است برای شخص ناخوشایند باشد. یکی از تغییراتی که خانم ها با افزایش سن و زایمان با آن روبرو می‌شوند، تغییر در بافت و شکل ظاهری واژن است. و این مشکلات در زمان یائسگی به علت تغییرات هورمونی که در بدن ایجاد می‌شود به مراتب بیشتر خواهد شد. تغییراتی که می‌تواند با مشکلاتی که به وجود می‌آورد دغدغه‌های بسیاری را برای خانم‌ها ایجاد کند، مشکلاتی نظیر گشادی واژن، شلی واژن، کاهش کشسانی بافت واژن و درد در هنگام نزدیکی که زندگی جنسی و زناشویی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مشکلاتی نظیر خشکی واژن، خارش و سوزش واژن، عفونت‌های مکرر و بی اختیاری ادرار و نیاز مکرر به دفع ادرار که زندگی روزمره را می‌تواند با مشکلاتی مواجه کند. اگر شما در سن یائسگی هستید این مشکلات می‌تواند عوارش ناشی از همین مورد باشد که به این عوارش و مشکلات آتروفی واژن یا آتروفی ژنیتال گفته می‌شود و تقریبا 50 درصد زنان را در سن یائسگس تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شاید این سوال پیش آید که یائسگی چگونه بر ساختار و عملکرد واژن تاثیر می‌گذارد؟

آتروفی واژن به دلیل کاهش سطح استروژن می‌باشد. در طی یائسگی میزان استروژن به صورت طبیعی کاهش می‌یابد. البته کاهش استروژن می‌تواند دلایل دیگری نیز مانند برخی جراحی‌ها یا درمان‌های پزشکی داشته باشد. در این زمان خونرسانی به واژن کاهش می‌یابد و دیواره‌های واژن نازکتر می‌شوند. مخاط محافظ واژن، ضخامت و هیدراته بودن خود را از دست داده که موجب خشکی واژن و احساس درد و ناراحتی در حین رابطه جنسی می‌شود. تغییرات اسیدیته و تغییرات pH محیط واژن تاثیرات زیادی بر عملکرد و سلامت واژن دارند که در زمان یائسگی تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

ممکن است شما به دلیل یائسگی به مشکلاتی که بیان کردیم دچار شده باشید یا به دلایل دیگر به صورت موردی دغدغه هریک از این مشکلات شما را آزار دهد. در هر دو صورت لیزر جوان سازی واژن به دلیل اثرگذاری بالا و غیر تهاجمی بودن این توانایی را دارد که تا حد زیادی به این دغدغه‌ها پایان دهد.

مقاله برای مطالعه بیشتر:

خشکی و آتروفی واژن

چگونه لیزر باعث جوانسازی واژن و رفع مشکلات آتروفی واژن می‌شود؟

استفاده از لیزر برای جوانسازی، همان طور که در جوانسازی پوست بسیار موفق بوده است، در جوان سازی واژن نیز توانسه بسیار تاثیرگذار باشد و بسیاری از مشکلات مربوط به واژن را در کمترین زمان حل نماید. لیزر واژن، درمان ساده و به شدت موثری است که با تحریک فرایندهای طبیعی بدن عمل می‌کند. با انجام این درمان، اشعه لیزر سبب جمع شدن بافت و تحریک تولید فیبروبلاست‌ها خواهد شد که منجر به تحریک تولید کلاژن می‌شود. بدین ترتیب در کمتر از یک ماه پس از درمان، بازسازی بافت جدید دیواره واژن با ساختاری قوی‌تر و با میزان کلاژن و رطوبت بیشتر انجام ‌می‌گیرد.

درمان بی‌اختیاری و تکرر ادرار: تابش اشعه لیزر، باعث تحریک پوست دیواره واژن به کلاژن‌سازی شده و به تقویت جریان خون کمک می‌کند. درنتیجه ضخامت دیواره واژن افزایش پیدا کرده و باعث تقویت مثانه می‌شود و به این ترتیب بی‌اختیاری ادرار درمان می‌شود. لیزر فرکشنال CO2 باعث تحریک فرایندهای بازسازی کانال واژن می‌شود و سلول‌های سالم و هیدراته بیشتری تولید می‌کند و خونرسانی به مخاط واژن را افزایش می‌دهد. همین امر موجب می‌شود دیواره‌های واژن مجدد ضخیم‌تر شود و حجم بافت واژن بیشتر شود (تنگی و سفتی واژن) و بافت‌های شکننده واژن ترمیم پیدا کنند و سطح واژن روانتر شود (رفع خشکی واژن و درمان احساس درد در نزدیکی)

درمان عفونت‌های مکرر: باکتری‌های مفید واژن گلیکوژن درون سلول‌ها که از سطح واژن به عنوان منبع غذایی باکتری‌ها فرومی‌ریزد، وابسته هستند. میزان باکتری‌های مفید همچنین با اسیدیته محیط داخل واژن مرتبط هستند. با نازک شدن دیواره‌های واژن و کاهش pH محیط واژن، میزان باکتری‌های مفید نیز کاهش می‌یابد و ریسک ابتلا به عفونت افزایش می‌یابد که با تحریک به کلاژن سازی این مشکل نیز برطرف می‌گردد.

جوانسازی واژن با لیزرروش‌های جوانسازی واژن

1- برطرف کردن خشکی و آتروفی واژن در خانم‌های یائسه

در سنین یائسگی ناحیه تناسلی بانوان در اثر کاهش تولید هورمون استروژن و از بین رفتن عروق و کلاژن موجود در بافت و در نتیجه سخت شدن و کاهش قطر بافت دچار خشکی، درد و گاهی سوزش و خارش می‌گردد که به آن آتروفی واژن می‌گویند. این امر می‌تواند باعث خشکی، خونریزی و درد در هنگام مقاربت گردیده که به دنبال آن باعث ایجاد مشکلات ناخواسته از جمله تأثیر شدید بر کاهش میل جنسی و سردی روابط زناشویی می‌گردد.
این عارضه به خصوص در بهداشت فردی و سلامت بدن، باعث تغییرات pH بافت واژن و افزایش احتمال رشد میکروب‌های بیماری‌زا و احتمال بروز عفونت در ناحیه واژن خواهد شد. به دنبال زایمان هم ممکن است علائم آتروفی و خشکی واژن بوجود آید.

خشکی یا آتروفی واژن

تکنیک‌های درمان آتروفی ناحیه تناسلی

– جراحی پلاستیک

هزینه بالا و ریسک‌های مربوط به جراحی و مراقبت‌های بعد از آن و نیاز به بیهوشی، بخیه، خونریزی و مدت زمان زیاد استراحت مطلق و قادر نبودن به انجام مقاربت تا مدت طولانی حداقل تا دو ماه و مهم‌تر از همه عدم امکان زایمان طبیعی پس از عمل جراحی برای بسیاری از بانوان بسیار مشکل می‌باشد.

– هورمون درمانی

با توجه به احتمال بروز سرطان این روش درمانی با احتیاط بسیار زیاد انجام می‌پذیرد، چون این روش قطعی و دائمی به حساب نمی‌آید و فرد می‌بایستی برای زمان بسیار طولانی تحت تأثیر این درمان قرار گیرد

– لیزردرمانی

جدیدترین و مؤثرترین روش درمان استفاده از لیزرCO2 می‌باشد که روشی مطمئن و غیرتهاجمی است و منجر به بازسازی مخاط واژن و تشکیل مخاط با کیفیت مناسب میشود و به صورت سرپایی در مطب توسط متخصص زنان انجام می‌شود.

مقاله برای مطالعه بیشتر

رادیوفرکوانسی یا RF چیست؟

2- تنگ کردن واژن

یکی از کار‌هایی که برای جوانسازی و زیباسازی واژن استفاده می‌شود تنگ کردن واژن است. دیواره واژن ممکن است در اثر عواملی مانند حاملگی، زایمان و افزایش سن گشاد شود.

 

تنگ کردن واژن

روش‌های تنگ کردن واژن شامل:

1- تنگ کردن واژن با جراحی

عمل جراحی تنگ کردن واژن که به آن کولپورافی یا پرینورافی هم می‌گوییم در اتاق عمل زیر بیهوشی یا بی حسی انجام می‌شود، بافت‌های شل و اضافه برداشته میشود و سپس ترمیم انجان میشود. دوره نقاهت آن ۴ تا ۶ هفته می‌باشد.

2- تنگ کردن واژن به روش لیفت با نخ

توسط نخ‌های مخصوص و به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می‌شود و از طریق مکانیکال یا کلاژن سازی عمل می‌کند. ماندگاری آن حدود یکسال است.

مقاله کامل تنگ کردن با نخ

تنگ کردن واژن با نخ

3- تنگ کردن واژن با لیزر

تا سال‌های قبل تنگ کردن واژن فقط با عمل جراحی انجام می‌شد، ولی امروزه با استفاده از لیزر CO2 این عمل در کمترین زمان و بدون درد و خونریزی به صورت سرپایی در مطب توسط متخصص زنان انجام می‌شود. هزینه این روش هم به مراتب از روش جراحی کمتر است. مدت زمان انجام تنگ کردن واژن با لیزر حدود ۱۵ دقیقه است و تعداد جلسات لازم برای اینکار برای هر فرد متفاوت است، ولی به طور میانگین حداقل سه جلسه به فواصل یکماهه نیاز است. ماندگاری تنگ کردن واژن با لیزر بین ۱۲ تا ۱۸ ماه است و بهتر است پس از این مدت لیزر تکرار شود.

مطالعه بیشتر:

راهنمای کامل جراحی تنگ کردن و عمل زیبایی واژن با لیزر، مراحل، مزایا، عوارض و قیمت

4- سفیدسازی واژن

در حالت عادی پوست ناحیه تناسلی نسبت به پوست بقیه بدن تیره‌تر است، ولی عواملی مانند بارداری، افزایش سن، چاقی، تنبلی تخمدان و برخی ورزش‌ها مانند دوچرخه سواری سبب تیرگی بیشتر این ناحیه می‌شود. با استفاده از لیزر CO2 لایه برداری ملایم و ریزش سلول‌های تغییررنگ یافته صورت می‌گیرد و در کنار آن با بازسازی اپیدرم حالت چروک سطحی و افتادگی هم تا حدی اصلاح می‌‎شود و این ناحیه ظاهر شاداب تری پیدا می‌کند. قبل از انجام سفید سازی واژن پماد بی حسی زده می‌شود به همین علت حین انجام درد و سوزش ندارد، مدت زمان انجام سفیدسازی واژن ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است و تعداد جلسات بستگی به میزان تیرگی دارد، ولی حداقل ۳ تا ۵ جلسه نیاز است.

سفید کردن واژن

5- لابیا پلاستی (کوچک کردن و زیباسازی ناحیه تناسلی خارجی)

قرینه‌سازی و کوچک کردن لابیا مینور (به صورتی‌که از لابیا ماژور بیرون نزند) و برداشتن چین‌های کلیتوریس با لابیاپلاستی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی دستگاه تناسلی بانوان در کل دنیاست. بزرگ بودن لابیا مینور اغلب اوقات مادرزادی است، ولی افزایش سن، حاملگی و مسائل هورمونی هم میتواند از علل آن باشد.
عمل لابیا پلاستی بهتر است در سن بالای ۱۸ سال انجام شود، ولی اگر بزرگی آن به حدی باشد که اعتماد به نفس شخص را به شدت تحت تأثیر قرار داده باشد از ۱۲ سالگی قابل انجام است . بیشتر بانوان متقاضی لابیا مینور‌های صاف، نازک، روشن و قرینه هستند. در گذشته لابیاپلاستی فقط با عمل جراحی انجام می‌شد که مستلزم بستری در بیمارستان و بیهوشی بود، ولی امروزه لابیاپلاستی با لیزر به صورت سرپایی در مطب با بی حسی موضعی قابل انجام است، با این مکانیزم کمترین تخریب به بافت سالم رسیده و مدت زمان لازم جهت ترمیم بافت به شدت کاهش می‌یابد و در زیبایی بافت ناحیه لابیا کمک شایانی میکند، مدت زمان انجام آن حدود بیست دقیقه است، ترمیم اولیه در عرض یک هفته انجام می‌شود و نزدیک جنسی تا چهار هفته نباید انجام شود.

لابیاپلاستی با لیزر

مقاله کامل لابیاپلاستی:

همه آنچه باید در باره جراحی زیبایی واژن (عمل لابیاپلاستی) انواع روشها، عوارض و هزینه آن باید بدانید

6- جوانسازی، سفت کردن و فرم دهی ناحیه تناسلی خارجی (توسط تزریق ژل یا چربی)

مزایای جوان سازی واژن با لیزر

1- در جوانسازی واژن، لیزر هیچ نوع برش و خونریزی ایجاد نمی‌کند.
2- هرجلسه لیزر درمانی زمانی بین 15 تا 20 دقیقه زمان می‌برد و جزو درمان‌های سریع و سرپایی محسوب می‌شود.
3- عدم نیاز به بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی
4- عدم نیاز به بستری در مراکز درمانی
5- میزان ریسک و عوارض بسیار کم و نادر
6- در در زمان بسیار کوتاه
7- عدم نیاز به دوره نقاهت
8- عدم وجود درد
9- رفع مشکلات آتروفی واژن تنها در یک دوره درمان
10- گزینه‌ای مناسب در بیماران سرطانی با عدم امکان درمان هورمونی
عمل جوانسازی واژن با لیزر با چه نوع لیزرهایی انجام می‌شود؟
برای جوان سازی واژن از دو نوع لیزر استفاده می‌شود که شامل لیزر مونالیزا تاچ و لیزر ژولیت است. در حال حاضر برای جوان سازی واژن متخصصین از لیزر مونالیزا تاچ بیشتر استفاده می‌کنند. هریک از این لیزرها مزایا و معایب خود را دارند که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

افراد مناسب برای لیزر جوانسازی واژن

– افرادی که به طور کامل دچار شلی واژن نشده باشند
– افرادی که دارای بی اختیاری ادرار یا تکرار ادرار هستند
– افرادی که می‌خواهند عضلات واژن سفت‌تری داشته باشند
– خانم‌هایی که سابقه بارداری نداشته‌اند اما دارای واژن گشادی هستند
– زنان یائسه‌ای که دچار آتروفی واژن شده‌اند
– خانم‌هایی که از خشکی و سوزش واژن رنج می‌برند
– افرادی که رابطه جنسی به دلیل نازک شدن دیواره واژن برایشان دردناک شده است
– افرادی که دچار عفونت‌های مکرر می‌شوند.

بهترین سن برای جوانسازی واژن بالیزر

لیزر درمانی بسته به نظر پزشک می‌تواند در سشنین متفاوت به منظور درمان موردی نیز انجام شود. ولی بهترین سن برای لیزر واژینال بین 30 تا 55 سالگی است و حداکثر سن برای لیزر جوانسازی 65 سال است.

آیا جوانسازی واژن درد دارد؟

لیزر جوانسازی واژن بدون درد است و بیمار در زمان جراحی فقط احساسی شبیه یک لرزش خفیف را همراه با گرما دارد. کسانی که پوست حساسی دارند ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشند که برای جلوگیری از همین میزان سوزش پزشک متخصص ممکن است به شما کرم بی‌حسی قبل از لیزر پیشنهاد کند. تعداد بسیار کمی از افراد پس از درمان احساس ناراحتی اندکی داشته اند که معمولا به راحتی توسط مسکن‌های خفیف و استفاده از یخ پس از عمل قابل کنترل است.

چند جلسه درمان مورد نیاز است؟

تعداد جلسات درمان کاملا وابسته به شرایط منحصر به فرد بدن شما و نظر پزشک متخصص تعیین می‌شود. اکثر خانم‌ها پس از جلسه اول احساس بهبودی زیادی می‌کنند اما بهترین نتایج در طی سه جلسه و در طی دو ماه بدست می‌آید. برای برخی افراد که شل شدگی عضلات واژن شدت بیشتری دارد، ممکن است تعداد جلسات بیشتری نیاز باشد.

جوانسازی واژن با لیزر

اقدامات ضروری و پیشنهادی قبل از لیزر جوانسازی واژن

– روز درمان بایستی حمام گرم گرفته شود تا محل مورد درمان پاکیزه باشد.
– محل درمان باید کاملا تمیز، خشک و عاری از هرگونه کرم و لوسیون باشد
– بهتر است محل درمان، موهای زائد بلند نداشته باشد؛ در عین حال، در مدت سه روز قبل از جلسه جوانسازی واژن، اندام تناسلی نباید اپیلاسیون، شیو یا برنزه شده باشد.

مراقبت‌های بعد از لیزر جوانسازی واژن

– می‌توانید استفاده از کمپرس آب سرد (به مدت 20 دقیقه) برای کاهش تورم و ناراحتی
– شستشو محل درمان با سرم استریل یا پاک کننده غیرآلرژیک خفیف دو تا سه بار در روز
– تا زمان بهبودی کامل، بعد از شستشو از پماد مرطوب کننده استفاده کنید.
– خودداری از فعالیت فیزیکی شدید و بلند کردن اجسام سنگین سه تا چهار روز پس از لیزر
– خودداری از پوشیدن شلوارهای تنگ، ساپورت و جوراب شلواری
–  72 ساعت استراحت کامل
– به مدت یک ماه فعالیت‌های جنسی را به تاخیر بندازید.
– خودداری از نشستن در وان آب گرم یا استحمام با آب گرم
– جلوگیری از ایجاد جراحت یا تحریک شدن ناحیه تناسلی
– اجتناب از ورزش و فعالیت شدید تا 10 روز بعد از لیزر واژن

هزینه جوانسازی واژن (با لیزر مونالیزا)

در خصوص هزینه جوانسازی واژن باید بیان کردن لیزر واژینال به منظور جوانسازی و کارهای زیبایی انجام می‌شود. درنتیجه مانند سایر جراحی‌های زیبایی شامل بیمه نمی‌شود. هزینه لیزر واژینال به عوامل مختلفی بستگی دارد نظیر دستمزد جراح یا متخصص، مکان عمل در مطب یا کلینیک، مکان جغرافیایی و …، به همین دلیل نمی‌توان به طور دقیق و ثابت هزینه لیزر واژینال را بیان کرد.

موارد منع استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا

ابتلا به بیماری‌های سیستمی یا موضعی جدی تنها حالتی است که استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا توصیه نمی‌شود. بیماران دچار افتادگی قابل توجه (درجه 2 یا بالاتر) نیز متقاضی مناسبی برای لیزر مونالیزا تاچ به شمار نمی‌روند، چون این درمان ماهیتی سایشی دارد. همچنین دستگاه مونالیزا تاچ به بیماران مبتلا به لیکن اسکلروز یا تنگی مجرای ادرار توصیه نمی‌شود.

آیا دختران باکره هم می‌توانند لیزر جوانسازی واژن داشته باشند؟

کاربردهای لیزر در زیبایی و سلامت واژن و ناحیه تناسلی متنوع است. لیزر جوانسازی مونالیزا برای رفع مشکلاتی مانند آتروفی واژن (یائسگی)، گشادی واژن، تکرر ادرار و سوزش و خشکی واژن به کار می‌رود. نوع لیزر داخل واژن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نیاز به ورود به واژن را دارد لذا برای دختران باکره که تمایل به حفظ بکارت خود دارند قابل انجام نیست. این افراد می‌توانند برای رفع مشکلات هورمونی با مشورت پزشک متخصص زنان از روش‌های دیگری چون دارو درمانی استفاده کنند.

جوانسازی واژن با لیزر

کاربردهای لیزر جو.انسازی واژن برای دختران باکره

– روشن و سفیدکردن واژن با لیزر
لابیاپلاستی با لیزر
تزریق ژل و چربی به واژن
– رفع موهای زائد بیکینی با لیزر

نتیجه گیری:
در مجموع تمامی بانوان دچار اختلال‌های واژن باید برای این درمان اقدام کنند و حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

راه های ارتباطی با دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زیبایی زنان:

02122074065 – 09370786637

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065