ترشحات واژن: قسمت دوم (رنگ و نوع ترشحات)

توجه: سونوگرافی برای کلیه بیماران رایگان می باشد

ترشحات واژن: قسمت دوم (رنگ و نوع ترشحات)

ترشحات واژن

انواع و رنگ ترشحات واژن

انواع مختلفی از ترشحات واژن وجود دارد که بر اساس رنگ و سازگاری آنها گروه بندی می شوند.  چند نوع از آنها طبیعی است، اما برخی دیگر ممکن است نشانه ای از وضعیتی باشد که نیاز به درمان دارد.  آنچه که رنگ نشان می دهد بستگی به موارد دیگری نیز دارد. جداسازی رنگ به تنهایی سخت است، زیرا حتی تخلیه سفید ممکن است غیرطبیعی باشد، بسته به اینکه چه چیز دیگری برای بیمار اتفاق می افتد.  هیچ راهی برای تشخیص بر اساس رنگ به تنهایی  وجود ندارد، اما شما باید عوامل خاصی مانند سن، رفتار، چرخه قاعدگی و سایر علائم را در نظر بگیرید.  اما اساسا، رنگها میتوانند به این معنی باشند:

تخلیه سفید

لزوما غیر طبیعی نیست. کمی تخلیه سفید، به ویژه در شروع یا پایان دوره قاعدگی، طبیعی است. با  این حال، اگر تخلیه با خارش همراه شود و یا اگر به صورت بافت پنیری باشد، می تواند به این معنی باشد که یک عفونت مخمر وجود دارد. یک ترشح سفید شیری می تواند نشانه ی هر چیزی از عادی تا نشانگر عفونت باشد، بسته به اینکه آیا چیز دیگری در حال انجام است، مانند خارش، بوی خاص یا درد لگنی.  اگر یکی از این علائم دیگر باشد، می تواند نشانه ای از واژینوز باکتریایی یا STII باشد.

تمیز و مرطوب

گاهی اوقات یک زن ممکن است یک تخلیه واضح و آبی داشته باشد. این کاملا طبیعی است و می تواند در هر زمانی از ماه رخ دهد.  این ممکن است پس از پیاده روی بسیار سنگین باشد.

تمیز و کش دار

هنگامی که تخلیه شما تمیز و کش دار است یا مانند مخاطی شبیه آب به نظر می رسد ، این نشانه ای است که احتمالا تخمک گذاری می کنید.  این تخلیه سالم و کاملا طبیعی است.

تخلیه قهوه ای یا خونین

اگر یک زن دچار ترشحات قهوه ای در هنگام قاعدگی یا نزدیک به انتهای یک دوره قاعدگی باشد، ممکن است طبیعی باشد تخلیه اواخر دوره می تواند قرمز به نظر برسد.  این احتمالا تخلیه خون است. در برخی موارد، تخمک گذاری خونریزی کمی ایجاد می کند که در صورت مخلوط شدن با  ترشحات طبیعی واژن باعث ترشح قهوه ای می شود.

شما همچنین ممکن است یک تخلیه خونی بین دوره هایتان داشته باشید.  بسته به زمانی که این موضوع اتفاق می افتد، اگر شما تجربه لکه دیدن در زمان طبیعی دوره ی خود را داشته باشید و در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، می تواند نشانه ای از بارداری شما باشد. این ترشحات در مرحله اولیه حاملگی می تواند نشانه سقط جنین باشد.

بنابراین، اگر این اتفاق بیفتد و در زمان نامناسب ترشحات قهوه ای یا خونین داشتید، باید یک متخصص زنان را ببینید. همچنین اگر بعد از یائسگی باشد، ممکن است نشانه سرطان بالقوه اندامهای زنانه باشد.  در موارد غیر معمول، تخلیه قهوه ای یا خونریزی می تواند نشانه ای از سرطان پیشرفته گردن رحم باشد. به همین دلیل مهم است که هر ساله خود را چک کنید، به طوری که متخصص زنان شما را برای ناهنجاری های گردنی بررسی کنید.

تخلیه زرد

این نیز می تواند طبیعی باشد، اما به طور بالقوه می تواند علامتی از عفونت باشد. به طور کلی، هنگامی که یک تخلیه زرد حجیم است، و یا زمانی که دارای بوی بد است غیر طبیعی است.  این  شکل تخلیه ممکن است نشانه ای از عفونت شناخته شده به عنوان تریکومونایز است، که اغلب از طریق مقاربت جنسی منتقل می شود.  اگر چه بسیاری از زنان مبتلا به کلامیدیا یا گونوره هیچ نشانه  ای ندارند، ولی ممکن است کسانی هم این نوع از تخلیه را تجربه می کنند.

تخلیه سبز

معمولا غیر عادی و نشانگر عفونت است. تخلیه زرد یا سبز تیره و غلیظ و بد بو طبیعی نیست و می تواند نشانه ای از بیماری های منتقله از راه جنسی مانند تریکومونیا باشد.


  • آدرس: تهران-شهرک غرب-بلوارفرحزادی-18متری مطهری-پلاک 168-بالای داروخانه دکترمشرف-
  •  تلفن 22074065 -- 09370786637
  •  ایمیل v_yousefian@yahoo.com