دلایل و درمان نازایی و ناباروری

توجه: سونوگرافی برای کلیه بیماران رایگان می باشد

دلایل و درمان نازایی و ناباروری

نازایی و ناباروری

نازایی و ناباروری

يكى از مهمترين مشكلات شناخته شده توسط سازمان بهداشت جهانى نابارورى مى باشد. آمارهاى موجود نشان مى دهد كه حدود ١٠ تا ١٥ درصد از همسران در سنين بارورى با مشكل نابارورى رو به رو هستند. از آنجا كه بيماران نابارور مانند افراد عادى به طور طبيعى توانايى توليد مثل و فرزندآورى را ندارند، خانواده ى خود را كامل نمى دانند و اين مسئله باعث إيجاد استرس ها و تلخ كامى در زندگى افراد مى شود. زوجين نابارور علاوه بر مسئله ى زيستى با مشكلات روحى و اجتماعى خاصى دست به گريبان هستند كه اين خود موجب بحران در سلامت روان آنها خواهد شد.

علل نازایی

نازايى علل گوناگونى دارد كه حدود ٣٠ درصد آنها مربوط به مشكلات زنان و ٣٠ درصد هم مشكلات مردان مى باشد و البته ٤٠ درصد از مشكلات مربوط به هر دو زوج است. در مواردى هم نازايى بدون هيچ دليل مشخصى اتفاق مي افتد

ناباروری در مردان

در مورد مردان عوامل بروز نابارورى شامل مواردى از اين دست هستند: ديابت، سابقه ضربه به بيضه ها يا چرخش آنها، بلوغ زودرس يا دير رس، داروهاى مورد استفاده، ترميم فتق، مصرف بيش از حد الكل و مصرف مواد مخدر و دخانيات، بيضه پايين نيامده، قرار گرفتن اندام تناسلى در معرض دماى بالا، قرار گرفتن بدن در معرض مواد سمى مانند مس، أكسيد اتيلن، كلريد وينيل، كاديوم و جيوه، مواد راديى اكتيو و اشعه هاى مضر، ابتلا به عفونت پروستات يا اندام تناسلى و ... .
براى تشخيص نابارورى مردان از معاينات و آزمايش هاى تخصصى استفاده مى شود. آزمايش هاى مربوط به منى در زمان هاى مختلف براى بررسى فاكتور هاى لازم مانند حجم و قوام منى، تعداد، شكل و حركت اسپرم ها انجام مى شود. همچنين انجام سونوگرافى براى تعيين واريكوسل و ساير مشكلات ساختمانى بيضه از اقدامات لازم مى باشد.
خوشبختانه بعضى از مشكلات نابارورى در مردان قابل درمان مى باشد و لاپاروسكوپى يكى از روش هاى موثر و بى ضرر براى درمان نابارورى بالغين است كه در مباحث آينده به آن خواهيم پرداخت

ناباروری در زنان

در مورد زنان نيز عوامل مهم و موثر در باردارى مى توانند شامل مواردى از اين دست باشند: دوره ى تخمك گذارى، ريتم صحيح عادت ماهانه، دماى پايه اى بدن، مسائل مربوط به تخمدان، لوله رحم و واژن و البته وجود بافت رحم در جايى ديگر به جز رحم كه اندومتريوز نام دارد. اين اختلالات را در چهار دسته مهم شرح مى دهيم.
اختلالات مربوط به تخمك گذارى كه از شايع ترين دلايل نابارورى است و تقريبا در ٤٠ درصد از نازايى ها نقش دارد. اين اختلال مى تواند دلايل ژنتيكى داشته باشد، در خانواده هايى با سابقه ى وجود ديابت و همچنين در افراد داراى اضافه وزن، بيشتر به چشم مى خورد. عدم تحرك و وجود قند زاد در رژيم غذايى به شيوع اين مشكل مى انجامد. وجود تأخير در دوره ى ماهانه خانم ها و داشتن سيكل هاى ٤٠ روزه تا دو ماهه مى تواند از ابتلا به اين بيمارى خبر بدهد. با أين حال مى توان اميدوار بود به اينكه اين مشكل در ٩٠ درصد موارد قابل درمان است و با تغيير سبك زندگى و البته دارو درمانى برطرف مى شود.
مشكلات ديگرى كه به اختلالات لوله اى موسوم هستند به دليل انسداد لوله ها پيش مى آيند. عفونت هاى لگنى و بيمارى هاى آندومتريوز موجب چسبندگى لوله ها و در نتيجه بسته شدن آنها مى شود. اين عفونت ها ممكن است در دوران مجردى إيجاد شود و مدتى پس از ازدواج با پيگيرى دليل نابارورى تشخيص داده شود. در اين اختلالات معمولاً درمان دارويى مؤثر واقع نمى شود و بيماران به جراحى نياز دارند. در بعضى موارد نيز از كاشت جنين استفاده مى شود.
اختلالات هورمونى نيز تقريباً ٢٠ درصد از نازايى ها را موجب مى شوند. اگر هورمون هاى غده ى تيروئيد و هورمون هايى مثل پرولاكتين دچار اختلال شوند در تخمك گذارى و در نتيجه بارورى اختلال إيجاد مى شود. دارودرمانى در اين موارد مورد استفاده قرار مى گيرد.

با پیشرفت علم و تکنولوژی و ابداع روش های نوین درمان ناباروری مانند تلقیح داخل رحمی اسپرم IUI و لقاح خارج رحمی IVF میکرواینجکشن و سایر موارد درمانی، اگر چه پنجره امیدی پیش روی زوج های نابارور گشوده شده است ولی از طرفی آنان را وادار می نماید که دوره درمان بیشتر و طولانی تری را تجربه کنند.

ناباروری بی علت!

در ميان زوج هاى نابارور ١٠ درصد همسران پس از بررسى به هيچ علت مشخصى نمى رسند. پس از انجام آزمايش ها و بررسى هاى لازم ديده مى شود كه با وجود سلامت كامل در هر دو نفر باز هم باردارى صورت نمى گيرد. اين نابارورى بى دليل است و ممكن است برطرف شود ولى اگر به مدتى طولانى ادامه يابد كاشت جنين مى تواند گزينه ى مناسبى باشد.

http://www.dr-vidayousefian.com/


  • آدرس: تهران-شهرک غرب-بلوارفرحزادی-18متری مطهری-پلاک 168-بالای داروخانه دکترمشرف-
  •  تلفن 22074065 -- 09370786637
  •  ایمیل v_yousefian@yahoo.com