Test
Test

لیپوساکشن چیست؟ ( لیپوماتیک بعد از سزارین )

لیپوماتیک بعد از سزارین : بهتر است در ابتدا با عمل لیپوساکشن آشنا شویم. عملی که جایگاه دوم در بین جراحی های زیبایی را دارد و در واقع هدف از آن خروج چربی های اضافی زیر پوست از بدن، با استفاده از دستگاه مکش است. کارشناسان معتقدند که این عمل در واقع برای رفع چاقی خطرناک است.
بر طبق آمار حدود ۹۰ درصد از متقاضیان عمل لیپوساکشن خانم ها هستند که بیشتر در سنین ۲۰ تا ۵۰ سال قرار دارند و گمان می کنند که با انجام عمل لیپوساکشن می توانند چاقی را درمان کنند؛ در حالی که این عمل فقط اندازه دور کمر را کم می کند و عملاً تأثیر چندانی بر دیگر عوارض چاقی مانند بیماری های قلبی و دیابت ندارد و تنها یک عمل زیبایی است و هیچگاه جایگزین رژیم غذایی و ورزش نمی شود.

سزارین هم عمل جراحی دیگری است که با شکاف روی پوست شکم و عضلات زیر آن و دیواره رحم همراه است. به طور میانگین حدود ۱۰ درصد زایمان ها در جهان به روش سزارین صورت می گیرد، اما در ایران این رقم بین ۲۵ تا ۳۵ درصد است. سزارین در برخی موارد با درد فراوان همراه است.

افزایش وزن در دوران بارداری: این امر یک اتفاق طبیعی است. از آنجا که مادر برای شیردهی نیاز به کالری بیشتری دارد، پس اضافه وزن در دوران بارداری در حدود ۵-۴ کیلوگرم طبیعی است و نباید موجب نگرانی شما بشود.

مضرات انجام لیپوساکشن در حین سزارین – لیپوماتیک بعد از سزارین

پزشکان به هیچ وجه توصیه به انجام عمل لیپوساکشن در حین سزارین نمی کنند. این عمل عوارضی را برای مادر در پی دارد و گرچه ممکن است برای نوزاد مستقیماً مشکلی ایجاد نکند، اما از آنجا که باعث افزایش دوران نقاهت و نیز تحمیل دردهای بسیار به مادر می شود، می‌تواند نوزاد را در زمانی که بیشترین احتیاج به مادر دارد، مورد آسیب قرار دهد.

عوارض مهم لیپوساکشن در حین سزارین عبارتند از:

  1. بیهوشی طولانی مدت
  2. آمبولی
  3. از دست دادن خون زیاد

بهوشی طولانی مدت یکی از مشکلات انجام عمل لیپوساکشن در حین سزارین است. به طور معمول زمان لازم برای بیهوشی در عمل سزارین حدود نیم ساعت است، البته در طب جدید و به تازگی به خاطر عوارض بیهوشی، به جای آن از روش بی حسی نخاعی استفاده می شود اما برای عمل لیپوساکشن نیاز به بیهوشی دو تا سه ساعته است که عوارض خود را در پی دارد.

آمبولی و در پی آن مرگ از خطرات جدی عمل لیپوساکشن است. در دوران بارداری، جداره شکم شل شده است و پس از زایمان باید مدتی صبر کرد تا مشخص شود چه میزان چربی از بین رفته است. در صورت انجام عمل لیپوساکشن در حین سزارین به علت شل شدن جداره شکم، خطر فرستاده شدن خون و چربی به داخل عروق تشدید یافته و احتمال آمبولی و مرگ را افزایش می دهد.

از دست رفتن خون زیاد از دیگر مشکلات انجام عمل لیپوساکشن در حین سزارین است. خود عمل سزارین باعث از دست رفتن حدود ۱ لیتر خون بدن مادر می شود. با انجام عمل ساکشن این مقدار به چند لیتر افزایش پیدا می کند که خطر آفرین است.

زمان مناسب ساکشن چربی بعد از زایمان – لیپوماتیک بعد از سزارین

بهتر است برای انجام عمل لیپوساکشن حداقل ۶ ماه بعد از زایمان و یا در حالت بهتر، پس از پایان دوران شیردهی اقدام شود. مادر در دوران شیردهی نیاز به تغذیه بیشتر دارد و این امر ممکن است سبب اضافه وزنش شود. همچنین به دلیل شل بودن عضلات شکم پس از زایمان، جراح نمی داند کدام قسمت باید از چربی تخلیه شود، بنابر این احتمال دارد مجدداً چاقی برگردد.
هر چند بهترین راه برای کاهش وزن و رفع چاقی شکم، رژیم غذایی و ورزش کردن است. اعمالی که نه تنها عارضه ای در پی ندارند، بلکه برای سلامت جسمی شما و نیز کودک تان مفید است؛ زیرا شما مادری سالمتر و خوشحال تر خواهید بود که بهتر می تواند فرزندش را تربیت کند

تماس سریع

تماس با ما

تهران ، شهرک غرب ، بلوار فرحزادی ، 18 متری مطهری ، پلاک 168 ، بالای داروخانه دکتر مشرف ، طبقه اول


تلفن تماس مطب

021-22074065دنبال کنید

فعالیت ما را در شبکه های اجتماعی

اطلاع از جدیدترین مقالات و اخبارتمامی حقوق این سایت برای دکتر ویدا یوسفیان محفوظ است.

طرح و اجرا : پزشک برتر

All rights reserved for Dr. Vida Yousefian            2018-1396