تنگ کردن واژن به علت عدم انقباض آن پس از زایمان با جراحی پرینورافی

شل شدن عضلات واژن در اثر عواملی همچون چاقی، افزایش سن، ورزشهای شدید، یبوست مزمن و همچنین زایمان گاهی ممکن است رخ دهد. امروزه تنگ کردن واژن دغدغه اکثر خانمها می باشد چون بعد از مدتی مخصوصا بعد از زایمان به دلیل گشاد شدن واژن دیگر زوجین رضایت قبلی را از رابطه جنسی خود ندارند، زیرا زایمان طبیعی مثل هر عمل دیگری با عوارض و تغییراتی در بدن همراه است که معمولا عوارض آن بعد از زایمان خود را نشان می دهند که بعضی از آنها دائمی هستند اما برخی با گذشت زمان مرتفع می شوند. برای مثال بافت واژن ممکن است در اثر کشیدگی دچار کبودی یا پارگی شود که معمولا سه تا هشت هفته طول میکشد تا بهبود یابد، زیرا موجب آسیب زدن به بافت، عضلات و پرینه حول واژن می شود.

در سالهای اخیر بسیاری از زنان به سراغ جراحی سزارین رفته اند تا بتوانند سفتی واژن خود را پس از زایمان حفظ کنند. در طی بارداری، وزن جنین در حال رشد توسط عضلات کف لگن که حول کانال زایمان قرار دارند پشتیبانی می شود. پس از زایمان سزارین، واژن ممکن است از بیرون همانند قبل از بارداری به نظر برسد اما عضلات کف لگن در طی 9 ماه به شدت تحت تنش و فشار بوده اند و همین امر موجب ضعیف شدن و شل شدگی این عضلات میشود. بدون شک این شلی واژن با شلی واژن بعد از زایمان طبیعی قابل مقایسه نیست با این وجود، سفتی و کشسانی بافت واژن مانند قبل از زایمان نخواهد بود. به همین علت امروزه خواسته بانوان برای تنگ کردن واژن رو به افزایش است.

1- عوارض زایمان طبیعی بر روی واژن

2-روشهای طبیعی تنگ کردن واژن

3-روشهای پزشکی تنگ کردن واژن


عوارض زایمان طبیعی بر روی واژن

گشادی واژن
به طور معمول قطر واژن تنها 2.1 تا 3.5 سانتی متر است و در رابطه جنسی کمی بیشتر کشیده می شود. متوسط اندازه سر نوزاد حدود 11 سانتی متر است که موجب تغییرات زیادی در بافت واژن می شود. گذشتن نوازد از کانال زایمان موجب کشیدگی واژن تا حدی می شود که برگشت آن به حالت قبلی خیلی آسان نخواهد بود.[anchor id=”p1″ ]

بی اختیاری ادرار
عضلات کف لگن مسئول کنترل ادرار، سفتی واژن در حین رابطه جنسی و حتی دفع مدفوع هستند. در طی 9 ماه بارداری، این عضلات مسئول حفظ و پشتیبانی وزن جفت و نوزاد هستند. در طی مدت بارداری فشار زیادی به این عضلات وارد می شود که موجب ضعیف شدن آنها می شود.
خشکی واژن
این مورد نیز یکی از عوارض پس از زایمان طبیعی است که به دلیل کاهش استروژن رخ می دهد. استروژن مسئول سفت و مرطوب ماندن بافت واژن است. بدون استروژن باید انتظار خشکی و شلی واژن را داشته باشید که موجب دردناک و دشوار شدن رابطه جنسی می شود.
زایمان به میزان زیادی باعث تغییر واژن و نواحی اطراف می شود اما نباید نا امید شوید، اقداماتی زیادی هست که می توانید برای بازگرداندن بدنتان به وضعیت قبلی انجام دهید. برای تنگ کردن واژن میتوان از روشهای طبیعی یا جراحی استفاده کرد.

 

روشهای طبیعی تنگ کردن واژن

– تغذیه مناسب

پروتئین ارگانیک

برای داشتن عضلات قوی و سالم واژن، باید مقدار زیادی پروتئین ارگانیک مصرف کنید، به ویژه پروتئین‌هایي که برای عضلات مفید هستند، میوه‌هاي ارگانیک و سبزیجات. درحال‌حاضر، ما اغلب به میزان زیادی فست فود مصرف میکنیم که کربوهیدرات زیادی دارند، اما مواد مغذی کمی در انها یافت میشود. بنابر این، سعی کنید از این به بعد غذا هاي ارگانیک مصرف کنید.

میوه‌ها

تعداد زیادی از میوه‌هاي تازه مانند آناناس، توت‌فرنگی و غیره می توانند بشما کمک کند بوی بد مایعاتی که از مهبل «واژن» می آید برطرف کنید. در واقع، میوه‌هاي تازه میتوانند بشما کمک کنند تا واژن سالمی داشته باشید. علاوه بر این، میوه‌ها همچنین دارای آب فراوانی هستند که کمک میکند بدنتان در شکل خوبی باشد. در حقیقت مصرف میوه‌ها به میزان بیش‌تر نیز از بهترین نکات برای تنگ کردن واژن در خانه است که باید برای همیشه آن رابه کار ببندید.[anchor id=”p2″ ]

روش‌هاي بهداشتی

یکی دیگر از روش‌هاي موثر برای تنگ کردن واژن استفاده از متدهای بهداشتی روزانه است. بعنوان مثال، هنگامیکه حمام میکنید، بهتر است خودتان را بادقت تمیز کنید. شما می توانید از یک پاک‌کننده‌ي نرم برای تمیز کردن و آبکشی واژن‌ تان استفاده کنید. عده اي از محصولات مانند صابون‌هاي گیاهی وجوددارد که میتوانید هنگام حمام استفاده کنید. یادتان باشد محصولاتی را انتخاب کنید که برای واژن شل توصیه میشوند.
برای مهار روند شل شدن واژن، میتوانید از صابون‌هاي گیاهی استفاده کنید بدون اینکه در مورد احتمال بروز عوارض جانبی نگرانی داشته باشید. استفاده از صابون گیاهی به غیر از اینکه به سفت شدن واژن شل کمک می کند، می تواند در از بین بردن بوی واژن و همچنین مشکل ترشح بیش از حد از واژن و التیام کشسانی عضلات این ناحیه موثر باشد.

– داروهای گیاهی

گیاه ماریانا
داروی گیاهی ماریانا به عنوان معجزه آسا ترین داروی گیاهی برای تنگ کردن واژن در سریع ترین و کارا ترین متد ، شناخته میشود . این دارو را میتوانید از عطاری های معتبر تهیه کنید و با توجه به دستورالعمل درج شده بر روی بسته آن استفاده کنید .

گیاه دارویی توت مار
گیاه دارویی توت مار یکیدیگر از داروهای عالی برای تنگ کردن واژن در خانه است که نباید آنرا نادیده بگیرید، این گیاه دارویی برای رفع مشکل شل شدن واژن موثر است. توت مار حاوی فیتواستروژن‌هایي است که می توانند نقش مهمی در حمایت از عضلات واژن برای قویتر شدن دارند. عصاره‌ي گیاه توت مار را خارج کنید و سپس آنرا در منطقه‌ي واژن خود بطور روزانه استعمال کنید. این روش برای زنان بالای ۴۰ سال توصیه می شود.

ژل آلوئه ورا
به عنوان یکی از بهترین روش های طبیعی تنگ کردن واژن شناخته میشود و به راحتی در دسترس و قابل استفاده است کافیست مقداری از ژل را از برگ تازه آلوئه ورا استخراج کنید و داخل واژن بمالید ، این ماده همچنین از افتادگی عضلات نیز جلوگیری میکند .

– تمرینات ورزشی

تمرینات کگل

تمرینات کگل
تمرینات کگل از جمله تمرینات سودمندی است که می تواند به مادرها پس از زایمان کمک کند البته روند پیشرفت آن کند است.

برای انجام تمرینات کگل شما باید:
1. عضلاتی که برای ادرار کردن از آنها استفاده می کنید را تجسم کنید.
2. این عضلات را منقبض کنید.
3. ده ثانیه این عضلات را محکم نگه دارید و سپس رها کنید
این تمرین را برای ۱۰ ثانیه انجام دهید و سپس حدود ۱۰ ثانیه ناحیه‌ي واژن را شل کنید. سعی کنید این تمرین را چند بار درحدود ۵ دقیقه تکرار کنید. بهتر است کگل را ۴ بار در روز انجام دهید تا بهترین فایده‌ي ممکن را ببرید. عده اي از موقعیت‌هاي قرارگیری بدن برای انجام این تمرین عبارتند از:
• روی صندلی بنشینید به طوریکه پاها را صاف جلو گذاشته‌اید.
• روی زمین دراز بکشید در حالیکه زیر زانوها بالش گذاشته‌اید و زانوها خم هستند.
• بایستید و زانوها را خم کنید.
در مورد تمرینات کگل توجه به این نکته ضروری است که این روش برای گشادی های جزئی کاربرد دارد و در مواردی که گشادی واژن زیاد باشد یا موجب عفونتهای واژینال شود این روش توصیه نمی شود.

 

تمرینات یوگا
یکی از روش‌هاي موثر برای تنگ کردن واژن انجام تمرینات یوگا است. حرکات آرام در یوگا می توانند بشما کمک کنند که دیواره‌ي مهبل، عضلات لگن و تمام عضلات بدن را تقویت کنید. خیلی آسان این تمرین ساده را در خانه انجام دهید. بعنوان مثال، انجام تمرین leg ups ساده است و برای سلامت جنسی بسیار مناسب است. برای انجام این تمرین لازم است که به پشت دراز بکشید پاها را صاف بالا بگیرید.
مانع خم شدن پاها شوید و سعی کنید پاهای خودرا هنگام بالا بردن و پایین آوردن کاملا صاف نگه دارید. برای رسیدن به بهترین نتایج، این تمرین را هرروز به مدت ۱۰ دقیقه، و دستکم ۵ بار در روز انجام دهید و انجام آنرا چند هفته یا چند ماه ادامه بدهید. با این حال، اگر شما این روش رابا سایر روش‌ها برای تنگ کردن واژن ترکیب کنید، میتوانید سریع‌تر به نتیجه برسید.

کشش لگن
تمرین دیگر برای تنگ کردن واژن در خانه، کشش لگن است. تمرینات کششی لگن برای عضلات کف لگن طراحی شده‌اند و می توانند از بروز شل شدگی در ناحیه‌ي لگن جلوگیري کنند. برای انجام این تمرین، شما باید یک صندلی داشته باشید. روش انجام این تمرین:
• روی صندلی بنشینید به طوری‌كه پاهای‌تان جدا از هم هستند.
• دست‌ها را روی زانو قرار دهید به طوریکه آرنج بیرون باشد.
• رو به جلو خم شوید، آرنج را خم کنید و سپس وزن قسمت فوقانی بدن را بر روی ران خود قرار دهید.
• سپس، بازوها را باز کنید، قفسه‌ي سینه را بالا ببرید و قسمت جلویی لگن را بالا نگه دارید در حالی‌که قسمت عقبی پایین است.

ژل وی‌-تایت «V-Tight»
روش دیگر برای تنگ کردن واژن که باید یاد بگیرید استفاده از ژل V-Tight است، یک کرم طبیعی که میتواند به سفت شدن و تقویت عضلات کف لگن کمک کند. یک مطالعه که در مورد چگونگی استفاده از ژل V-Tight صورت گرفت، نشان داد که این ژل حاوی مواد طبیعی ارگانیک است که ثابت شده سفتی واژن را حفظ میکند و عضلات آنرا تقویت می کند. به سادگی، ژل را بر روی نوک انگشتان‌تان قرار دهید و سپس آنرا روی دیواره‌ي واژن پخش کنید.
چند دقیقه ماساژ بدهید و خیلی زود تنگ شدن واژن را احساس خواهید کرد. این ژل کاملا بی‌خطر است، اما ممکن است باعث کم‌ترین عوارض جانبی شود. با این حال، ازآن‌جاییکه مواد تشکیل‌دهنده‌ي ژل‌هاي سفت‌کننده ممکن است واکنش‌هاي آلرژیک ایجاد کنند، قبل از استفاده ازآن با یک فرد حرفه‌اي مشورت کنید. این ژل مخصوصا در صورتی که در ترکیب با روش‌هاي دیگر استفاده شود، موثر است.

واژینال کونز
این وسیله نیز برای تقویت دیواره‌هاي واژینال و تنگ کردن واژن بطور طبیعی بسیار ایده‌آل است. واژینال کونز با ابعاد و وزن‌هاي مختلف تولید می شود. برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید این تمرین را دو بار در روز و هر بار درحدود ۱۵ دقیقه انجام دهید. این تمرین شامل سر دادن یک مخروط در داخل واژن است به این ترتیب که از سبک‌ترین مخروط که به اسانی می توانید آنرا در داخل بدن نگه دارید شروع میشود.
با وارد کردن مخروط سنگین‌تر در زمانی که عضلات لگن محکم هستند، ‌ادامه می یابد. در واقع، این روش، طبیعی است و همچنین یک روش ساده است که تلاش کمی نیاز دارد اما نتایجی عالی به بار می‌آورد. بنابر این، در صورتی که می خواهید شل شدگی واژن را در خانه درمان کنید، انجام این روش را مدنظر داشته باشید.

 

روشهای پزشکی تنگ کردن واژن
بدن ما علائم و نشانه هایی از نسبت به سن و رشد ما نشان می دهد. به ویژه زنان که از طریق زایمان طبیعی بچه های خود را به دنیا آورده اند, تغییرا ت قابل توجهی را در واژن خود مشاهده می کنند.
در زمینه علوم پزشکی با پیشرفت تحقیقات مداوم در این زمینه امروزه با جراحی زیبایی شناسایی ایمن و کارامد مانند جوان سازی واژن روبرو هستیم. که می تواند با یک جراحی ساده زیبایی واژن شما را به حالت اول باز گرداند. از فواید جراحی:

• واژن و مـــــاهیچه های اطراف واژن شما را تقریبا نزدیک به همان تنگی که در جوانی یا قبل از بارداری داشتید برمی گرداند.
• این جراحی واژن باعث افزایش اعتماد به نفس شما هم می شود.
• حتی شما در لباس پوشیدن مانند شورت و بیکینی متوجه براق و کوچک شدن واژن خود می شوید.[anchor id=”p3″ ]

واژینوپلاستی
واژینوپلاستی نوعی عمل جراحی برای سفت کردن عضلات کف لگن زنان در حول واژن است. هدف این جراحی قدرت بخشیدن به این عضلات است که می تواند موجب افزایش لذت جنسی و همینطور رفع بی اختیاری ادراری شود. برای انجام این جراحی باید سه تا شش ماه پس از زایمان طبیعی صبر کرد. این مدت برای جوش خوردن هرگونه بخیه انجام شده در طی زایمان و همچنین از بین رفتن هرگونه ورم و کشیدگی ناشی از زایمان است.

 

تنگ کردن واژن با نخ


در عمل لیفتینگ واژن با نخ، با استفاده از لیفت نخ، دهانه‌های واژن را بالا کشیده و موجب تنگ‌تر شدن دهانه واژن می‌شود. در ادامه با زدن بخیه های ظریف، دهانه واژن را به همان صورت نگه داشته و ناحیه تناسلی خانم را به حالت اولیه خود برمیگردد.
این تکنیک در کوتاه مدت، تاثیر مکانیکال سریعی دارد و خیلی زود ورودی واژن را تنگ و پرینه را زیبا می کند و در بلند مدت، ایجاد فیبروم و کلاژن سازی را بهمراه دارد که باعث زیبایی و جوانسازی واژن می شود.
برای انجام لیفت، عضلات پرینه و لبه‌های واژن، از نخ‌های همگرای دوجهتی استفاده می شود. این عمل به صورت سرپایی، بدون بیهوشی و خونریزی انجام می گیرد. در صورتیکه خونریزی هم در پی داشته باشد، مقدار آن بسیار کم و غیر قابل ملاحظه خواهد بود.

پرینورافی
پرینه قسمتی بین واژن و مقعد می باشد که در برخی از زایمان های طبیعی به دلیل فشار زیاد سر جنین در هنگام خروج از رحم دچار پارگی می شود . در صورتی که فرد دچار پارگی پرینه شود عوارضی همچون شلی واژن ، بی اختیاری ادرار برای فرد ایجاد می کند. پرینورافی برای بهبود آسیب های وارد شده به پرینه واژن انجام می شود و عملی ترمیمی و زیبایی است. در این عمل پزشک موجب تنگ شدن واژن می شود و با اصلاحاتی که بر روی واژن انجام می دهد، در واقع یک نوع جوانسازی در این ناحیه از بدن صورت می گیرد. عمل پرینورافی به صورت کلی باعث کاهش سایز و زیبا سازی واژن می شود. عمل پرینورافی باعث بهبود مشکلات روانی و عاطفی ناشی از عدم رضایت جنسی فرد شده و باعث می شود لذت جنسی فرد در روابط جنسی بالا برود.
این عمل با یک بیهوشی عمومی ساده یا بی حسی موضعی آغاز می شود. سپس دیواره های پشتی واژن به یکدیگر نزدیک و سپس وصل می شوند و به این ترتیب باعث کوچک شدن سایز واژن می شود.
این عمل تا عمق واژن پیش نمی رود و حداکثری عمقی که نفوذ می کند عمق 2 تا 3 سانتی متری واژن است.
حداکثر زمانی که این عمل طول می کشد حدود یک ساعت است.
دردهای بعد از انجام عمل بسیار اندک و با تجویز مسکن ها قابل کنترل هستند. بهبودی پس از عمل سریع می باشد و فرد پس از مدتی کوتاه می تواند فعالیت های عادی خود را ادامه دهد.

رایج ترین جراحی های ترمیمی و زیبایی واژن که به صورت مکمل همراه با پرینورافی یا پرینوپلاستی انجام میشود جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی میباشد.

تنگ كردن واژن با ليزر
لیزر پوشش سطحی و بافت همبند را تحریک کرده و با افزایش ضخامت و مایع بافتی و بافت زمینه ای در آنها، جوانسازی ناحیه تناسلی را موجب می شود. و بدین ترتیب تغییرات ظاهری و تونیسیته و کشش بافتی و سفتی آن را اصلاح می کند. محیط واژن به حالت اسیدی نرمال برگشته و در نتیجه از رشد میکروبهای بیماریزا جلوگیری می کند. در واقع این لیزر فیبروبلاستها را از نظر متابولیک فعال کرده و سنتز کلاژن را موجب شده و ترکیب بافت زمینه ای را اصلاح می کند که شامل فیبر کلاژن-مواد زمینه و آب کافی شود. و در نتیجه عملکرد مخاط دوباره مانند زمان قبل از یائسگی ،نرمال می شود.
هزینه تنگ کردن واژن با لیزر به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند بسیاری از خدمات زیبایی دیگر اینکه چه کسی و در کجا این خدمت را برای شما انجام دهد و همچنین تعداد جلسات درمان مورد نیاز برای اثربخشی موردنظر، در هزینه تاثیر گذار می باشد.

 

راه های ارتباطی با دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زیبایی زنان:

02122074065 – 09370786637


تماس با ما:

[contact-form-7 id=”2096″ title=”فرم تماس 1″]

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.