تبخال تناسلی چه علائمی دارد و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟

تبخال تناسلی چه علائمی دارد و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟

4956 0

با تبخال تناسلی بیشتر آشنا شوید

تبخال تناسلی که با نام هرپس تناسلی نیز شناخته می شود یک بیماری ویروسی است که در دو نوع هرپس سیمپلکس تیپ 1 و 2 وجود دارند که نام علمی آن HSV است و معمولا رنج سنی جوانان را درگیر خود می کند. نکته ای که در مورد تبخال تناسلی وجود دارد این است که تیپ 2 در اکثر موارد باعث ایجاد این عارضه می شود که همیشه در بدن وجود دارد و در شرایط افت قدرت سیستم ایمنی و سایر عواملی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، باعث بروز آن خواهد شد. البته در نظر داشته باشید که تبخال تناسلی فقط عوارض جسمی ندارد بلکه بخاطر اختلال در رابطه ی جنسی، پیامد های روحی نیز بر روی هر دو جنس زن و مرد خواهد داشت.

تبخال تناسلی در زنان ابتدا در نواحی مثل واژن و دهانه ی رحم بروز می کند و در صورتی که بازگشت یا عود داشته باشد می توان نشانه های بروز آن را در پوست اطراف مقعد، پا و حتی باسن نیز دید و در مردان نیز در کل ناحیه ی آلت تناسلی مشاهده خواهد شد. طبق نظر پزشکان، ویروس از طریق جوش هایی که به شکل تاول درآمده باشند با احتمال بیشتری انتقال پیدا می کند و از مرد به زن نیز نرخ انتقال بالاتری دارد.

بهبودی تبخال تناسلی چقدر طول می کشد؟

معمولا مدت زمانی که طول می کشد تبخال تناسلی به صورت کامل بهبود پیدا کند بین 10 روز تا 2 هفته است. ابتدا سوزش خفیف در برخی از نواحی آلت تناسلی شروع شده و پس از 1 تا 2 روز تاول ریز با حاشیه ی قرمز ایجاد می گردد و زمان ترکیدن و زخم شدن آنها 2 تا 3 روز طول می کشد. نهایتا نیز در طی 7 تا 10 روز تبخال تناسلی کاملا بهبود پیدا می کند.

عوامل فعال کننده و عود دهنده ی تبخال تناسلی

طبق صحبت های دکتر ویدا یوسفیان متخصص زنان و زایمان شهرک غرب، عوامل کلی وجود دارند که در فعال کردن تبخال تناسلی و یا افزایش احتمال عود این ویروس نقش بسیار زیادی دارند:

1. رابطه ی جنسی
2. آسیب دیدن پوست ناحیه ی تناسلی در زن و مرد
3. تغییر دمایی مثل افزایش یا کاهش ناگهانی دما
4. استرس زیاد
5. عفونت های دیگر در این نواحی تناسلی
6. تعداد زیاد شرکای جنسی
7. سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های مقاربتی

مقاله برای مطالعه بیشتر:

عفونت کلامیدیا تا چه حد در خانم ها خطرناک است؟

علائم بالینی ابتلا به تبخال تناسلی

هر بیماری پس از بروز، علائم بالینی دارد که به کمک آنها می توان تشخیص های اولیه ای در مورد آن داد و پس از انجام آزمایشات مربوطه تشخیص قطعی داده می شود. در مراحل اولیه به صورت تاول های با محیط قرمز مشاهده می شوند که پس از ترکیدن به شکل زخم در می آیند. در صورتی که تبخال تناسلی به مرحله ی انتشار برسد و به موقع درمان نشده باشد و یا برای بار اول رخ داده باشد، شدت علائم تبخال تناسلی بیشتر است که شامل این موارد می باشد:

• ترشحات واژن
• سوزش هنگام ادرار
• تورم و درد در غدد لنفاوی ران
• تب، بدن درد و بیحالی در صورت انتشار به سیستم عصبی
• زخم گردن رحم به همراه التهاب و درد

مشاوره رایگان

روش های جلوگیری از عود تبخال تناسلی و حتی ابتلا به آن

همیشه توصیه ی پزشکان به پیشگیری از بیماری های مختلف است که در مورد تبخال تناسلی شدیدا توصیه می گردد تا شریک شما از برقراری ارتباط جنسی جلوگیری کند تا فرد مقابل مبتلا نشود. همچنین به پیشنهاد دکتر ویدا یوسفیان دکتر زنان خوب غرب تهران، توصیه می گردد که همیشه در روابط جنسی از کاندوم استفاده گردد. بهداشت ناحیه ی تناسلی بسیار اهمیت دارد و نه تنها در جلوگیری از ابتلا به تبخال تناسلی بلکه کلیه ی بیماری های تناسلی نیز کمک خواهد کرد.

اما کسانی که به تبخال تناسلی مبتلا شده باشند تا 90% احتمال دارد که در سال اول دوباره مبتلا شوند و پس از آن نرخ ابتلا و شدت آن کاهش پیدا می کند. اما طبق توصیه ی پزشکان برای اینکه این میزان عود تبخال تناسلی را کاهش دهید توصیه می گردد به دستورالعمل های زیر به دقت عمل کنید:

1. خود را از موقعیت های استرس زا دور کنید
2. ساعت خواب خود را تنظیم کنید
3. از فعالیت های شدید که انرژی شما را به شدت کاهش می دهند پرهیز کنید
4. از داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی تا حد امکان کمتر استفاده کنید چرا که ویروس-ها به دنبال فرصتی برای بروز کردن و بیرون آمدن از دوره ی نهفتگی و یا کمون هستند

تصویر و شکل ظاهری تبخال تناسلی

تصویر تبخال تناسلی

در زنان شکل ظاهری تبخال تناسلی شاید مقداری از لحاظ تعداد، نوع و فرم متفاوت از مردان باشد. همچنین در ادامه ی این مطلب به معرفی زگیل تناسلی نیز خواهیم پرداخت که در ظاهر شباهت بسیار زیادی به این نوع بیماری دارد و همین امر باعث به اشتباه انداختن افراد می گردد. به همین دلیل توصیه می شود که به محض بروز هرگونه مشکلی در ناحیه ی تناسلی، خانم ها سریعا برای رفع آن اقدام کنند چرا که نه تنها باعث بروز مشکلات جسمی و سلامتی زیادی خواهد شد بلکه در روابط جنسی نیز بسیار تأثیرگذار است و همین عامل می تواند شروع کننده ی اختلالات و ناراحتی های روحی – روانی بین زوجین باشد.

روش های تشخیص تبخال تناسلی

بر اساس تجربه ی دکتر ، هرپس تناسلی تیپ 2 که در اکثریت موارد باعث بروز چنین بیماری در ناحیه ی تناسلی می شود از طریق:
• نمونه برداری از تاول ها و سپس تکثیر ماده ی ژنتیکی آنها به کمک روش PCR
• شیوه ی سرولوژیک که با تست خونی سعی در تشخیص آنتی بادی مربوط به آنتی ژن های هرپس سیمپلکس ویروس در خون می کنند

درمان تبخال تناسلی زنان

برای درمان تبخال تناسلی زنان باید بگوییم که روش قطعی و کاملی برای آن وجود ندارد و هر فردی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شود تا آخر عمر با او خواهد ماند و در صورت عدم رعایت موارد گفته شده احتمال عود آن نیز وجود دارد. با این حال داروها و روش های جراحی کم تهاجمی وجود دارد که به درمان و بهبودی سریع تر و کاهش نرخ عود بیماری کمک می کنند.

روش های درمانی غیر جراحی برای تبخال تناسلی:

• کرم یا پماد که حتما طبق دستورالعمل دکتر مصرف کنید
• قرص هایی نظیر آسیکلوویر با نام تجاری Zovirax، فامسیکلوویر با نام تجاری Famvir و والاسیکلوویر با نام تجاری Valtrex

نکته: مدت زمان بهبودی که از طریق مصرف پماد یا کرم حاصل می شود نسبت به قرص ها بیشتر طول خواهد کشید و حتما باید به عوارض جانبی و تداخلات دارویی توجه شود.

 

روش های درمانی جراحی کم تهاجمی:

• لیزر درمانی به کمک لیزر CO2

در این روش از لیزر CO2 برای نفوذ پیدا کردن در عمق تبخال ویروسی استفاده می شود که هم روشی کم تهاجمی است و هم اینکه برای افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی و یا کلا افراد ضعیف و یا خانم های باردار بهترین گزینه است. مدت زمان اثر این روش درمانی نیز بسیار فوری است و تنها یک جلسه هم کافی خواهد بود و نرخ عود بیماری را به شدت کاهش می دهد. همچنین توجه داشته باشید که این روش هیچ گونه سمّیت ناشی از بخار فعالیت لیزر ندارد چرا که دستگاه وکیوم به دستگاه متصل است و باعث مکش آن شده و با تصفیه شدن از آن خارج می گردد.
توجه داشته باشید که بعد از لیزر درمانی تبخال تناسلی، از پماد آنتی بیوتیکی طبق تجویز پزشک حتما استفاده شده و پس از آن از کرم هایی به نام سیکالفیت برای ترمیم مصرف شود. همچنین نواحی کشاله ی ران خود را خشک نگه دارید.

مقاله برای مطالعه بیشتر:

درمان زگیل تناسلی در زنان

• کرایوتراپی یا سرما درمانی به کمک گاز نیتروژن مایع

در روش کرایوتراپی یا سرما درمانی که از گاز نیتروژن مایع برای فریز کردن تبخال ها استفاده می شود، روش درمانی است که نسبت به لیزر درمانی هزینه ی کمتری دارد ولی شاید برای مؤثر واقع شدن نیاز به چندین بار مراجعه داشته باشید لذا دیرتر علائم بهبودی را مشاهده خواهید کرد و نرخ عود بیماری نیز بالاتر است.

هزینه ی درمان تبخال تناسلی

همانطور که به کمک دکتر ویدا یوسفیان  گفتیم درمان این بیماری به دو روش کلی غیر جراحی و جراحی انجام می شود که طبیعتا در روش غیر جراحی هزینه ها به مراتب پایین تر هستند اما روش جراحی مقوله ای کاملا متفاوت دارد. در شیوه ی لیزر درمانی تقریبا هزینه ی بسیار بیشتری نسبت به کرایوتراپی دارد.

در شیوه ی لیزر درمانی بسته به تعداد، شدت، مرحله ای که تاول ها در آن قرار دارند، محل بیرون ریختن تاول ها و عود آنها یا دفعه ی اول ابتلا هزینه ی کاملا متفاوتی خواهد داشت لذا قیمت دقیق تنها پس از معاینه شدن امکان پذیر است.
شیوه ی کرایوتراپی نیز معمولا بسته به عوامل فوق متغیر است. در هر صورت برای درمان این بیماری حتما از پزشک متخصص و با تجربه و مهارت کافی کمک بگیرید تا دقت تشخیص و تجویز بسیار بالایی داشته باشد و با اتخاذ تصمیمات صحیح بتواند میزان یا نرخ عود بیماری را نیز کاهش داده و با کمترین عوارض جانبی مواجه شوید.

تفاوت تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

 

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی

 

تبخال و زگیل تناسلی چون علائم مشابهی دارند و هر دو نیز از طریق رابطه ی جنسی منتقل می گردند با یکدیگر اشتباه گرفته شده و تشخیص به موقع و صحیح آنها در اتخاذ شیوه ی درمانی مناسب ضروری است. در ادامه به صورت کامل به بررسی تفاوت های این دو عامل ویروسی و بیماری زا می پردازیم تا به شکلی دقیق و علمی بتوانید آنها را تشخیص داده و اقدامات لازم را انجام دهید.

سن بروز:
سن بروز زگیل تناسلی معمولا بین 2 تا 3 سال است و پس از آن احتمال رخداد بسیار پایینی دارد در صورتی که نوع تبخال تناسلی در هر سنی می تواند بروز کند (در جوانان بیشتر است) و پس از اولین ابتلا تا آخر عمر با بیمار باقی می ماند.

علائمی متفاوت:

اولین تفاوتی که بین زگیل تناسلی با تبخال تناسلی وجود دارد در علائم است. نوع زگیل معمولا هیچ گونه علائمی از خود نشان نمی دهد در صورتی که در نوع تبخال تناسلی، شاید علامتی نداشته باشد اما در اکثریت موارد با بروز علائمی مثل زخم، تاول یا خارش و درد در نواحی مختلف همراه است.

عوارض ابتلا:

معمولا بندرت عوارض جانبی بیشتری پس از ابتلا به زگیل تناسلی مشاهده می شود اما اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد منجر به مشکلات دیگری نظیر؛ سرطان دهانه ی رحم، سرطان مقعد، سرطان دهانه ی واژن و غیره نیز می شود. در مورد تبخال تناسلی به هیچ وجه شاهد بروز سرطان پس از چند سال نخواهیم بود بلکه بیشتر شامل ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی، عفونت و سوزش ادراری و التهاب شدید خواهد بود.

شیوه ی تشخیص:

معمولا تشخیص بالینی زگیل ها از طریق تست پاپ اسمیر انجام می شود هرچند در اکثر موارد پیچیده نبوده و با معاینه نیز امکان پذیر است. اما در مورد تبخال حتما نیاز به انجام نمونه برداری و انجام PCR یا انجام تست سرولوژیک برای تشخیص آنتی بادی آن در خون است.

شیوه ی درمان:

زگیل تناسلی در اکثریت موارد نیاز به درمان ندارد و خود به خود بهبود پیدا می کند اما در موارد شدید می توان از کرایوتراپی یا لیزر نیز استفاده کرد و در صورتی که در اثر ابتلا به آن دیسپلازی دهانه ی رحم رخ داده باشد، از روش های درمانی LEEP و غیره استفاده خواهد شد. در مورد نوع تبخال تناسلی، شیوه های درمانی جراحی و غیر جراحی وجود دارد که حتما باید به آن رسیدگی گردد که در مطالب قبلی به طور کامل بررسی کردیم.

زگیل تناسلی

راه های پیشگیری:

به توصیه ی دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان و زایمان تهران، چندین شیوه برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد به عنوان مثال توصیه می شود همیشه در روابط جنسی خود از کاندوم استفاده کنید. در چکاپ های پزشکی، تست های پاپ اسمیر و یا کولپوسکوپی نیز انجام شود. حتی استفاده از آمپول گارداسیل نیز در برخی موارد توسط پزشکان توصیه می شود یک نوع واکسن است تا در برابر برخی تیپ های این بیماری ویروسی مصون بمانید.
در رابطه با نوع تبخال تناسلی نیز استفاده از کاندوم همیشه توصیه می شود ضمن اینکه باید شیوه های گفته شده در این مقاله را نیز رعایت کرد که در عناوین قبلی به طور کامل ذکر شدند.

لابیاپلاستی

در این مطلب به طور کامل به معرفی بیماری ویروسی نسبتا شایع تبخال تناسلی در زنان پرداختیم که نسبتا نیز شایع است و هنگام بروز علائم و نشانه ها باید فورا برای تشخیص و درمان به متخصص امور زنان مراجعه نمود تا شیوه ی درمانی لازم تجویز شود. این نکته ی مهم را در ذهن داشته باشید که این بیماری ویروسی درمان قطعی که به طور کامل آن را ریشه کن کند ندارد پس به هیچ وجه به صورت خودسرانه اقدام به مصرف دارو مخصوصا آنتی بیوتیک نکنید چرا که آنتی بیوتیک ها بر روی ویروس ها بی اثر هستند و تشخیص صحیح زگیل تناسلی از تبخال تناسلی نیز بسیار مهم است.

راه‌‌‌‌‌های ارتباطی با دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زیبایی زنان در شهرک غرب:

22074065 – 09370786637

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065