تعیین جنسیت جنین به روش IUI

توجه: سونوگرافی برای کلیه بیماران رایگان می باشد

تعیین جنسیت جنین به روش IUI

تعیین جنسیت جنین به روش IUI

تعيين جنسيت جنين همواره در طول ساليان سال از روياهاي دست نيافتني انسانها به شمار مي رفته است، همانطور که امروزه به کمک تکنيک هاي جديد علم پزشکي، بسياري از روياها و آرزوهاي انسان محقق شده، تعین جنسیت جنین نیز مستثنی نبوده و در ايران نيز همپاي ساير کشورهاي پيشرفته، توانايي انجام اين کار فراهم شده است. امروزه تقریبا جداسازی اسپرم های X واز هم با روشها و تکنیکهای مختلفی امکان پذیر می باشد که البته حتی در بهترین حالت نیز اطمينان صددرصد وجود نداشته و تنها می توان 60 _70 درصد اسپرم مورد نظر را جدا کرده و جنسیت خاص مد نظر والدین را محقق کرد.

تکنیک هایی که برای جداسازی در روش IUI  می توان از آنها استفاده کرد شامل:

 

روش اريكسون

 

در اين روش اسپرم‌هاي پسرسازي كه با سرعت بيشتري نسبت به اسپرم‌هاي دخترساز حركت مي‌كنند، از هم جدا مي‌شوند وبنا به جنسيت مورد نظر والدين اسپرم‌هاي توليد كننده جنس مورد نظر به روش IUI وارد بدن مادرمي‌شوند
 

نحوه انجام:

اساس اين روش براين پايه است كه نمونه اسپرم روي لايه‌ سيالي،  چسب مانند در لوله آزمايش   ريخته مي‌شود. تمام اسپرم‌هاي نمونه به سمت پايين لوله شنا مي‌كنند اما اسپرم‌هاي توليد كننده پسر با سرعت بيشتر و زمان كوتاه‌تري به انتهاي لوله آزمايش مي‌رسند و به اين ترتيب متخصص مي‌تواند اسپرم‌هاي مورد نظر را جدا كند.

ميزان موفقيت:

اگرجنسيت مورد نظر پسر باشد، حدود 65 درصد

اگر جنسيت مورد نظر دختر باشد 75 درصد

مزايا:

نسبت به روش‌هاي گفته شده ارزان‌تر است.

نيازي به جراحي تهاجمي ندارد.

نسبتا ً ايمن و بي‌خطر است.

معايب:

هيچ تضميني براي موفقيت آميز بودن اين روش وجود ندارد. عده‌اي از متخصصان مي‌گويند احتمال موفقيت حدود 60_70 درصد است.

     روشIUI  ممكن است برای يك بارداري موفق، چند مرحله نياز به انجام داشته باشد.

 

روش  استفاده از شیب غلظتی ناپیوسته

این روش برای کسانی استفاده می شود که نمونه اسپرم آنها دارای تعداد زیادی سلول های سرگرد، ذرات ریز بوده و یا دارای خاصیت چسبندگی بالایی باشد اما غلظت و تحرک نمونه، طبیعی گزارش شود. در این روش از دو محیط upper و lower استفاده کرده تا یک محیط 2 فازی درون لوله مخروطی(conical) تشکیل شود، سپس اسپرم  خام را بر روی آن به آرامی اضافه می کنند بطوری که یک لایه ضخیم اسپرم روی فاز بالایی تشکیل شود. سپس آن را سانتریفیوژ کرده تا انواع سلول های مرده و لخته ها و... در میان فازها به دام افتاده و از اسپرم های سالم جدا شوند. به وسیله یک پیپت اسپرم ها را از ته لوله برداشته و 2 مرتبه شستشو داده (سانتریفیوژ) و در نهایت مرحله آخر رسوب اسپرم حاصله را با کمی از محلول شستشو به مدت کوتاهی در یک جای ساکن قرار داده تا اسپرمها به سمت بالا حرکت کنند، اسپرم های تولید کننده Y با سرعت بیشتری به سمت بالا رفته و در سطح قرار می گیرند. در این روش مهارت فرد متخصص در جداسازی  حائز اهمیت است.

    مزایا:

 

    این روش درواقع همان روش IUI بوده و کار اضافی زمان بری انجام نمی شود.

 


  • آدرس: تهران-شهرک غرب-بلوارفرحزادی-18متری مطهری-پلاک 168-بالای داروخانه دکترمشرف-
  •  تلفن 22074065 -- 09370786637
  •  ایمیل v_yousefian@yahoo.com