تفاوت عفونت باکتریایی و عفونت کلامدیایی

تفاوت عفونت های قارچی با عفونت کلامیدیایی

عفونت های قارچی

آیا می دانید عفونت زنان چه مشکلاتی را می تواند در آینده ایجاد کند؟

کلامیدیا یا عفونت قارچی چه تفاوتی با عفونت باکتریایی دارید؟

چه زمانی برای عفونت باید به پزشک مراجعه کرد؟

دکتر ویدا یوسفیان، جراح و متخصص زنان، درمورد عفونت های زنان می گوید: یکی از شایع ترین علت مراجعه خانم ها به مطب عفونت دستگاه ادراری تناسلی است. پزشک متخصص زنان با آگاهی از علت ها و عوامل ایجادی عفونت ها می تواند این مشکل ریشه یابی و درمان صحیح نماید.
واژن طبیعی: در یک فرد واژن طبیعی ترشحاتی دارد که از ولو ناشی می شود و ناشی از ترشح غدد سباسه است همچنین غدد بارتولن و اسکن هم ترشحاتی دارند. مایعات تراوش شده از واژن ، دهانه رحم و رحم هم به این موارد اضافه می شود. این ترشحات تحت تاثیر عواملی چون سن و میزان هورمون ها نیز قرار می گیرد. واژن در حالت طبیعی یکسری باکتری هایی دارد که برای بدن خانم مفید می باشد. شایع ترین آنها لاکتوباسیلهای مولد پراکسید هیدروژن هستند.
پس باید به خانم های محترم گوشزد کنیم که ترشحات کرکی و سفید رنگی که فرد دارد نبایستی غیر عادی انگاشته شود.
دکتر ویدا یوسفیان، جراح و متخصص زنان، گوشزد کرد که بوی بد واژن بایستی جدی و مهم انگاشته شود زیرا ممکن است ناشی از عفونت بسیار خطرناکی باشد به نام واژینوز باکتریال که موجب بیماری التهابی لگن می شود. در ابتدا این بو خفیف و متخصر است(مثل بوی ماهی) ولی بعد از شدت یافتن آن فرد وقتی به پزشک متخصص زنان مراجعه می کند که این بیماری عواقب بسیاری برجای گذاشته است.
همچنین اگر فرد در زمان حاملگی دچار واژینوز باکتریال شود این عفونت می تواند موجب پارگی زودرس کیسه آب و پرده های جنینی و زایمام زودرس و حتی سقط شود.
پس اگر در واژن بوی بد استشمام کردید فوراً به پزشک متخصص زنانتان مراجعه نمایید.

حال عفونت کلامیدیایی چیست؟ در این فرم از عفونت های زنان فرد بوی بد به مشامش نمی رسد فقط احساس سوزش و خارش را در حوالی قاعدگی دارد و لذا در طول دوره ۱ ماهه احساس درد و ناراحتی و خادش ندارد و وقتی به پزشک مراجعه می کند می گوید من فقط ۳-۲ روز مانده به پریود خیلی در ناحیه واژنم سوزش و خارش دارم که سریع پزشک متخصص زنان پس از معاینه و بررسی های لازم تشخیص و درمان می نماید. باید بدانیم که در عفونت کلامیدیایی حتماً پارتنر بیمار هم بایستی درمان شود و تنها درمان خانم اثر بخش نخواهد بود.

مقاله برای مطالعه بیشتر: لابیاپلاستی چیست؟

 

عفونت های قارچی بسیار همراه با خارش هستند ترشحاتی شبیه به پنیر در فرد ایجاد می کنند. فرد در عفونت قارچی بسیار در هنگام نزدیکی مشکل دارد واز درد هنگام مقاربت شاکیست. بیمار ذکر می کند که میخواهم انگشتم را داخل واژن نموده و همینطور پیاپی بخارانم که در این صورت پزشک پس از معاینه و بررسی های لازم تشخیص عفونت قارچی را می دهد.
باید خاطر نشان کنیم که درمان عفونت های قارچی برعکس عفونت های کلامیدیایی هم به صورت موضعی(ژل) و هم به صورت خوراکی است.
داروهای ضد قارچ داروهای قوی هستند و بر سیستم کبد تاثیر دارند لذا از مصرف بی مورد و سرخود داروهای ضد قارچ جداً خودداری نمایید.
و حتما زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید. ضمناً حتما کسانی که مرتب دچار عفونت های قارچی می شوند بایستی از نظر سیستم ایمنی و دیابت و تیروئید و پارا تیروئید بررسی و لذا یک آزمایش خون کامل و ادرار بایستی توسط پزشک برای این ها داده شود. افرادی که در سال ۴ یا ۵ بار دچار عفونت های قارچی مکرر می شوند علاوه بر بررسی ها و آزمایشات لازم که توسط پزشک و با صلاح ایشان انجام می شود بایستی با درمان سرکوب گر سالانه که باز هم توسط پزشک و براساس وضعیت بیمار سنجیده می شود جلوی پیشرفت بیماری قارچی واژن گرفته شود.


درمورد پرسشی که بارها از دکتز ویدا یوسفیان، جراح و متخصص زنان، می شود: می پرسند آیا با لیزر واژینال می توان بیماری های قارچی و کلامیدیایی را درمان کرد؟ بایستی گفت پس از درمان های متداول دارویی بایستی لیزر را انجام داد و بایستی بدانیم که خود عفونت های قارچی و کلامیدیایی که درمان صحیح نشده اند به علت ترشحات مکرر و سیکل معیوبی که ایجاد می کنند باعث تیرگی واژن هم می شود که این مشکل نیز با لیزر سفید کننده واژن درمان می شود.

تهیه شده توسط:خانم دکتر ویدا یوسفیان

کپی با ذکر منبع مانعی ندارد.

لابیاپلاستیما را در یوتیوب دنبال کنید

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.