Test
Test

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار : ممکن است بی اختیاری ادرار به شکل ناگهانی از بدن بانوان خارج شود ، بی اختیاری ادرار دو نوع می باشد اضطراری و استرسی

در برخی از بانوان به دلیل انجام فعالیت های بیش از اندازه بی اختیاری ادراری اتفاق می افتد ، در اثر بی اختیاری ادرار ممکن است برخی از بیماری ها نظیر بیماری مغز و اعصاب شامل سکته مغزی رخ دهد .
شایع ترین بی اختیاری ادرار نوع استرسی می باشد ، بروز این بی اختیاری بر اثر استرس فیزیکی می باشد .
استرس های فیزیکی شامل موارد زیر می تواند باشد :

1- عطسه
2- سرفه
3- بلند کردن بار
4- خندیدن
5- ورزش
دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان بیان می کنند که یبوست و اضافه وزن می تواند سبب تشدید این بیماری می شود .

بی اختیاری ادراری در هر سنی ایجاد می شود ، بی اختیاری ادرار در بانوان دو برابر مردان می باشد و تقریبا 50 درصد بانوان به این بیماری گرفتار می شوند .

دکتر ویدا یوسفیان با بیان اینکه در دوران بارداری احتمال مبتلا شدن به این مشکل افزایش می یابد اظهار کرد : دلیل بروز این مشکل ممکن است به علت فشار بزرگ شدن رحم باشد .

مهم ترین علت بی اختیاری ادراری ضعیف شدن عضلات لگن می باشد ،دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان با اشاره به این که عضلات کف لگن از عضلاتی می باشد که در ناحیه پایین لگن می باشند ، سبب حمایت ارگان های لگنی می شوند و نقش مهمی در افزایش ثبات کمر ، لگن و پایداری آنها دارند .

نگه داشتن و حفظ ادرار در مثانه از مهم ترین وظایف عضلات کف لگن می باشد .
دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان و زایمان اضافه کرد عضلات لگن وظیفه دارند که با یک انقباض ملایم و همیشگی حفظ کردن ادرار در مثانه را فراهم می کنند .

 

انجام روش های فیزیوتراپی تا حد زیادی کمک می کند که عضلات کف لگن بهبود ببخشد و سبب برطرف شدن ضعف و اختلال عملکرد عضلات کف لگن می شود ، اما در برخی از مواقع با انجام روش های فیزیوتراپی نمی توان مشکلات بی اختیاری ادراری را برطرف نمود در این صورت با استفاده از لیزر مونالیزا می توان در کمترین زمان و به روش ایمن مشکل را حل نمود .
دکتر ویدا یوسفیان جراح و متخصص زنان در ادامه گفت باید قبل از لیزر درمانی باید عضلات را ارزیابی نمود سپس به درمان پرداخته شود .
پس از اینکه معاینه صورت گرفت وپزشک تشخیص داد که عضلات کف لگن مختل شده است ، با استفاده از لیزر مونالیزا می توان بهبودی و تقویت عضلات لگن را فراهم کرد .

لیزر مونالیزا یک روش غیر جراحی می باشد که نیاز به دارو ندارد بسیاری از مشکلات واژن از جمله رنگ پریدگی مخاط واژن و بی اختیاری ادرار رفع می نماید .
مشکلات واژن را که در زمان یائسگی رخ می دهد و سبب شده که در مقاربت جنسی اشخاص و زندگی زناشویی آنها اختلال ایجاد شود با استفاده از لیزر مونالیزا می توان به آسانی این مشکلات را برطرف نمود .
مزایای دستگاه لیزر مونالیزا :
رفع سوزش و خارش
زیبایی
کوچک کردن لابیا
رفع مشکلات مقاربتی
رفع دردهای مقاربتی
مقاومت کردن بافت و افزایش سفتی واژن
روشن کردن پوست
رفع بی اختیاری ادرار و…
مزیت بارز لیزر مونالیزا نسبت به سایر روشها عدم نیاز به برش و یا بخیه زدن می باشد ، استفاده از این روش در کمتر از یک ساعت بوده و پس از انجام درمان نیازی به بستری شدن نمی باشد .

توصیه های دکتر ویدا یوسفیان متخصص زنان و زایمان برای بی اختیاری ادرار :

تعادل در وزن :

اضافه وزن و سنگین وزن بودن سبب وارد شدن فشار بیشتر به مثانه می شود ، رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش در این امر کمک کننده  است ، به وسیله این عوامل می توان از بی اختیاری ادرار جلوگیری کرد .

انجام ورزش های لگن :

دکتر یوسفیان توصیه می کنند که بانوان حتما ورزش های مخصوص لگن را با مشورت پزشک متخصص زنان و زایمان انجام دهند ، عضلات کف لگن باید شاملی سفت کردن و شل کردن عضلات باشد .

توجه به این نکته الزامی است که مثانه با اعصاب کف لگن مرتبط می باشد ، انجام ورزش های کف لگن می تواند به کنترل ادرار و کنترل مثانه کمک کند .

دکتر یوسفیان متخصص زنان و زایمان انجام ورش های عضلات کف لگن را در هر سنی توصیه می کند .

 در مصرف داروها احتیاط کنید :

طبق آماری که منتشر شده است مصرف حداقل 300 دارو سبب بدتر یا ایجاد شدن بی اختیاری ادرار می شود ، بنابراین مصرف هر داروی به شکل خودسرانه ممنوع می باشد و اشخاص حتما باید در مصرف دارو دقت نمایند و با مشورت پزشک به مصرف آنها بپردازند .

اگر با بی اختیاری ادرار روبرو هستید باید با پزشک مشورت نماید تا پزشک متخصص زنان و زایمان با تجویز دارو به کنترل مثانه شما کمک کند .

تغذیه و نقش آن در بی اختیاری ادرار :

افزایش فعالیت مثانه و بی اختیاری ادرار ممکن است بر اثر مصرف برخی از موارد صورت گیرد ، برخی از موادی که ممکن است سبب بی اختیاری ادرار و مثانه شوند شامل الکل ، نوشابه های سیاه می شود به طور کلی مصرف هر نوع ماده ای که در آن کافئین و یا الکل به کار رفته باشد می تواند سبب افزایش فعالیت مثانه شود .

اگر مصرف مایعات کم باشد یبوست در شخص رخ می دهد در نهایت سبب غلیظ شدن ادرار می شود ، برخی از اشخاص هم در مصرف مایعات زیادروی کرده که هر دوی این عوامل سبب بی اختیاری ادرار و تورم مثانه می شود .

دکتر یوسفیان  جراح زیبایی زنان رعایت کردن اعتدال را در هرکاری توصیه می کنند ، ایشان توصیه می کنند اشخاص روزانه هشت لیوان مایعات را در طول شبانه روز مصرف نمایند ، اگر مایعات شامل آب تازه میوه ها ، سوپ ها و آب باشد برای بدن بسیار مفید هستند .

یکی از عواملی که در بی اختیاری ادرار تاثیر گذار است زایمان طبیعی است ، بنابراین توصیه می شود همیشه ورزش لگن را هم آقایان و هم بانوان انجام دهند .

 از مصرف غذاهای تحریک کننده پرهیز کرده :

یکی دیگر از علت های بی اختیاری ادرار غذاها می باشد ، دستگاه ادرار توسط غذاهای اسیدی ، ادویه دار و کافئین دار می تواند سبب تحریک کننده دستگاه ادرار باشد .

سیگار کشیدن :

در برخی از موارد نیکوتین  و کشیدن سیگار سبب ناراحتی مثانه می شود ، سرفه مداوم یکی از علت های بی اختیاری ادرار است که در اثر کشیدن سیگار روی می دهد .

پیشگیری از عفونت های دستگاه ادرار :

یکی دیگر از علت بی اختیاری  ادرار عفونت های دستگاه ادرار است ، زیرا در اثر عفونت  حمله میکروب به مثانه رخ می دهد که این امر سبب ضعیف شدن ماهیچه های مثانه می شود .

دکتر ویدا یوسفیان توصیه می کنند قبل و پس از مقاربت جنسی شخص ادرار کند .

بزرگی پروستات :

غده پروستات در مردان زیر مثانه قرار دارد ، در اثر بزرگ شدن غده پروستات دستگاه ادرار با مشکلات زیادی روبرو می شود ف یکی از این عوارض سرطان پروستات و روی دادن بی اختیاری ادرار می باشد .

آقایانی که در به بزرگی پروستات مبتلا شده اند می توانند با انجام ورزش های ناحیه لگن تا حد بسیار زیادی به تقویت ناحیه لگن کمک کنند .

 پیشگیری از یبوست :

مصرف مواد فیبر دار و مایعات به حفظ حرکات مثانه و روده کمک بسیاری می کند ، زمانی که شخحص به یبوست مبتلا می شود در زمان خروج مدفوع فشار به مثانه وارد می شود ، که این عامل یکی از علت های بی اختیاری ادرار است .

زایمان سزارین یا زایمان طبیعی :

براساس مطالعاتی که انجام شده است انجام زایمان های طبیعی زیاد سبب بی اختیاری ادرار می شود ، هم چنین بانوانی که به یائسگی مبتلا هستند بیشتر در معرض مبتلا شدن به بی اختیاری ادرار هستند .

برخی از پزشکان بیان می کنند از انجام اپی زیاتومی در زمان زایمان باید اجتناب شود ، علت این امر حفظ سلامت عضلات کف لگن می باشد .

درمان بی اختیاری ادرار در مطب دکتر ویدا یوسفیان

تماس سریع

تماس با ما

تهران ، شهرک غرب ، بلوار فرحزادی ، 18 متری مطهری ، پلاک 168 ، بالای داروخانه دکتر مشرف ، طبقه اول


تلفن تماس مطب

021-22074065دنبال کنید

فعالیت ما را در شبکه های اجتماعی

اطلاع از جدیدترین مقالات و اخبارتمامی حقوق این سایت برای دکتر ویدا یوسفیان محفوظ است.

طرح و اجرا : پزشک برتر

All rights reserved for Dr. Vida Yousefian            2018-1396