آیا ورم بعد از لابیاپلاستی طبیعی است؟

آیا ورم بعد از لابیاپلاستی طبیعی است؟

39 0

آیا ورم بعد از لابیاپلاستی طبیعی است؟

لابیاپلاستی نوعی عمل زیبایی برای کاهش یا افزایش اندازه لابیاها (چین‎های پوستی که اطراف دهانه واژن را گرفته‎اند) است. معمولا این روش برای بهبود ظاهر لابیاها، کاهش ناراحتی جسمی در هنگام برقراری رابطه جنسی و انجام فعالیت بدنی و پیشگیری از عفونت مکرر اندام تناسلی زنان انجام می‎شود.

دو نوع لابیا یا عنوان لابیا مینور و لابیا ماژور وجود دارد. چین‌های گوشتی بیرونی لابیا ماژور هستند که از بخش خارجی اندام‌های تناسلی محافظت می‌کنند و بعد از بلوغ با موهای زائد پوشیده می‌شوند. چین‎های پوستی داخلی لابیا مینور هستند که از دهانه واژن و مجرای ادرار محافظت می‎کنند.

در هنگام جراحی لابیاپلاستی، پزشک شما ممکن است برای کاهش اندازه مقداری از بافت لابیا را جدا کند یا برای افزایش سایز به آن یک ماده پرکننده یا چربی تزریق کند یا به کمک پیوند بافت شکل ظاهری آن را بازسازی کند. می‌توانید بلافاصله پس از عمل به خانه بازگردید تا دوران نقاهت خود را آغاز کنید.

لابیاپلاستی مانند سایر روش‌های جوانسازی واژن، با عوارض جانبی مانند درد، تورم، قرمزی، کبودی، خونریزی خفیف و خروج ترشحات از محل برش همراه است. اگرچه تورم یکی از عوارض طبیعی جراحی لابیاپلاستی است اما نمی‌توان انکار کرد که تا زمان رفع کامل آن امکان انجام فعالیت بدنی، برقراری رابطه جنسی، استفاده از تامپون و پوشیدن لباس‌های تنگ وجود ندارد. در ادامه به این مساله خواهیم پرداخت.

علت ورم بعد از لابیاپلاستی چیست؟

آیا ورم بعد از لابیاپلاستی طبیعی است؟

در واقع ورم بعد از لابیاپلاستی به این دلیل اتفاق می‌افتد که بدن سلول‌های التهابی را به ناحیه تحت جراحی هدایت می‌کند تا باکتری‌ها و سایر سموم از بین بروند. این کار به جلوگیری از بروز عفونت در حین بهبود بافت کمک می‌کند.

مدت زمانی‌که طول می‌کشد تا التهاب و تورم کاهش یابد، می‌تواند در بیماران مختلف متفاوت باشد. اگرچه بعد از گذشت یک هفته شدت آن کم می‌شود اما تجربه نشان داده است که برای بهبود کامل آن نیاز به گذشت 6 تا 8 هفته است. مطمانا توجه به دستورالعمل‌های بعد از عمل که توسط جراح ارائه می‌شود، می‌تواند این روند را تسریع کند.

پزشکان استفاده از کمپرس سرد یا مصرف برخی داروها را برای کاهش تورم توصیه می‌کنند. پوشیدن لباس‌های زیر و شلوارهای گشاد در طول دوران نقاهت واقعا موثر است. علاوه‌براین، استفاده از بالش دونات برای کاهش فشار و ناراحتی ناشی از تورم مفید خواهد بود.

ورم بعد از لابیاپلاستی چقدر طول می‌کشد؟

در ادامه به چگونگی روند معمول بهبود ورم پس از لابیاپلاستی اشاره خواهیم کرد.

روز اول

پس از انجام این روش، مدتی را در کلینیک سپری می‌کنید تا زمانی‌که به اندازه کافی برای ترک آن احساس راحتی کنید. قبل از رفتن، جراح راهنمایی‌های لازم در زمینه مراقبت‌های بعد از جراحی و داروهایی‌که ممکن است نیاز داشته باشید به شما ارائه می‌دهد.

ممکن است متوجه بروز تورم، ناراحتی و حتی سوزش هنگام ادرار کردن شوید. این مساله طبیعی و موقتی است و با بهبودی محل برش‌ فروکش می‌کند.

روز دوم و سوم

ممکن است در چند روز اول متوجه افزایش تورم شوید. نگران نباشید، بدن شما برای بهبود نیاز به نشان دادن چنین واکنشی دارد. البته در صورت تورم بیش‌ازحد و غیرقابل تحمل و بدتر شدن شدت درد باید به جراح خود اطلاع دهید.

روز سوم تا هفتم

بعد از گذشت یک هفته احتمالا متوجه کاهش میزان اندکی از تورم، درد و ناراحتی خواهید شد. به‌همین‌دلیل، می‌توانید تحت نظر پزشک دوز دارو مسکن و ضدالتهاب خود را کاهش دهید.

روز هفتم تا چهاردهم

با کاهش بیشتر تورم بعد از گذشت دو هفته، می‌توانید به فعالیت‌های سبک روزانه، محل کار یا دانشگاه بازگردید. البته هنوز زمینه انجام تمرینات ورزشی حرفه‌ای و برقراری رابطه جنسی برای شما فراهم نیست.

آیا ورم بعد از لابیاپلاستی طبیعی است؟

روز چهاردهم تا بیست‌ویکم

وقتی به هفته سوم می‌رسید، دیگر شدت عوارض به‌خصوص تورم به‌حدی کم می‌شود که ظاهر اندام تناسلی تقریبا قابل تشخیص است. درد شما به‌ میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و ممکن است به‌همین‌دلیل احساس کنید که برای انجام فعالیت بدنی بیشتر آماده هستید. اما به یاد داشته باشید، بهبودی کامل شش هفته طول می‌کشد و تا آن زمان اجازه فعالیت بدنی شدید ندارید. زیرا اصطکاک زیاد می‌تواند باعث تاخیر در بهبود زخم شود.

پیشنهاد می‌کنیم از هفته سوم پیاده‌روی روزانه را از سر بگیرید، زیرا با افزایش خونرسانی به تسریع فرآیند بهبودی کمک می‌کند. اگر از بخیه‌های قابل جذب استفاده شده باشد، باید در هفته سوم شروع به ناپدید شدن کنند. احساس خارش در این محل طبیعی و حفظ بهداشت آن همچنان ضروری است.

روز بیست‌ویکم تا سی‌ودوم

در هفته ششم یا هشتم دیگر بخیه‌ها به طور کامل حل‌شده و برش‌ها ترمیم می‌شوند. اکنون تورم باید به میزان قابل توجهی کاهش یافته باشد، البته در برخی از بیماران ممکن است تا 12 هفته طول بکشد. مراجعه به پزشک در این زمان برای معاینه و اطمینان از بهبود کامل ضروری است.

چگونه ورم بعد از لابیاپلاستی را کاهش دهیم؟

آیا ورم بعد از لابیاپلاستی طبیعی است؟

معمولا در دستورالعمل ارائه‌شده توسط پزشک، به راهکارهای زیر برای کاهش تورم اشاره می‌شود.

استفاده از کمپرس سرد

پس از عمل لابیاپلاستی، قرار دادن یک کمپرس سرد می‌تواند به کنترل درد و تسکین تورم کمک کند. برای جلوگیری از آسیب پوستی، بهتر است کمپرس را در یک حوله نازک بپیچید. نباید در هر بار بیش از 15 دقیقه از آن استفاده کنید.

اجتناب از برقراری رابطه جنسی

تا 8 هفته بعد از عمل نمی‌توانید رابطه جنسی داشته باشید. زیرا رابطه جنسی با ایجاد اصطکاک می‌تواند منجر به پاره شدن بخیه‌ها شود. همچنین ممکن است باکتری‌ها را به محل برش منتقل کند. چنین خطراتی در افزایش تورم و مدت زمان بهبودی موثر هستند.

اجتناب از اپیلاسیون یا اصلاح موهای زائد اندام تناسلی

تا 8 هفته بعد از لابیاپلاستی نباید ناحیه مورد نظر را اصلاح یا اپیلاسیون کنید. توجه به این مساله به برش‌های ایجادشده در اثر لابیاپلاستی زمان کافی برای بهبودی می‌دهد.

مصرف منظم داروهای ضددرد و ضدالتهاب تجویزشده توسط پزشک

پس از عمل لابیاپلاستی، پزشک داروهای مسکن را برای شما تجویز می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند تا درد و ناراحتی خود را مدیریت کنید. سعی کنید طبق دستورالعمل‌ پزشک و به‌صورت منظم داروهای ضدالتهاب را برای تسکین سریع‌تر تورم مصرف کنید.

اجتناب از پوشیدن لباس زیر یا شلوار تنگ

پوشیدن لباس زیر یا شلوار تنگ زمینه بروز عفونت و افزایش اصطکاک در محل جراحی را فراهم می‌کند. اکثر پزشکان توصیه می‌کنند تا شش هفته اول پس از لابیاپلاستی از پوشیدن لباس‌های تنگ مانند شلوار جین خودداری کنید. در زمان بروز پریودی نیز به‌جای تامپون از نوار بهداشتی نرم و پنبه‌ای استفاده کنید.

سخن آخر

بسیاری از خانم‌ها لابیاپلاستی را به‌عنوان یک روش ارزشمند به حساب می‌آورند که توانسته کیفیت زندگی آن‌ها را بهبود بخشد، حتی با وجود چندین هفته تورم بعد از آن! این مساله می‌تواند به‌دلیل آثار زیبایی‌شناختی آن باشد. مطمانا مشورت با پزشک می‌تواند کمک زیادی به شما در کاهش عوارض طبیعی و موقت لابیاپلاستی کند.

منابع:

https://centreforsurgery.com/how-to-reduce-labiaplasty-swelling/#:~:text=Swelling%20of%20the%20labia%20minora,infection%20while%20the%20tissue%20heals.

https://www.verywellhealth.com/what-to-expect-after-labiaplasty-week-3-2709836

https://www.yetkinbayer.com/en/swelling-after-labiaplasty.html

https://sskplasticsurgery.com/blog/when-will-swelling-go-down-after-labiaplasty-surgery

https://drturner.com.au/blogs/recovery-after-labiaplasty-top-tips-and-timeline-after-labia-surgery/

دیدگاه خود را بنویسید

تماس مستقیم 02122074065