Test
Test

درمان نازایی با IUI

درمان نازایی با IUI :

تلقیح مصنوعی(Artificial Insemination) فرآیندی است که در آن اسپرم ها به طور مصنوعی در داخل دستگاه تناسلی خانم ها قرار داده می شود.

مروری به درمان ناباروری به روش تلقیح داخل رحمی یا IUI

( Intrauterine Insemination)

مقدمه:

تلقیح مصنوعی (Artificial Insemination) فرآیندی است که در آن اسپرم ها به طور مصنوعی در داخل دستگاه تناسلی خانم ها قرار داده می شود. تلقیح مصنوعی بر حسب منبع اسپرم مورد استفاده ، به دو گروه کلی تقسیم شده است:

1- AIH (Artificial Insemination by Husband) : منبع اسپرم ، اسپرم های شوهر می باشد.

2- AID (Artificial Insemination by Donor) : منبع اسپرم، اسپرم های اهدایی موجود در بانک اسپرم می باشد که در مواردیکه شوهر فاقد اسپرم (آزوسپرمیک) ویا ناقل یک بیماری ژنتیکی باشد و یا زنان همجنس باز (Lesbian) و یا مادران مجرد (Single mothers ) که خواهان بچه می باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

در تقسیم بندی دیگر، بر حسب محل تلقیح ،تلقیح مصنوعی به 4 گروه تقسیم شده است:

1- تلقیح داخل واژنی ( Intra vaginal Insemination)

2- تلقیح داخل سرویکس (Intra cervical Insemination)

3- تلقیح داخل رحمی (Intra uterine Insemination)

4- تلقیح داخل توبولی ( Intra Tubular Insemination)

تلقیح داخلی رحمی یا IUI – درمان نازایی با IUI

روش تلقیح داخل رحمی، کارآترین روش در بین چهار روش فوق می باشد که در آن اسپرم های شسته شده در آزمایشگاه از طریق یک کاتتر قابل انعطاف، نازک و بسیار نرم (به نام کاتتر (TomCat به داخل رحم تزریق می شود.

موارد کاربرد IUI

IUI بیشتر در موارد ذیل مورد استفاده قرار می گیرد:

1- ناباروریهای غیر قابل توضیح ( Unexplained Infertility )

2- وجود مشکل در موکوس سرویکس: در مواقعی که موکوس سرویکس بسیار غلیظ است و اجازه عبور به اسپرم داده نمی شود می توان از IUI استفاده نمود. وجود مشکل در موکوس سرویکس را می توان در حین انجام تست PCT (Post Coital Test) مشخص نمود. زیرا در این موارد اولأ درجه موکوس سرویکس کمتر از 10 می شود، (درجه بندی موکوس سرویکس از طریق معیارهایی مثل حجم مایع سرویکس، تست سرخسی شدن (Ferning) ، تست کش آمدن(Spinbarkeit) و سلولاریتی سرویکس محاسبه می شود) ، و ثانیأ تعداد زیادی اسپرم مرده ( و یا اسپرم های با تحرک غیر پیشرونده) در هر دومنبع واژینال و سرویکال مشاهده می گردند. در صورت مشاهده چنین نتایجی در تست PCT ، انجام IUI توصیه می شود.

3- وجود اختلالات خفیف در فاکتورهای مردانه ( Male subfertility) : که به صورت آبنورمالیتی خفیف در تعداد، تحرک و مرفولوژی اسپرم ها دیده می شود.

4- وجود مشکلات مربوط به تخمک گذاری در زنان

5- وجود اختلال در عملکرد نعوظی آلت تناسلی مردان ( Erectile dysfunction )

6- وجود ناتوانی در انزال داخل واژنی توسط مرد بدلیل وجود انزال معکوس (Retrograde ejaculation ) که با مشاهده مکرر اسپرم در ادرار مشخص می شود و یا آسیب طناب نخاعی در مرد(Spinal cord injury) : در این موارد اسپرم های بازیابی شده با جراحی (Surgical sperm retrieval، به روش IUI به داخل رحم تلقیح می شود.

7- وجود آنتی اسپرم آنتی بادی (Anti sperm Antibodies) در مایع منی

موارد منع استفاده از IUI

1- وجود انسداد و یا آسیب شدید لوله های رحمی : این آسیب ها با اشعه X در رادیوگرافی لوله های رحمی که به آن Hystrosalpingogram گفته می شود تشخیص داده می شوند.

2- زنان یائسه و یا زنانی که مبتلا به نواقص تخمدانی می باشند: زنانیکه سطح AMH (Anti Mullerian Hormone ) آنها کمتر از 0.3 ng/ml و سطح Inhibin B آنها کمتر از 5 pg/ml باشد کاندید انجام IUI نمی باشند.

3- وجود اختلالات شدید در فاکتورهای مردانه

4- موارد پیشرفته اندومتریوز

5- گذشت بیش از 3 سال از ناباروری

6- وجود زخم های شدید در ناحیه لگن

عوامل موثر در موفقیت آمیز بودن IUI – درمان نازایی با IUI

1- سن زن: سن خانم دریافت کننده اسپرم به عنوان یک فاکتور مهم در موفق بودن IUI عمل می کند . بهتر است از این روش برای درمان ناباروری در زنان زیر 35 سال استفاده شود. در زنان بین 40-35 سال میزان موفقیت IUI با شیب شدید کاهش یافته و در زنان بالای 40 سال به شدت کاهش می یابد.

2- ذخیره تخمک: زنانی که ذخیره تخمک پایینی دارند ( که با اندازه گیری سطح AMH, Inhibin B ) و سونوگرافی تخمدان ها مشخص می شود) و یا زنانی که سطح FSH آنها در روز سوم قاعدگی بالا می باشد، شانس موفقیت IUI در آنها پایین می باشد.

3- کمیت و کیفیت اسپرم ها: هر چه تعداد، تحرک و مورفولوژی اسپرم ها نا مطلوب تر باشند، شانس موفقیت IUI هم کاهش می یابد. حداقل تعداد کل اسپرم های متحرک (Total Motile Sperm Counts = TMSC ) مورد نیاز جهت IUI ، یک میلیون می باشد ولی توصیه شده این حداقل از 5 میلیون بیشترباشد زیرا بر اساس مشاهدات مختلف، مواقعی که این مقدار بین 5-1 میلیون است، موفقیت IUI به طور بالقوه کاهش می یابد. میزان ایده ال TMSC 20 الی 30 میلیون می باشد.

تماس سریع

تماس با ما

تهران ، شهرک غرب ، بلوار فرحزادی ، 18 متری مطهری ، پلاک 168 ، بالای داروخانه دکتر مشرف ، طبقه اول


تلفن تماس مطب

021-22074065دنبال کنید

فعالیت ما را در شبکه های اجتماعی

اطلاع از جدیدترین مقالات و اخبارتمامی حقوق این سایت برای دکتر ویدا یوسفیان محفوظ است.

طرح و اجرا : پزشک برتر

All rights reserved for Dr. Vida Yousefian            2018-1396