مشکل جنسی شایع خانم ها!

توجه: سونوگرافی برای کلیه بیماران رایگان می باشد

مشکل جنسی شایع خانم ها!

وسط آجیل خوری، یک بادام یا تخمه تلخ زیر زبان تان رفته تا به حال؟ یا شده گرسنه باشید و سر سفره بنشینید به نیت دلی از یک غذای چرب درآوردن و اولین لقمه را که خوردید، از شوری غذا حال تان بد شود؟ درست وقتی لذت را انتظار می کشیم، اگر رنج و درد به جایش بنشیند، بدترین اتفاق دنیا افتاده. تلخی همیشه تلخی است، اما وقتی جای شیرینی بنشیند، می شود زهر هلاهل.

 

درد هنگام رابطه زناشویی در خانم ها مشکلی که پزشکان به آن «دیسپارونی» می گویند مصداق همان زهر هلاهل است. تحقیقات در کشورهای غربی نشان داده شیوع لحظه ای آن در جمعیت عمومی زنان حدود ۱۰ درصد است. در زنان ۲۰ تا ۳۰ سال، ۱۳ درصد می شود و در زنان ۵۰ تا ۶۰ سال ۷ درصد. اما اگر از متخصصان بپرسید، خیلی های شان می گویند در ایران، شاید بیش از نیمی از زنان در دوره ای از زندگی شان این نشانه را تجربه کرده باشند.ازطرفی گفته می شود در ایران، بیش از نیمی از طلاق ها ریشه در مشکلات جنسی دارد.

 

حاصل مقاربت های دردناکی که اغلب به دلیل ناآگاهی از قابل درمان بودن آن یا شرم از بازگویی آن حتی با همسر، مثل یک راز در سینه یک زن می ماند، گاهی می شود سردی روابط زناشویی و گاه طلاق و این در حالی است که با کمک یک مشاور سلامت جنسی می توان این بیماری را درمان کرد.

 

دیسپارونی (Dyspareunia) را فرهنگستان زبان فارسی ترجمه کرده: دش آمیزی. دش را هم از کلمه دشوار گرفته اند. در اصطلاح پزشکی، به زنی که هنگام نزدیکی درد دارد و از رابطه زناشویی لذت نمی برد، می گویند «دیسپارونی» دارد.

 

 

دلایل ایجاد این مشکل البته بسیار متنوع است؛ از علل ارگانیک مثل تنگی واژن گرفته تا علل روانی مثل واژینیسموس یا همان انقباض غیرارادی عضلات واژن. متخصصان می گویند دیسپارونی در خانم های ایرانی بسیار شایع است و بعضی ها حتی شیوع آن را حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد ذکر می کنند، اما متاسفانه بیشتر خانم ها برای درمان به پزشک مراجعه نمی کنند.

 

درد گاهی از نخستین رابطه جنسی شروع می شود، گاهی بعدها و به دنبال ایجاد یک مشکل جسمی یا روانی ایجاد می شود و گاهی هم به علت کاهش سطح هورمون ها در سنین بالاتر.

 

معلوم است که نوع اول، بیشتر خانم های جوان را گرفتار می کند؛ مخصوصا در کشور ما به دلیل وجود مسائل فرهنگی، خجالت، ترس و ابهام در مورد روابط جنسی شایع تر است. درواقع ترس از درد و پاره شدن پرده بکارت و انقباضات کف لگن از یک طرف و نابلد بودن و عجول بودن همسر از طرف دیگر، گاهی باعث می شود نخستین روابط بعد از ازدواج به سختی صورت بگیرد. گاهی توصیه می کنند خانم ها در اولین روابط از ژل های بی حس کننده و روان کننده استفاده کنند، اما راه حل اصلی، مشاوره قبل از ازدواج است؛ اتفاقی که بیشتر وقت ها نمی افتد.

 

چرا مقاربت دردناک می شود؟

 

دیسپارونی علاوه بر اینکه می تواند بر اثر عوامل روحی، استرس و اضطراب ایجاد شود، دلایل فیزیکی زیادی هم دارد که با رفع آنها درد مقاربت نیز برطرف می شود، مثلا گاهی ممکن است پرده بکارت بعد از رابطه سالم بماند و هر بار درد ایجاد کند که در این صورت باید با کمک جراحی برداشته شود. در بعضی موارد نادر هم ممکن است در واژن پرده هایی به صورت طولی یا عرضی وجود داشته باشد و موقع نزدیکی ایجاد درد کند که در این موارد هم باید پرده ها با جراحی برداشته شوند. این یعنی در اولین قدم، باید معاینه توسط متخصص زنان صورت بگیرد.

 

اما گاهی هم هیچ مانع فیزیکی ای وجود ندارد و «واژینیسموس» وجود دارد یعنی انقباض غیرارادی عضلات واژن که مانع دخول می شود. واژینیسموس معمولا زمینه روانی دارد و باید زیر نظر مشاور روانشناس درمان شود.

 

البته متخصصان زنان گاهی برای رفع این انقباضات و همچنین تنگی جدار واژن از تزریق بوتاکس هم استفاده می کنند و فلج کردن این عضلات باعث می شود رابطه با درد کمتری همراه باشد، اما معلوم نیست که بعد از چند ماه که تاثیر بوتاکس کمتر شد مشکل دوباره عود نکند.

 

درد گاهی با بچه می آید!

 

دیسپارونی و انقباضات کف لگن حین بارداری هم معمولا علل روانی دارد و به دنبال ترس از آسیب دیدن جنین اتفاق می افتد. همین طور بعد از زایمان و موقع شیردهی هم به دلیل بالا بودن سطح پرولاکتین، ترشح هورمون استروژن کاهش پیدا می کند و مخاط واژن مانند دوران یائسگی خشک می شود. خانم ها در این دوران هم معمولا دیسپارونی را تجربه می کنند که در این موارد استفاده از ژل های لغزنده توصیه می شود.

 

اگر فرزند دختر باشد می توان به مدت محدود و تحت نظر پزشک از کرم های واژینال حاوی استروژن هم استفاده کرد. البته دیسپارونی بعد از زایمان و سزارین به ندرت می تواند نشانه یک وضعیت خطرناک باشد به خصوص امروزه که عوارض بعد از زایمان بسیار کمتر شده است.

 

در خانم های سن بالا رایج تر است؟

 

از حدود ۴۵ سالگی به بعد با نزدیک شدن به یائسگی، ترشح هورمون استروژن کاهش پیدا می کند و خشکی و درد هنگام مقاربت و واژینیسموس بیشتر می شود. در این موارد اگر سطح هورمون ها کاهش چشمگیری داشته باشد باید آنها را با هورمون های خارجی جایگزین کنیم؛ کاری که پزشکان به آن HRT می گویند. همین طور می شود از ژل ها یا قرص های مخصوص هورمونی در داخل واژن استفاده کرد.

 

اما بعد از ۷۰ سالگی به خصوص اگر فرد زایمان طبیعی نکرده باشد، دچار تنگی شدید واژن و دیسپارونی می شود و مخصوصا اگر خانم ها عمل افتادگی مثانه و مقعد انجام داده باشند، این اتفاق بیشتر می افتد. البته همه اینها زیر نظر متخصص زنان قابل درمان است.

 

آیا با سرطان ربط دارد؟

 

به عنوان یک اصل، اگر مقاربت با درد و خونریزی همراه باشد باید حتما به متخصص زنان مراجعه کرد تا از لحاظ سرطان های دهانه رحم بررسی صورت بگیرد. در بعضی موارد نادر سرطان های واژن هم می توانند باعث دیسپارونی شوند. درواقع هرجور تومور یا بدخیمی در کف لگن، روده، مثانه، رحم، واژن و. . . می تواند با دیسپارونی همراه باشد.

 

 

وجود «مول» یا بچه خوره در ناحیه واژن هم یکی دیگر از دلایل درد هنگام مقاربت است. در این بیماری به جای تشکیل جنین و جفت در رحم مادر، تنها بافتی از جنس جفت به وجود می آید که می تواند ترشح خونی یا غیرخونی داشته باشد، البته این مورد خیلی شایع نیست. تومورهای قسمت پایین دستگاه گوارش هم می توانند باعث دیسپارونی شوند.


  • آدرس: تهران-شهرک غرب-بلوارفرحزادی-18متری مطهری-پلاک 168-بالای داروخانه دکترمشرف-
  •  تلفن 22074065 -- 09370786637
  •  ایمیل v_yousefian@yahoo.com